Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgisayar
 4. »
 5. Blog Nasıl Tutulur?,Blog Nasıl Tutarız, Blog İnternet Günlügü Nasıl Tutulur?

Blog Nasıl Tutulur?,Blog Nasıl Tutarız, Blog İnternet Günlügü Nasıl Tutulur?

Arthur Arthur - - 3 dk okuma süresi
21 6

Blog Nasıl Tutulur?,Blog Nasıl Tutarız, Blog İnternet Günlügü Nasıl Tutulur?

Çoğu insan hayatının bir döneminde günlük tutmuştur. Her gün yaşadığı olayları, hissettiği duygularını yazmıştır. Daha birkaç yıl öncesine kadar  “günlük” dendiğinde aklımıza kalın bir defter ve kalem gelirdi. Günlük sadece defterde tutulurdu. Ama teknoloji ve internetin baş döndürücü bir hızla gelişmesinin sonucu olarak bazı alışkanlıklarımız  “online” alışkanlıklara dönüştü. İşte bunlardan en popüleri de “online günlük” yazmak oldu.

“Blog” kelimesi de ingilizcedeki  “web”  ve  “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan  “weblog” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı da “online günlük”tür. Ama  “blog” bütün dünyada kabul görmüş bir kelime olduğundan buna alternatif bir kelime üretilmemiştir.

Şimdi  “online günlük” tutmak için kullanabileceğimiz servislere bir göz atalım:

Bu servisleri iki kısma ayrılıyor. 1.Ücretli blog servisleri, 2.Ücretsiz blog servisleri.

Ücretli blog servislerini popüleritesine göre şöyle sıralayabiliriz: wordpress, drupal, movable type. Bunlara birkaç tane daha eklenebilir ama bunlar en yaygın kullanılanları. Ücretli servisleri kullanabilmemiz için host (alan adı barındırma)  ve domain (alan adı) almamız lazım.

Ücretsiz servislerden söz edecek olursak ilk akla gelen servis google’ın blogger‘i olacaktır. Gelişmiş özellikleri ile blogger profesyonel blogcuların (bilgili olduğu bir konu hakkında yazılar yayınlayan) bile tercihi olabiliyor. Yukarıda ücretli servisler arasında gösterdiğimiz wordpress’in de blogger gibi ücretsiz versiyonu var, fakat ücretli versiyonundaki gibi tüm özelliklere sahip değil. Bunun için ücretsiz blog yazmak isteyenlere blogger’i tavsiye etmek daha doğru olacaktır.

Bunların yanında ücretsiz blog yazabileceğimiz türkçe serviler de var. En yaygın ve en popüler türkçe blog servisi olan blogcu‘yu örnek olarak göstermemiz yeterli olacaktır. (Türkçe blog servisi derken Azerbaycan türkçesi ile hizmet veren azeriblog‘u da örneklerimiz arasına katabiliriz)

İyi bloglamalar..!

İlgili Yazılar

6 Yorum

 1. Kanal D bedava izle - -

  Ben almanyadan sevgi, gercekten cok guzel bir blog, eger twitter veya facebook sayfasi varsa hemen
  ekliycegim.

 2. Rürup Rente - -

  Danke sehr. Der Artikel ist recht interessant und wird gut umschrieben. Sehr informativer blog.

 3. Sat Anlage - -

  Yazar cok tesekkurler…

  Selamlar SevalHatice

 4. gülcan - -

  Merhaba,

  Çok faydalı paylaşım ..teşekürler..

 5. mina - -

  Tşk..sagolun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir