Nasıl Yapılır

Kapat

Tıbbi sarf malzemeleri arasında yer alan Liga Clip, tübüler yapılarda, damarların sıkıştırılmasında ve işaretlenmesinde kullanılan bir tıbbi sarf malzemesidir. En çok başarılı sonuçların yaşandığı markaların başında yer alan “BisterVek Ligating Clips” ise Multikan Sağlık Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş tarafından üretilmektedir.

Dikkat Edilecek Hususlar
Öncelikle ürün kullanılmadan önce, ürünün kılavuzu dikkatle okunmalı ve talimatlar doğrultusunda kullanılmalıdır. Ürünün kullanımında en dikkat edilecek husus, sıkıştırılacak dokunun Liga Clip ile uyumlu olup olmadığıdır.

Liga Clip Uygulanışı
Liga Clip sterildir ve sadece bir kişi ve bir işlemde kullanılmak üzere üretilmişdir. Tübüler yapılarda, damarlarların sıkıştırılmasında ve işaretlenmesinde kullanılan Clipler uygulanacak dokunun etrafına yerleştirildikten sonra, clip aplikatörünün kollarına baskı uygulanarak clip tam olarak kapatılır.

Kullanım Talimatı
•    Ürünler steril olduğu için, ambalajından çıkarılırken de mutlaka steril tekniklerle çıkarılmalıdır.
•    Dokuya en uygun boyda clip ve aplikatör seçilmelidir.
•    Aplikatör, kalem tutar gibi, kutu kilit alanının etrafından tutulmalıdır.
•    Aletin ağzı, clip kartuşunun yarığına, dik olarak yerleştirilmelidir. Burada önemli olan aplikatörün kartuşun içinde ve dışında rahat hareket edebiliyor olmasıdır. Bu şekilde yerleştirmeye özen gösterilmelidir.
•    Aplikatör, kartuşun içinden geri çekilmelidir.
•    Clip, hangi doku sıkıştırılacaksa dokunun etrafına getirilmelidir. Clibin doğru yerleşip, yerleşmediğini anlamak ve emin olmak için, aplikatörün tam olarak kapandığından emin olmak ve güç uygulayarak kapatmak gereklidir. Burada, işlemi ugerçekleştirecek cerraha önemli bir görev düşmektedir.

Liga Clip Uygulamasının Başarılı Gerçekleşmesi İçin Gerekli Etkenler
•    Minimal invaziv işlemler, yeterli eğitime sahip ve bu teknik hakkında deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. İşleme başlamadan önce de mutlaka, oluşabilecek tehlikeli komplikasyonlara karşı hangi tıbbi müdahaleler yapılması gerektiği ile ilgili tıbbi literatüre müracaat edilmelidir.
•    Bu işlem uygulanırken, cerrahi aletlerden yardım alınmaktadır ve bu aletlerin çapları da üretici firmaya göre değişmektedir. Bu yüzden, mutlaka alet ve clibin uyumlulukları kontrol edilmelidir.
•    Uygulanacak yapı için, Clip boyunun doğru olduğundan emin olunmalıdır.
•    Uygulama esnasında, aplikatörün kolları durana tam olarak sıkılmalıdır. Aksi halde bu durum, yanlış sıkıştırmalara neden olabilir.
•    Aplikatörün hasarlı olup olmadığı mutlaka işlem öncesinde kontrol edilmelidir. Aksi halde Clip fonksiyonunu yeterli olarak gösteremez.
•    Ligasyon Clibin performansının tam olarak gösterebilmesi için; cerrahın Clibi tam olarak kapatabilmesi, aplikatörün hasarsız olması ve sıkıştırılan dokunun büyüklüğü büyük önem taşımaktadır. Eğer tüm bu etkenler doğru uygulanırsa, Multikan Liga Clip, sıkıştırma işlemini başarı ile gerçekleştirecektir.

Uyarılar
Liga Clip, paketi açıldıktan sonra, kullanılmasa bile mutlaka atılmalıdır. Ürünü tekrar steril ederek kullanmak mümkün değildir. Tekrar sterilize edilmesi, ürünün bütünlüğünü bozabileceğinden, üründen tam olarak sonuç almak mümkün olmayabilmektedir. Ayrıca Liga Clip “Kontraseptif tübal oklüzyon” amaçlı olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Titanyum ligasyon kliplerinin de normalde kullanılmayacağı doku yapılarında veya damarlarda kullanılmamalıdır.


Etiketler: 204 Okunma 21 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!