Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bunlari Biliyormusunuz?
  4. »
  5. 4k Yayın Nasıl izlenir

4k Yayın Nasıl izlenir

admin admin - - 3 dk okuma süresi
17 0
4k Yayın Nasıl izlenir

4k Yayın Nasıl izlenir? Ülkemizde kullanılan birçok uydu alıcısı ve Decoderler 4K yayınını izlemek ve görüntülemek için yeterli değillerdir.4K yayınlarını izleyebilmek için kullanılan uydu alıcısı ya da decoderlerin 4K formatında olması gerekmektedir. Tabi bir de kullanılan 4K formatındaki televizyonun dahili uydu alıcısının 4K yayınlarını destekliyor olması gerekmektedir. Eğer şartlardan bir tanesi dahi uymuyorsa 4K yayınları izlenememektedir.

4K yayın izlemek için yapmanız gerekenler şunlardır;

Öncelikle 4K Ultra çözünürlükte bir televizyon gereklidir. Televizyonun yanı sıra en az 4K 50P yayın destekleyen uydu alıcısı ya da decoder gereklidir. Sonraki aşama ise dijital uydu alacısının arkasında bulunan anten kablosunun 4K Ultra çözünürlükteki televizyonun arkasındaki 4K destekli uydu alıcısına takılır. Daha sonra ise 4K Ultra çözünürlükteki televizyonun 4K destekli dahili uydu alıcısına kanal ayarları yapılması gerekmektedir. Kanal ayarlarının yanı sıra televizyon ayarlarından da 4K ile ilgili geniş kapsamlı ayarların yapılması görüntü kalitesi konusunda oldukça etkili olacaktır.4k Ultra çözünürlüklü televizyonun ayarları içerisinde kullanıcı tercihlerine bırakılan ayarlar da mevcuttur.

4k Yayın Nasıl izlenir

İzlenilecek programın, filmin, belgeselin ya da bir spor müsabakasının formatına uygun görüntü kalitelerini belirleme ve tercih etme özellikleri de mevcuttur. Bu sayede izlenecek programlar konusunda televizyon ayarları kullanıcıların tercihlerine göre belirlenebilmektedir.Örneğin bir spor kanalındaki program için seçilen görüntü kalitesi ile kanalın değiştirilmesi ile bir belgesel kanalındaki görüntü kalitesi programın formatına göre belirlenebilmektedir. 4K Ultra çözünürlüklü televizyonun 4K destekli dahili uydu alıcısından kanal ayarları yapıldıktan sonra sembol oranı olara 15000 Frekans 12123 MHz Polarizasyon ise yatay (h) olarak düzenlenir.

Yukarıda belirtilen ayarlar yapıldıktan sonra ve kablo bağlantılarının tam olarak takıldığından emin olduktan sonra izlemek istenilen kanal ve yayın açılır. Kişisel ayarlar istenilen kanallara göre kullanıcı tercihine bırakılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir