Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bunlari Biliyormusunuz?
  4. »
  5. Kara Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kara Üzümün Faydaları Nelerdir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 1

Kara üzümün oldukça çok fazla vücuda faydası vardır.

Böbreklerinizin çalışmasından tutunda karaciğerinize kadar fayda sağlar. Kara üzüm tükettiğiniz zaman böbrekler uyarılır ve kalp atışınız düzene girer. Kara üzümün kabuğu ve çekirdeği yendiği taktirde hücreleriniz yeniler. Sindiriminizi kolaylaştırır kansızlığınızı giderir. Kara üzümün faydaları sadece yetişkinler için değil bebekler içinde oldukça fazla faydası vardır bebeklerin gelişimi açısından çok önemlidir. Kara üzümün kalorisi de fazladır bu yüzden günde sadece en fazla 20 adet tüketmelisiniz.

Kara üzümde kalsiyum varıdır potasyum sodyum demir varıdır bunların yanı sıra içerisinde A vitamini B1 ve 2 ayrıca C vitamini vardır.

Bu sebepten ötürü çok zengin besin kaynaklarını içinde barındırmaktadır. Kansız olan kişiler için kullanılan kara üzüm kişinin yüksek tansiyonunu düşürüp dengelemesinde de büyük katkı sağlar ve kişiye enerji verir. Güneşten stresten olumsuz olarak etkilenen cildinizin onarımında büyük katkı sağlar. Doktorlar beyin içi hücrelerinde güçlenmede en yararlı meyvenin kara üzüm olduğunu belirtmektedirler.

Kara üzümü direk tüketmenin yanı sıra reçelini yapabilirsiniz veya komposto olarak da tükete bilirsiniz ve hamur işlerinize lezzet katmak ve sağlık katmak içine birebirdir.

Kara üzümü çekirdeklerinden arındırıp karabiber ile beraber tüketirseniz böbreklerinize iyi gelecektir ve böbreğinizde kum varsa onları dökmenizde yardımcı olacaktır. Üzümü pekmezle beraber tüketirseniz eğer kansızlık sorunuza iyi gelecektir. Unutulmaması gerekir ki üzüm kadar çekirdeği de faydalıdır ve üzümün çekirdeğini çıkarıp elde edilen üzüm yağının tüketilmesi kalp hastalıklarına ve kolesterole oldukça faydalıdır. Kara üzümün faydaları oldukça fazladır ve devamlı insanın yaşı kaç olursa olsun belirli sayıda hep tüketilmelidir.
Yukarıda da belirtildiği gibi üzümün kendi kadar çekirdeği de oldukça faydalıdır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda kara üzümün çekirdeği kendisinden daha 3 kat fazla antioksidan içermektedir. Antioksidan ise kansere yaşlanmaya ve hatta kalp krizine karşı çok etkili bir maddedir. Siyah üzüm çekirdeği içerdiği antioksidan sayesinde vitaminler bakımından oldukça çok fazladır. Üzümü tüketirken muhakkak çekirdeği ile beraber tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda sarı üzüme nazaran siyah üzüm daha fazla antioksidana sahiptir.

İnsan vücudu için oldukça gereklidir antioksidan maddesi kişinin hormonal dengesini sağlar ve vücuda zararlı olan maddelere karşı bir kalkan gibi koru altına alır ve bu durum siyah üzüm ve çekirdeğinin ne kadar yararlı ve faydalı olduğunu göstermektedir. Siyah üzümün içerisindeki antioksidan etkisini artırmak adına meyvesiyle beraber çekirdeğinin de muhakkak tüketilmesi gerekmektedir. Siyah üzümü düzenli olarak tükettiğiniz zaman kişinin güzellik sırrı olur. Kara üzümün içeriğinde ki meyve asidi ve lif kaynağı mideye zarar vermez ve bunun yanı sıra böbreklere ve bağırsaklara fayda sağlar sindirim kolaylığı oluşturur ve düzenli çalışım sağlanır. Kara üzüm vücutta birikmiş yağların erimesi içinde etkilidir. Kara üzümün faydaları oldukça fazladır her gün tüketilmelidir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. karaelf_ - -

    kara üzümün ben olduğum ismimden aşikar zaten, bu durumda kararan sen oluyorsun :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir