Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. 5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz

5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz

admin admin - - 3 dk okuma süresi
13 0
5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz

5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz. Hemen hemen herkesin yaşadığı ortak sorunlardan biri de bilgisayarlarımızın zaman içerisinde eski performanslarına göre daha yavaş bir hale gelmesi. Bilgisayarımızın yavaşlamasına sebep olan ve olabilecek bazı durumlar söz konusu. Bu sıkıntıları aşmak ve bilgisayarınızın performansını tekrar yükseltmek, eski hızına kavuşturmak istiyorsanız yazımızı inceleyiniz.

5 Basit Adımda Bilgisayarınızın Yavaşlamasının Önüne Nasıl Geçersiniz?

1) Virüsler ve virüs programları

Bilgisayarımıza bulaşan virüsler, trojenler her zaman bizi korkutmuştur. Çünkü bu zararlı oluşumlar bilgisayarımıza bulaşarak kişisel bilgilerimizin çalınıp bambaşka ortamlarda kullanılmasına, banka bilgilerimizin ele geçirilmesine, bilgisayarımızın çökmesine neden olabiliyor. Bunların önüne geçmemiz için yapmamız gereken şey ise sağlam ve güvenilir bir anti virüs programını bilgisayarımıza indirip kurmak. Virüsler bilgisayara girdiği gibi sistem hızımızı oldukça etkiliyor, büyük bir yavaşlama söz konusu oluyor. Anti virüs programlarıyla birlikte zararlı oluşumları temizleyin ve bilgisayar hızını korumaya devam edin. Ancak bazı anti virüs programlarının yapısından dolayı CPU kullanımı artıyor, bu da virüsten kaçınırken anti virüs ile yavaşlamaya neden olabiliyor. Bunun için anti virüs programınızı iyi seçiniz.

2) Masaüstü

Masaüstündeki simgelerini fazla kalabalık tutmayın, arka plan resminizi sade seçin. Siyah bir arka plan resmi idealdir.

3) Disk Birleştirme

Disk birleştirme özelliğiyle birlikte bilgisayarınızı hızlandırın. Başlat kısmındaki arama bölümüne ‘disk birleştirme’ yazın ve işlemleri uygulayın. Bu işlem zaman alabilmektedir.

4) Oyunlar

Oynadığınız oyunlarda kasmalar yaşıyorsanız, internet üzerinden bu oyunla ilgili hızlandırma bilgilerini alın. Bilgiler doğrultusunda gireceğiniz kodlama işlemleri ile ram’in özellikleri doğrultusunda maksimum verim alabilirsiniz. Ram ve ekran kartı özelliklerine uygun olmayan oyunlardan ise kaçının, bilgisayarınız yavaşlayacaktır.

5) Güncelleştirmeler

Sistem güncelleştirmelerini aralıksız ve eksiksiz yapınız. Ayrıca driver güncellemelerini de takip ediniz. Bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli etkenlerden biri güncelleştirmelerdir. İnternet hızınızdan, oyun hızınıza kadar olan sıkıntıların çözümü güncelleştirmeleri yapmaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir