Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır

Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır

admin admin - - 3 dk okuma süresi
46 0
Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır

Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır? Bilgisayarlar Windows işletim sisteminde Administrator hesabı denen bir hesap duymuşsunuzdur. Bilgisayarınıza Windows işletim sistemini yüklediğinizde kendiliğinden otomatik olarak açılmaktadır. Türkçesi “Yönetici” anlamına gelen Administrator hesabının özelliği normal kullanıcı hesaplarının erişemediği bir takım donanım, yazılım ve işletim sistemi ayarlarına erişim imkanı tanımasıdır. Linux işletim sistemlerinde ise Administrator hesabının adı “Root” hesabıdır. Aynı şekilde Android işletim sistemi de Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğundan bu hesabın ismi Android işletim sistemlerinde de Root olarak geçmektedir.

Android cihazlarda root yetkisinin alınmasıyla cihazın tüm özellikleri kontrol edilebilmektedir. Root yetkisi ile yapılabilecek işlemlere özelleştirilmiş ROM kurabilme, telefonunuzun titreşim, ekran, işlemci hızı, gizli dosya ayarları, ses şiddeti ayarı, kamera yazılımları ve flaş ışık seviyesi gibi ayarlara erişme ve ekran görüntüsü alma ya da ekran videosunu çekme gibi uygulama marketinden bir çok root programı kullanabilme imkanı gibi özellikler örnek olarak verilebilir.

Peki yukarıda bahsettiğimiz bu işlemleri yapabilmek için Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır? Bu işlemi yapmadan önce belirtelim cihazınızı root ettiğinizde cihazınız garanti kapsamı dışında kalabilir. Bu nedenle roor işlemini yapmadan önce cihazınızı yedekleyin ve garantilik bir durum olduğunda aldığınız bu yedeği geri yükleyerek telefonunuzu root edilmemiş haline geri döndürebilirsiniz. Root işlemine başlamak için telefonunuzu ilk önce HBoot ekranında açmak gerekir. Bu ekran HTC telefonlarda telefon kapalıyken ses kısma ve güç düğmelerine aynı basarak telefonu açtığında girecektir. Daha sonra ise herhangi bir USB kablo ile telefonu bilgisayarınıza bağlayınız. Bu adımdan sonraki adımları bilgisayardan takip etmeniz gerekmektedir. İnternette root işlemi yapmak için bir çok uygulamalar vardır. Bu programlara örnek olarak Kingo Roor programı verilebilir. Böyle bir program yardımı ve programı açtıktan sonra işlem adımlarını izleyerek Android cihazınıza root işlemini kolayca yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir