Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Bebek Nasıl Yapılır? Çocuk Sahibi Olmanın Püf Noktaları

Bebek Nasıl Yapılır? Çocuk Sahibi Olmanın Püf Noktaları

admin admin - - 6 dk okuma süresi
73 0

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bilhassa bilinçli olanların bu konuda gelişi güzel girişimlerde bulunmadığı, araştırıp öğrenerek gereken adımları attıkları görülmektedir. Ancak herhangi sağlık sorunu olmayan çiftlerde kadınların uzun süre hatta hiç hamile kalamaması ya da hamile kalma süresinin kadınlarda farklılık göstermesi bebek yapma işinin bilinen yönüyle sınırlı kalmadığını ve başka etkenlerin de bu işte rol oynadığını göstermektedir. Hatta öyle ki birçok doktora göre sağlık sorunu bulunmayan çiftlerde kadınların 6 aydan hatta bir seneden önce hamile kalmaması normaldir. Hal böyle olunca bebek yapmak isteyen ve bebek nasıl yapılır diye arayış içinde olan çiftlerin ayrıntılı bilgi sahibi olması ve doğru zamanda doğru girişimlerde bulunması gerekiyor.

Doğaldır ki çocuk sahibi olma konusunda sorun yaşayan çiftler vardır ve bu çiftler için gelişen tıbbın sunduğu birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi ve yöntemleri kullanarak bebek sahibi olunabilmesi mümkündür. Ancak bu yazıda özel bir sağlık durumu söz konusu olmaksızın doğal yollardan hamile kalmak isteyen ya da bir müddet denedikten sonra henüz hamile kalamamış kadınlara hitaben nasıl hamile kalınır ve bebek nasıl yapılır şeklindeki konulara ilişkin bilgi ve tavsiyelere yer verilecektir. Öncelikle çocuk yapma fikri konusunda ortak ve sabit bir fikre ulaşmış çiftlerdeki kadınlar, adet döneminin düzenli olup olmadığını tespit etmelidir.

Zira yumurtlama adet döneminin ortasında gerçekleştiğinden bu konuya ilişkin bilinmesi gereken birkaç husus söz konusudur. Kadının vücuduna geçen sperm burada iki ila 5 gün arasında yaşayabiliyor. Yumurta ise yumurtlama işlemi gerçekleştikten sonra 12 ve 14 saat arasında yaşayabiliyor. Dolayısıyla zamanlamaya dikkat etmeli, yumurtlamadan önce ve yumurtladıktan hemen sonra spermlerin orada bulunduğu konusunda emin olmalısınız. Bu şekilde toplum arasında bilinen cinsel ilişkideki sıklık hamile kalma şansını artırır teorisi bir anlamda çürüyor ve daha fazla cinsel ilişkiden ziyade belirtilen şartlara uygun cinsel birliktelik daha makul ve gerekli hale geliyor. Yani hamile kalmak maksadıyla eşinizi çok fazla cinsel ilişkiye zorlamanıza gerek yok.

Yalnızca belirtilen özellikleri taşıyan bir cinsel ilişki hedeflemeniz yeterlidir. Bu şartlar dikkate alındığında asgari rakamlar verebilmek mümkündür. Yani adet süresi 28 gün olan bir kadının yumurtlama dönemi adet döneminin ortası olan 14. Günde gerçekleşecektir. Bu da 12, 14 ve 16. Günlerde cinsel birliktelik yaşamanızı ve diğer günlerde cinsel ilişkiye girmekten uzak durmanızı hamile kalabilmeniz açısından daha mümkün hale getirir. Ara günlerde cinsel ilişkiye girmemenizin önerilmesinin sebebi ise spermlerin boşa gitmemesi ve sperm kalitesinin düşmemesidir. Bu süre içerisinde spermler birikecek ve çoğalacaktır. Bu süre ve tavsiyeler adet döneminin 28 gün kabul edilmesine göre hesaplanmıştır.

Ancak kişiye göre bu dönemlerin uzunluğu değiştiğinden aynı yöntemle yumurtlama gününün belirlenmesi ve cinsel ilişkiye girilecek günlerin saptanması mümkündür. Adet günleri düzenli olmayan kadınlar eczanelerden yumurtlama kiti temin edebilirler. Bu kitler vücudunuzdaki hormon derlerini ölçerek yumurtlama döneminin hangi zaman olduğu konusunda sizlere fikir verir. Bu şekilde 2 gün öncesinde ve yine 2 günlük periyotlar halinde cinsel ilişkiye girerek hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de görev algısıyla yerine getirmemeniz.

Her işin psikolojik boyutu önem arz ettiğinden bebek yapmaya karar verdiğinizde bunu zevk alarak yapmaya önem gösterin. Korumasız cinsel birlikteliğin tadını çıkarın ve aynı zamanda hedefinize ulaşmaya çalışın. Dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir diğeri de regl döneminizden bir hafta öncesinde test yapmaya başlamamak. Bu işi stres haline dönüştürmeyin ve test yapmaya başlamak için regl sürenizin gecikmesini bekleyin. Bu şekilde test yaptırmak için gereksiz para sarf etmeyecek ve kafanız son derece rahat, adım adım bu işlemleri sürdüreceksiniz. Zira hamile kalmayı saplantı haline getirirseniz bu kalma ihtimalinizi o oranda düşürecektir.

Bu sebeptendir ki hiçbir sağlık sorunu olmayan ve bir türlü hamile kalamayan çiftlerde çocuk yapmaktan vazgeçtikleri ya da evlat edindikleri anda hamile kalındığına tanık olunmaktadır. Yani psikolojik boyutu küçümsemeden yalnızca yapmanız gerekenleri yapın ve beklemeye başlayın. Bahsedilen şekilde herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve ilk denemelerinde doğru zamanlamayı tutturabilen çiftlerin hamile kalabilme şansı %25’tir. Bu oran düşük değildir ve bebek nasıl yapılır şeklinde arayış içinde olan çiftlerin izlemesi gereken yollara teşvik edici bir orandır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir