Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Guzel Olurum
  4. »
  5. Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır

admin admin - - 13 dk okuma süresi
59 0
Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır ?

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır ? Makyajın can alıcı noktası elbette ki gözlerdir. Gözlerinizi ön plana çıkarmaya başararak kusursuz bir makyaj yapabiliyorsanız tüm gün kendinizi harika hissedersiniz. Hanımların çoğu göz şeklini bilir, ona göre makyaj yapar ama bazı hanımlar ve özellikle de makyaj yapmaya başlayan genç kızlar göz şekline göre hareket etmezler. Bu durum doğal olarak makyajın bütünlüğünü bozarak gözün güzelliğini arka plana iter. Düşünsenize küçük ve çekik gözlere sahip olan insanlar yanlış uygulamalar yaparak gözlerini çok daha küçük gösterebilmektedir. Halbuki göz şekline göre makyaj teknikleri ile gözler çok daha iri ve dikkat çekici gösterilebilmektedir. Yada yüzünüze göre fazla iri gözleriniz var ise bu şansınızı iyi değerlendirerek harika bir makyaj yapıp, yüzünüzle orantılı gözlere sahip olabilirsiniz. Tüm bu önemli uygulamaları nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederim.

Göz şeklinizi belirlemek aslında o kadar da zor değildir. Çünkü iki göz arasındaki mesafe size tüm sırları verir. Kısaca anlatmak gerekirse iki gözünüzün arasındaki mesafe bir gözünüzün büyüklüğüne eşit ise ortalama büyüklükte bir göze sahipsiniz demektir ki bu iyi bir şeydir. Bunu ölçebilmek için işaret ve başparmağınızdan yardım alabilirsiniz. Eğer ölçüm yaparken parmaklarınız gözlerinizin ortalarında kalıyorsa, yani iki gözünüzün arasındaki mesafe bir gözünüzden daha küçük ise gözler dar açılı ve minik demektir. Bir de düşük göz kapağına sahip olan kadınlar vardır ki böyle durumlarda aydınlatıcı birkaç far hilesi ile sorunun üstesinden gelinebilir. Bilmeniz gereken en önemli şey şudur; gözleriniz küçükse ve iri göstermek istiyorsanız gözün alt iç kısmına beyaz kalem, büyük gözlere sahipseniz tam tersi siyah kalem kullanarak bakışlarınızı ön plana çıkartmalısınız. Düşük göz kapakları yada aşağı doğru sarkma eğiliminde olan gözler için kesinlikle eyeliner yukarı doğru çekilmelidir. Gözün kriz noktasına süreceğiniz koyu farlar gölge görevi üstlenerek, aşağı sarkan göz kapağını kamufle edecektir. Bu arada kaş altı ve göz pınarının birkaç santim ilerisine aydınlatıcı far kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Rimel kullanırken yana doğru çekerek gözlerin dip kısmının daha havalı görünmesini sağlarsanız kesinlikle çok daha etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz.

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır ?

Dumanlı göz makyajı dünya starları arasında, film setlerinde, katalog çekimlerinde, mankenlik ajanslarında, özel günlerde yada mezuniyet gibi tören ve davetlerde sıkça yapılan, gözlerde bakışlara yoğunluk veren kadınsı bir makyaj türüdür. Hangi sebeple olursa olsun yapılan çekimlerde kadınsılığı ön plana çıkaran, fotoğraflarda görselliğin dikkate alındığı yerlerde devreye giren trend bir uygulamadır.

Dünyanın her yerinde farklı şekillerde farklı ellerde yapılan buğulu bakışlara sahip olmanızı sağlayan dumanlı göz makyajı, farklı makyaj malzemelerinin harmanlanmasıyla yapılmaktadır. Öncelikle cildinizi iyice temizleyin. Yağdan arındırın. Daha sonra ten renginize uygun kapatıcılarla yüzünüzdeki kusurları, ton eşitsizliklerini, varsa kızarıklıkları yada göz altı morlukları gibi sorunları gözle görünür yok edin. Göz altları için , dudak çevresi için, elmacık kemiklerinizin üst yüzeyi için açık tonlarda, alın, çene, burun yüzeyine ise koyu tonlarda kapatıcı uygulayıp renk eşitsizliğini onardıktan sonra dudak çevresine gül kurusu tonlarında dudak kalemi ile çerçeve yapın. Daha sonradan çerçevenin içini aynı tonlarda doğal, toprak yada pastel tonlarda ruj uygulayın. Dilerseniz de ten rengi bir ruj ile dudağınızı yokta edebilirsiniz.

Allık olarak şeftalinin açık tonlarını, kahvenin acı tonunu kullanabilirsiniz. Her detayı hallettikten sonra sıra dumanlı gözlerin yapına gelir. Dumanlı gözler için makyaj için seçtiğiniz bir rengin iki açık tonunu bulundurun. Örneğin; siyah bir elbise giyip sadece şık bir kaç takıyla dokunuşlar yaptınız. Ve asıl olay noktanın gözler olmasını istiyorsunuz ve siz açık kahve tonlarda göz rengine sahipsiniz. Bunun için göz kapağınıza goldun açık tonunu sürün uçtan uca. Daha sonrada siyahın mat bir tonunu yada kahvenin sert ve koyu bir tonunu sondan gözlerinizin yarısına kadar sürün. Bir parmağınızla hafifçe kaşlara doğru süpürün. Gölgeli olarak dağılacaktır farınız. Daha sonradan asıl önemli olan nokta şu. Seçtiğiniz koyu tondaki far ile alt kirpiklerinizin altına ince bir hat şekil de sürüp fırça ile geriye doğru gölgelendirin. Takma kirpikte kullanarak duble etki ile etkileyi ve dumanlı bakışlar elde edebilirsiniz.

Bronz Makyaj Nasıl Yapılır ?

Kadınların güzelleşmek için başvurmadıkları yöntem yoktur. Kimi beyaz olmak ister, kimi esmer. Bu uğurda servetler harcayan da vardır. Ten rengi için ameliyat olanlar gibi. Sauna salonları, bronzlaştırıcı kremler, güneş koruyucusu bile bronzlaştırıcı özelliği taşıyan ürünlerden kullanılır. Bronzluk kara olmak demek değil. Vücudu kaplayan deri tabakasının epidermisinin en üst yüzeyinin güneş ışınlarıyla bir kaç ton koyulaşmasına bronzlaşma denir. Yaz tatili demek, bu yüzden çoğu kadın için deniz, kum, bronz ten demek. Beyaz tenlilerin daha çok arzuladığı bu istek beğendiği başka bir vücuda benzeme çabasıdır. Bir dünya yıldızı ve teni buğdaydan hallice, nasıl da seksi duruyor, denilerek bronz olunmak istenir. Yada aynaya baktığında, sinek ısırsa kızarıyorum keşke biraz esmer olsaydım denilerek te bronz olmak istenebilir. Her ne nedenden dolayı olursa olsun istenilen esmer tene uğrama çabasının genel adıdır bronzlaşma. Ama çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur bu. Cilde renk veren pigmet melanin pigmentidir. Bu pigmentin kısım kısım hasar görmesi demek kalıcı lekeler ve cilt kanserine davetiye demek olur. Bu sebepten dolayı dikkat edilmelidir.

Ama çoğu kadın, ya çalıştığı için, ya maddiyattan dolayı ya da fırsat bulamadığından tatile gidemeyebiliyor. Örneğin özel bir davete gidecek ve biraz olsun bronz olsaydım diyerek iç geçirebilir. İşte burada devreye giren makyaj olacaktır. Makyajın halledemeyeceği tek şey olmayan bir şeye etki etmektir. Bir organ yoksa onu vadedemez ama varsa onu istediğiniz gibi yapabilir. Bronz makyaj:

– Cilt tonunuzdan iki ton koyu fondöten ve bir ton koyu pudra ile sağlanabilir. Kontür hatlarınızı en koyu tonlardan biriyle çizin. Kısa giyecekseniz eğer bacaklarınızın adele kısımlarını çizerek kontür yapabilirsiniz. Daha sonradan koyu ton fondöten ile üstüne pudra ile sabitleme yapınız. Boynunuza, açık olan kısımlarına sürün iyice. Hatlar belirginleşip bronz ten sağlandıktan sonra gözlerde farlar ile keskin buğulu bakışları, bronz tene en çok yakışan gold ve gümüş tonlarının siyah ve gri ile kombin edilip göz kapaklarına uygulayarak sağlayabilirsiniz. Böylece hem bronz hem de şık bir makyajınız olmuş olacaktır.

Koyu Renk Ruj Nasıl Sürülür?

Makyaj kadınların vazgeçilmezidir. Özellikle rujlar makyajın olmazsa olmazıdır. Eskiden akşamları daha çok kullanılan şimdi ise günlük hayatta da çok rahat kullanılan ve görüntüyü birden bire değiştiren koyu renk rujlar makyajın en zor aşamalarından biridir.  Koyu renk rujları kullanmak beceri ve cesaret isteyen bir makyajdır. Dudaklara sürülen iddialı rujlar bütün görünüşü değiştirebilir. Kırmızı , bordo, siyah, mor vs. gibi renk ruj sürdüğünüzde bütün dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.  Her kadının kolay kolay cesaret edemediği güzel ve düzgün sürüldüğünde mükemmel bir görüntüye ulaştırırken yanlış sürüldüğünde kötü bir görüntüye sebep olur. Kötü görüntüye sahip olmamanız için koyu renk ruj sürmenin puf noktalarını yazımızda paylaştık.

Peleng : Koyu renk ruj sürmeye başlamadan önce yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için peleng yapmalısınız. Böylece pürüzsüz cildinize ruju daha kolay uygular daha kusursuz bir görüntü elde edersiniz.

Dudak balsamı : Peleng sonrası dudakların nemini arttırmak için dudak balsamı ile nemlendirin. Bunun nedeni ise nemli dudaklarda ruj daha iyi görünür.

Makyaj bazı kullanın : Bu şekilde dudaklarınızdaki nem daha kalıcı olacağı gibi daha pürüzsüz bir görünüm elde edip kalıcılığını arttırmış olacaksınız.

Hafifçe renk dokunuşları yapı : Bu şekilde rengin daha iyi oturması sağlanıp bazla rujun karışmasını sağlarsınız.

Dudak kalemi kullanmayı unutma : Bu sayede dudaklar daha dolgun ve belirgin hale gelirken aynı zamanda da rujun düzgün olmasını sağlar. Dudak kaleminin rujla aynı tonda olmasına da dikkat edin. Daha koyu renkte dudak kalemi daha yoğun bir etki yaratır. Dudak kalemini doğru şekilde uygulamak için alt dudaktan ve dudakların ortasından uygulamaya başlayın. Böylece daha simetrik bir biçimde sürmeniz kolaylaşır. Kalemin fazlalığını almak ve netliğini kaybetmesi için ufak dokunuşlar uygulayın.

Ruj : Rujunuzu fırçayla sürün ve dudak kalemiyle rujun renk tonunu ayarlamaya çalışın.

Daha kalıcı olsun : Dudağınızın üstüne tek kat olacak şekilde mendil yerleştirin. Daha sonra transparan bir pudrayı fırça yardımıyla mendilin üstünden dudaklarınıza uygulayın İşlemi tamamladıktan sonra bir kat daha ruj sürün.

Son dokunuş : Koyu renk ruj işlemini tamamlamış olduk. Ama gün içinde ufak dokunuşlarla tazelemek için rujunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayın!

Cilt Lekeleri için Uygulanan Maskeler Makalesi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir