Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bunlari Biliyormusunuz?
  4. »
  5. Ev Nasıl Satılır, Ev Satma Yöntemi, Evimi Nasıl Satarım ,Ev Nasıl Satarız,En İyi Fiyata Ev Nasıl Satılır

Ev Nasıl Satılır, Ev Satma Yöntemi, Evimi Nasıl Satarım ,Ev Nasıl Satarız,En İyi Fiyata Ev Nasıl Satılır

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 6 dk okuma süresi
37 1

Ev Nasıl Satılır, Ev Satma Yöntemi, Evimi Nasıl Satarım ,Ev Nasıl Satarız,En İyi Fiyata Ev Nasıl Satılır

Ev Nasıl Satılır Evimi En İyi Fiyatla Nasıl Satabilirim

Ev satmak, emlak piyasası ne kadar iyi olursa olsun, biraz karmaşık bir iştir. İster evinizi ilke kez satıyor olun ister daha önce de ev satmış olun büyük ihtimalle kafanızda çeşitli sorular ve sorunlar olacaktır. İyi bir emlakçıyla çalışıyor muyum? Son fiyatlar nedir? Evrak işleri için ne kadar para öderim? Evimi satınca hemen nasıl başka bir ev alabilirim? Ne kadar emlak vergisi öderim? Bu sorular sizi oldukça düşündürebilir.

Evinizi satmanın iki temel yolu vardır, bir emlakçıyla ya da kendi çabanızla. Şimdi evini satmak isteyenler için birkaç tüyodan bahsedelim. Evinizin değerini belirleyin ve ne kadar fiyat kırabileceğinize, son fiyata karar verin. İyi bir emlak piyasasında fiyatlar %10 dan %15 e kadar yüksek değerde biçilebilir. Daha zayıf bir emlak piyasasında fiyatlar yaklaşık gerçek değerindedir.

Evinizi satmadan önce ekspertiz ettirmek (denetleme yaptırmak) sizi satış sırasında oluşabilecek sorunlardan uzak tutacaktır. Evinizi ekspertiz yaptırmak satış sırasında sizi olaya daha hakim kılar. Ekspertiz yaptırmak ayrıca size bir takım yasal gereklilikler konusunda yardımcı olacaktır, evinizin yapısal özellikleri, tesisat kaçakları, veya evinizde bulunabilecek riskli malzemeler konusunda bilgi sahibi olmanızı ve yasal olarak gerektiğinde bunları kullanabilmenizi sağlar.

Unutmayın anahtar kelime beklemektir. Emlakçılar size uzun süre beklemenin ev için kötü bir imaj oluşturacağı ve alıcıların bu eve ilgisinin azalacağı yönünde fikir beyan edebilirler. Fakat yeterince bekleyen satılık bir ev genelde değerinin üzerinde satılır. Başka bir ev satın almak için evini acele satanlar ve ya zamanında satanlar, evin değerinin daha altında bir para elde edebilirler.

Sonuç olarak, eğer yeni bir ev alacaksanız ve kendi evinizi satmak istiyorsanız, bir an önce kendi evinizi satılığa çıkarın. Aksi taktirde (kendi evinizin taksidi bitmemişse) iki taksit birden ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Evinizi Satmak İçin Emlakcıyla Çalışmak Zorundamısınız, Evinizi Kendi İmkanlarınızla Satabilir misiniz

Evinizi internet siteleri aracılığıyla satmak oldukça kolay ve kazançlı bir yoldur. Bugün halen gayrimenkullerin %93 ü emlakçılar ve gayrimenkul danışmanları aracılığıyla olmaktadır. Bir emlakçı kendi başına bağımsız olarak ya da bir firmaya bağlı olarak komisyonculuk yapabilir. Aracı kurumla komisyoncu bir anlaşma imzalar, aracı kurum komisyonun tamamını alır ve komisyoncuya %30-%40 ödeme yapar.

Bir emlakçıyla (gayrimenkul danışmanı-komisyoncu) çalışmanın bir çok faydalı nedeni vardır;
• Eğitim ve deneyim sahibidirler, iyi bir emlakçı karmaşık prosedürleri anlayabilir ve ev satışıyla ilgili mevzuata hakimdir.
• Size zaman ve enerji kazadırır. İşinizi yarım bırakıp alıcılara evinizi göstermek zorunda kalmazsınız.
• Bir emlakçı alıcıların ciddi olup olmadıkların bir görüşte anlayabilir.
• Emlakçı piyasaya hakimdir, trendleri, nelerin değer kazanacağını bilir, size son fiyat konusunda yardım edebilir.
• Emlakçı evinizin iyi bir fiyattan satılması için iyi bir pazarlık yapabilir, pazarlık yeteneği güçlüdür.
• Emlakçının profesyonel bir iş ağı vardır, diğer gayrimenkul firmalarını, komisyoncuları bilir ve bunlarla iletişim halindedir, sorunlarınız hakkında size çözümler sunabilir.
• Emlakçı olmadan evinizi satmak isterseniz, alıcı, siz komisyon ödemeyeceğiniz için size daha az fiyat teklif edebilir.

Emlakçılar ortak bir veri bankası oluşturarak size binlerce seçenek sunabilirler.

Bun faydaların dışında bir aracı kurum ile eviniz satmanın bazı dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi oldukça pahalı olmasıdır. Satış komisyonları iyi bir pazarda %5 ile %10 arasında olabilmektedir. Bir emlakçıyla çalışma iyi bir güven gerektirir. Çünkü emlakçı sizin adınıza konuşacaktır. Bilmediğiniz bir kişiye kendi yerinizi vermiş oluyorsunuz. Fakat bunlarda satış sürecinin bir parçasıdır.

Ortak veri bankasıyla çalışan emlakçılar size daha fazla seçenek sunabilir,daha fazla alıcıya ya da satıcıya ulaşabilir, evinizin fotoğraflarını çeker ve size profesyonel bir hizmet sunarlar. Komisyonları genelde daha fazladır.

Kendi başına bağımsız çalışan emlakçılar daha zayıf bir hizmet verirler fakat komisyonları daha azdır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Derdest - -

    Evinize temizliğe gelenlerin sigortaları nasıl yapılabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir