Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydalı Bilgiler
  4. »
  5. Anne Sütü Nasıl Çogalır?, Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?, Anne Sütünün Gelmesi, Anne Sütü Emzirmesi

Anne Sütü Nasıl Çogalır?, Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?, Anne Sütünün Gelmesi, Anne Sütü Emzirmesi

Arthur Arthur - - 6 dk okuma süresi
25 0
Anne Sütü Nasıl Çoğalır

Anne Sütü Nasıl Çogalır?, Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?, Anne Sütünün Gelmesi, Anne Sütü Emzirmesi

Emzirmek, annenin bebeğine vereceği en güzel armağan, onun için yapabileceği en iyi şeydir. Bebek için en iyi beslenme, hayata sağlıklı bir başlangıç yapma yoludur. Emzirmenin başlatılıp sürdürülebilmesi için özellikle bebeğin babası olmak üzere tüm aile anneyi desteklemeli; gebelikte takibini yapan doktoru,

çocuk doktoru ve aile hep birlikte olumlu, destekleyici bir tutum içinde olmalıdırlar. Bu yazıda, annelere anne sütünü arttıracak bazı önerilerimizi sıralayacağız.

Daha Sık Emzirin: Yenidoğan bebeğinizi en az 2 saatte bir emzirin, uyuyorsa uyandırın. Gece ise, 4-5 saatten uzun uyumasına izin vermeyin, uyandırıp emzirin. Bebeğin sık sık emmesi anne sütünü arttıracak en önemli etkendir. Bu durum, ilk günlerde yeni anne için biraz yorucu olsa da, emzirmenin başarıyla sürmesi ve bebeğin kilo alması ona bu ilk sıkıntıları unutturacaktır.

Emzirmek İçin Göğsünüzün Dolmasını Beklemeyin: Göğsünüzde her zaman bebeğe yetecek süt vardır, emzirme sırasında da, hormonal uyarıyla vücut yeniden süt üretecektir. Göğüslerin çok dolu olması bebeğin daha çok doyduğunu göstermez. Aynı şekilde, bazen pompayla sütü sağan anneler gelen miktar karşında hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar. Pompayla çektiğiniz miktar, bebeğin memede ne kadar alabildiğinin bir ölçüsü değildir. Bebeğin yeterince beslendiğini ancak kilo alışıyla anlayabiliriz.

Daha Uzun Süre Emzirin: Bebeğin belli bir süre değil, bir göğsü bitirene kadar emmesini sağlayın, sonra da öbür göğse geçin. Böylece, hem önce gelen sulu sütü, hem de sonra gelen yağlı sütü alacak, vücudunuz da süt yapımı için gereken uyarıları almış olacaktır.

Emzirme Sırasında Bebeği Mümkün Olduğunca Çıplak Bırakın: Emerken kolay yorulup bırakan, uyuyakalan bebekler; bezleri kalacak şekilde soyulup anneyle cilt teması sağlanırsa daha uzun ve etkili emmeleri sağlanabilmektedir. Üşümemesi için bir örtü ile korunarak emmesi sağlanabilir. Emerken özellikle bebeğe eldiven giydirmemeli, anneye dokunabilmesine fırsat vermeliyiz.

Emzirmeye ve Kendinize Odaklanın: Yenidoğan bebeğini emziren anne önceliğinin emzirme olduğunu bilmelidir. Dinlenmeye, dengeli beslenmeye zaman ayırmalı, babadan emzirme dışı işlerde yardım almalıdır. Ev işlerini de bebekle birlikte mükemmel bir şekilde yürütmesi gerekmediğini kabullenmeli, her şeyi hallederim deyip kendini strese sokmamalıdır.

Biberon, Emzik Vermeyin: Emzirme dengesi kurulup bebek kilo almaya başlayana kadar (tercihen ilk 1 ay ) bebeğe biberon, emzik vermeyin. Böylece tüm emme faaliyetini memede gerçekleştirecek, süt yapımını uyarmış olacaktır.

Özellikle yenidoğan bebekler için anne sütü çok önemlidir. İlk bebeğini büyütecek anneler için de bazen emzirme işlemi sorunlu gelebilir. Bunun nedenlerinden biri de anne sütünün az gelmesidir. Peki anne sütünü arttırmak için ne yapılır? Bunun için ilk önce bebeğiniz doğar doğmaz onu emzirin. Zaten doğum sonrası bebeğinizi kucağınıza veren hemşirenin size ilk olarak söyleyeceği budur. Ve hemşireniz bebeği nasıl emzireceğiniz konusunda size yardımcı olur. Daha sonra ise bebeğinizi iki saatte bir emzirmeyi ihmal etmeyin. Bebeğiniz uyuyor bile olsa uyandırıp emzirin ki sütünüz artsın. Sütünüzün dolmasını beklemeden bebeğinizi emzirmeye çalışın, hormanlar sayesinde sütünüz otomatikman gelmeye başlayacakıtr. Bebeğinizi emzirirken mümkün olduğunca çıplak tutmaya çalışın, tabi kış aylarında bu çocuğun üşümesine neden olabileceği için gayet dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ancak emzirme işlemi sırasındaki tensel temas hem bebeğinizin emmeye, hem de sizin emzirmeye alışmanızı kolaylaştıracaktır. Anne için en önemli husus da kendinizi emzirmeye odaklamanızdır. Beslenmenize ve dinlenmenize dikkat ederek, mümkünse ev işleri için babanın da katkıda bulunmasını sağlayarak bebeğinize gereken zamanı ayırın. Bunun yanısıra anne sütünü arttıracak çeşitli çaylar, faydalı besinler de mevcuttur. Örneğin rezene bitkisinin anne sütünü arttırdığı bilinir. Ayrıca bu konuda doktorunuzdan, sağlık ocaklarından da bilgi alabilirsiniz. Tabi ilk olarak bebeğinizin doğru beslenmesini sağlamak için doktorunuza danışmanız gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir