Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Android de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır

Android de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır

admin admin - - 3 dk okuma süresi
53 0
Android de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır

Android de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır? Kimi zaman cihazlarımızda depoladığımız dosyaların güvende olduğundan emin olmadığımız zamanlarda ulaşılabilir olmamalarını istemekteyiz. Böyle bir durumda Android işletim sistemlerinde yer alan özellik sayesinde de herhangi ek bir uygulama kullanılmaksızın cihazların içerisine depolanan dosyaları gizleyebilmeniz mümkün hale gelmekte. Biz de bu yazımızda Android’de Gizli Dosyalar Nasıl Görünür Yapılır? başlığı altında hem bu dosyaları gizleme hem de görünür yapma işlemlerini tek bir seferde sizlere adım adım aktaralım.

İstediğiniz Bir Dosyayı Gizleme İşlemi İçin;

* Android cihazınızın menüsünü açın. ‘Dosyalar’ seçeneğini seçin.

* Gizlemek istediğiniz hangi dosya ise dosyayı bulun.

* Gizlemek istediğiniz dosyanın üzerine uzun bir şekilde basılı tutun. Açılan menüden ‘Yeniden Adlandır’ seçeneğini seçin.

* Dosyanın isminde herhangi bir değişiklik yapmayın. Yalnızca dosya başlığının en başına 1 adet nokta ekleyin ve başka herhangi bir değişiklik işlemi yapmadan ‘Tamam’ butonuna tıklayın. Bu şekilde dosyanız gizlenmiş olacaktır.

Gizlemiş Olduğunuz Dosyayı Görünür Hale Getirmek İçin;

* Cihazınızın menüsüne girin ve ‘Dosyalar’ seçeneğine tıklayın.

* Cihazınızın ‘Menü’ tuşuna basın.

* Bazı cihazlarda direk olarak açılan menü içerisinde ‘Gizli Dosyaları Görüntüle’ seçeneği olabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra dosyaları tekrar gizlemek isterseniz de sistem bu dosyaları yeniden adlandırma işlemiyle gizlemenize izin vermemektedir. Cihazınızın Menü tuşuna bastığınız zaman ‘Gizli Dosyaları Gizle’ seçeneğinin olduğunu göreceksiniz.

* Cihazlarında bu yol olmayanlar için genellikle şu şekilde bir yol bulunmaktadır. Cihazınızın Menü tuşuna basın ve açılan menüden ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın.

* Ayarlar menüsü içerisinde ‘Gizli Dosyaları Göster’ başlığının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Böylelikle gizlemiş olduğunuz dosyalar görünür hale gelecektir. Dosyaları cihazınızda tekrar gizlemek isterseniz de sistem bu dosyaları yeniden adlandırma işlemiyle gizlemenize izin vermiyor. Tekrardan cihazınızdaki Menü tuşuyla ‘Ayarlar’ menüsüne girerek ‘Gizli Dosyaları Göster’ başlığının yanındaki onay işaretini kaldırmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir