Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bahcemiz
 4. »
 5. Çim Ekimi,Çim Nasıl Ekilir?Çim Ekimi Yöntemleri,En Verimli Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Çim Ekimi,Çim Nasıl Ekilir?Çim Ekimi Yöntemleri,En Verimli Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Arthur Arthur - - 9 dk okuma süresi
14 0

Çim Ekimi,Çim Nasıl Ekilir?Çim Ekimi Yöntemleri,En Verimli Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Doğru Yöntemle Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Havaların ısınmasıyla bahçeli evlerin keyfi daha da artmaya başladı, özellikle yemyeşil çimlere bakarak kahvaltı etme şansına sahipseniz gününüzün kötü geçmesi imkansız. Ancak o çimleri yemyeşil ve sağlıklı tutmak da biraz zordur. Peki çim nasıl ekilir, nasıl bakılır derseniz bu yazıda sorularınızın cevaplarını bulacak ve aşama aşama çim ekimini öğreneceksiniz.

1. Çim Seçimi Nasıl Yapılır?

Çim seçimi 2 faktöre göre yapılır :
– Kullanım Amacı
a) Spor Alan Çimi : Yoğun kullanımlar için uygundur. Çiğnenmeye karşı dayanıklıdır.
b) İngiliz Çimi : Estetiktir.
c) Rustik Çim : Her tür toprak için uygundur.
– Çevre:
a) Gölge Alan Çimi : Az güneş alan, nemli bölgelerde kullanılır.
b) Kurak Alan Çimi : Yoğun güneş alan bölgelerde idealdir.

2. Ön Hazırlık

Gerekli Araçlar
Yabani ot temizleme için püskürtücü
Sulama kabı

a) Ekim yapılacak alanı temizleyin : Tercihen, 3 hafta içinde yeniden ekim yapılmasına imkan veren, glifosat bazlı bir yabani ot temizleyici (herbisit) kullanın.
b) Gübreleme ile toprağı besleyin : Sonbaharda ve ilkbaharda uygun gübreleri kullanın.

3. Toprağın Hazırlanması:

Toprağın hazırlanması, çim ekiminden bir hafta önce olmak koşuluyla, yılın her anı yapılabilir.

Gerekli Araçlar
Kürek
Çatal bel küreği
Bel küreği
Tırmık
Dörtlü el kazıyıcı
Rulo
El arabası
Pulluk

1. Bel küreği veya pulluk kullanarak toprağı 20 cm derinliğe kadar belleyin.
2. Tırmık yardımıyla toprağı düzeltin, topakları dağıtın, yabancı maddeleri temizleyin.
3. Kürek kullanarak toprak seviyesini eşitleyin (taşları temizleyin, çukurları doldurun)
4. Rulo ile toprağı sıkıştırın.
5. Kalan taşları temizleyin.
6. Tekrar tırmık yardımıyla toprağın yüzeyini düzeltin.
Bu işlemleri birkaç kere tekrarlayın. Yüzeyde 2 – 3 cm’lik ince toprak katmanı olması çok önemlidir. Ekim sırasında mükemmel sonuç almak için, bu düzeltme işlemi özenle yapılmalıdır. Toprağı hazırlama işlemleri güneşli bir günde ve kuru toprak üzerinde yapılmalıdır. Eğer otomatik sulama sistemi döşenecekse, bu işlem toprak düzeltme işleminden önce yapılmalıdır.

4. Çim Ekimi

Tohum serpme işlemi toprak kuruyken yapılmalıdır. Yağmurlu veya rüzgarlı havalarda tohum serpmeyin. Tohum serpme işlemi sırasında sırtınızı rüzgara verin.

Gerekli Araçlar
Tırmık
Dörtlü el kazıyıcı
Rulo
Gübre serpme
Tohum serpme

a) Ekim Tarihleri : Kuzeyde, Nisan, Mayıs, Eylül ayları ekim yapmak için uygun aylardır. Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir.
Güneyde, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları ekim için uygun aylardır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir.
b) Tohum miktarı : m²’ye 30 – 40 gr arası tohum gerekir.
c) Ekim Yöntemi : Tohumları karıştırın. Tohumların yarısını bir yöne, kalan yarısını ise diğer yöne doğru yürüyerek serpin. Bir geçtiğiniz yerden bir daha geçmemek için ekim yapılacak alanı parsellere bölün. Çim ekilecek alanın kenarlarına daha fazla tohum serperek, çim alanın sınırlarını belirginleştirin. Tırmık yardımıyla, tohumların üzerini hafifçe toprakla kapatın (1 cm’den az). Bunu yaparken , tohumları bir araya toplamamaya özen gösterin. Tohumların üzerini ince elenmiş toprakla kapatın. Tohumların toprakla tam olarak temasını sağlamak için kuru toprak zemini rulo yardımıyla iyice sıkıştırın. Kuraklık zamanında, hafif yağmurlama ile sulayarak, toprağı 5 cm derinliğe ulaşacak şekilde nemli tutun.

5. Bakım

Çimlerin çıkma süresi kullanılan tohum karışımına göre değişiklik gösterir. Yaklaşık 2 ila 3 hafta içinde çıkmaya başlarlar.

a) İlk defa biçme : Çim, 10 cm yüksekliğe ulaştığında, 5 – 6 cmden sonrasını keskin bıçaklar kullanarak biçin. İlk biçmeden sonra, köklerin topraklara daha iyi temas etmesini sağlamak için üzerinden ruloyla geçebilirsiniz.
b) Devamlı bakım : Çimleri genel olarak hep 1/3 oranında kısaltın. Çim biçme makinasının ulaşamaıdığı yerler için misinalı çim biçme makinası veya çim budama makası kullanın.
İlkbaharda:çimler haftada bir biçilmelidir.
Yazın:çimler 15 günde bir biçilmelidir.
Sonbaharda :çimler Eylül sonuna kadar 15 günde bir biçilir.
Kış başlangıcı (kasım ayı): Çimleri son bir kez, kışa dayanabilmeleri için biraz da uzun bırakarak (5-6 cm) biçin. Kış aylarında havanın çok soğuk olmadığı zamanlarda 10 cmi geçmişse biçin. Aksi halde kışın pek uzayamayan çimler soğuktan donabilir.
Sulama
Yazın sulama, hafif yağmurlama şeklinde ve toprağın derinlemesine nem alması için (yaklaşık 10 cm derinliğe kadar) tercihen akşamları yapılır. Kış aylarında ise yağışlar yeterli olacaktır.
Gübreleme
Yılda 2 – 3 defa ( nisan – mayıs – temmuz – eylül dönemi) ağır salımlı gübre kullanılabilir.
c) Yıllık bakım :
Yabani otların temizlenmesi : İkinci biçmenin ardından yeni çim için uygun ilaçlama ile yabani otlar temizlenir. 4-5 biçme işleminden sonra ( çim ekiminden sonraki 2. yıl ) yeniden uygun yabani ot temizleme ilacı uygulanır. Ürün için öngörülen ilaçlama dozajlarına mutlaka uyulmalıdır.
Havalandırma:İlkbahar ve sonbahar aylarında havalandırma işlemi yaparak çim artıklarını temizleyin.
Yosun temizleme: Yosun, gölgede kalan sıkı toprakta oluşur. Yosun öldürücü serpin ve ilaç etkisini gösterdikten sonra çim havalandırma tırmığı veya elektirkli çim havalandırma makinesi kullanarak yosunları temizleyin.
Onarım: Çimin hasar gördüğü yerleri onarmak için tamir çimi ekebilirsiniz.
Bitim işleri : Net bir görünüm elde etmek için çim kenar kesici kullanabilirsiniz. Bu sayede toprak ve çim kesilerek çimin istenilen sınırların dışına taşması önlenir.


Güzel bir çim elde etmek için ipuçları:

 • Yağmurlu zamanlarda sümüklü böceklere karşı ilaç uygulayın.
 • Ekim yapmadan önce yabani otların büyümesini engellemek için yalancı ekim yapın: ekim yapacakmış gibi toprağı hazırlayın ve yabani otlar büyüdükten sonra glifosat bazlı yabani ot ilacı uygulayın.
 • Büyümemiş tohumlarıyüzeye çıkarmamak için toprağı fazla derinlemesine işlemeyin.
 • Çimleri ıslakken biçmeyin.
 • Çim biçme makinasını yüksek hızda kullanmayın.
 • Çim biçme makinasının bıçaklarını düzenli olarak bileyin.
 • Bitkilerin büyümesi kışın yavaşladığından kışın çimleri gerekmedikçe biçmeyin.
 • Yosun veya çürümüş yaprak oluşumunu engellemek için kesilen çimleri mutlaka temizleyin.
 • Mümkünse otomatik sulama sistemi kullanın. Otomatik olarak programlanan sulama sistemleri, hortum veya benzeri hiçbir ürün kullanımı gerektirmeden, dengeli ve ölçülü br sulama yapılmasını sağlar. Bu sistemler ayrıca bitki örtüsüne uygun sulama yaparak su tasarrufu da sağlamaktadır. Tek bir geçişte çimenlerin yeterli ve doğru şekilde sulanmasını sağlar. Sağlıklı çimler için sulama çok öenlidir. Yaz mevsiminde çok fazla sulama isteyen çimlerin ömrünü uzatmak doğru sulamayla mümkün olur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir