Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bunlari Biliyormusunuz?
 4. »
 5. Bankamatik (ATM) Nedir, Bankamatikler (ATM) Nasıl Çalışır, Bankamatik (ATM) Nasıl Kullanılır?

Bankamatik (ATM) Nedir, Bankamatikler (ATM) Nasıl Çalışır, Bankamatik (ATM) Nasıl Kullanılır?

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 3 dk okuma süresi
23 3

Bankamatik (ATM) Nedir, Bankamatikler (ATM) Nasıl Çalışır, Bankamatik (ATM) Nasıl Kullanılır?

Bankamatikler sizi nakit paraya ulaştıran kestirme yoldur, bankamatiklere gidersiniz, kartınızı sokarsınız, ekrandan anında cevap alırsınız, bir dakika içinde paranız ve dekontunuzla beraber yolunuza devam edersiniz. ATM nin Türkçe açılımı otomatik vezne makinasıdır. Bankamatikleri artık süpermarketlerde, mağzalarda, seyehat merkezlerinde bulabilirsiniz. Başka bir şehirdeki bankanın ATM aracılığıyla paranızı hazır bulundurması nasıl oluyor diye merak etmişsinizdir.

Çek defteri ve kredi kartına alternatif olarak bir çok banka ana kredi kartı şirketiyle ortaklık yapmıştır. Bankamatik kartları ve kredi kartları birkaç açıdan farklıdır. Kredi kartlarında satın aldığınız ürünlerin parasını aylık olarak gelen faturaya göre ödersiniz, bankamatik kartlarında ise satın aldığınız ürünün parası sizin mevduat hesabınızdan düşülür.

Bankamatik kartınızla bir çok şey yapabilirsiniz, örneğin;

 • Marketlerde
 • Benzin istasyonlarında
 • İndirim mağazalarında
 • Kitapçılarda
 • Bilet satış noktalarında
 • Eczanelerde
 • Otellerde
 • Restoranlarda

Nakit para yerine kullanabilirsiniz. Bankamatik kartınızı kredi kartı yerine kullanabilirsiniz. Bankamatik kartınızı kullanmak isterseniz, kartınızı pos cihazından çektirip şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır, harcadığınız miktar anında banka hesabınızdan düşülür. Örneğin VİSA gibi kart şirketlerinin bankanızla anlaşması vardır, bu visa kart ile anlaşmalı işyerleri ve bankamatiklerde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

ATM ler nasıl çalışır

ATM ler basitçe 2 girişi ve 4 çıkışı olan veri terminalleridir. Diğer terminaller gibi ATMler de bir başka sunucuya bağlanmak zorundadır. Sunucu ise bir ağ geçidiyle internet servis sağlayıcıya bağlıdır, böylece bankamatik kullanıcılarına ulaşılmış olur. Bir çok sunucu özel bağlantı hattını ya da çevirmeli bağlantı cihazını destekler. Özel bağlantı hatlı cihazlar direkt olarak sunucuya 4 kabloyla tahsis edilen telefon hattı aracılığıyla bağlanır.

Çevirmeli bağlantılı ATM ler ise sunucuya normal bir telefon hattıyla ve bir modemden numara çevirerek bağlanırlar. Özel bağlantı hatları yüksek kapasiteleri nedeniyle büyük yerleşim yerlerinde tercih edilirken, çevirmeli bağlantı ticari alanda tercih edilir, çünkü bu durumda maliyet kapasiteden daha büyük bir faktördür. Aylık işletim maliyetlerine bakıldığında çevirmeli bağlantı maliyeti özel hatlı bağlantı maliyetinin sadece küçük bir kısmına denk gelir.

Sunucu, bankanın veya finans şirketinin kendisinin olabilir ya da başka bir servis sağlayıcının olabilir. Bankanın kendi sunucuları sadece kendi makinalarını desteklerken, ayrı bir servis sağlayıcı firmanın sunucuları ticari makinaları destekler.

İlgili Yazılar

3 Yorum

 1. habibe kahya - -

  bana çok yardımcı oldu teşekkür ederim

 2. Lutfullah - -

  otomatik para çekme ve yatırma makinelerinin nasıl çalıştığını kaç yıldır toplumun hizmetin de olduğunu öğren bankanın adını falan öğren

 3. Brvn - -

  Ewt tskrler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir