Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Günlük Yoğurt Nasıl Yapılır? Evde Yoğurt Yapımı

Günlük Yoğurt Nasıl Yapılır? Evde Yoğurt Yapımı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
10 0

Günlük Yoğurt Nasıl Yapılır? Evde Yoğurt Yapımı

Son zamanlarda insanlar sağlıklı beslenmeye daha çok dikkat eder oldu. Hazır gıdaların kullanımının artması ve bunların barındırdığı zararlı ve kimyasal maddeler bunda epeyce etkili oldu. Artık insanlar bu hazır gıdalardan ve zararlı etkilerinden kaçmak için uğraşıyor. Bunun için de yapılacak 2 temel şey var: organik gıdalar satın almak ya da evde üretim yapmak. Türk mutfağında pek çok yemeğin yanına eşlik eden bir gıda olan yoğurt da hazır gıda sektöründe çokça satılan bir ürün ve hazır yoğurtların pek de faydalı olmadığını ve hatta bazı açılardan zararlı olabileceğini duyuyoruz. Bunu öğrenen pek çok insan da şu soruyu soruyor:  günlük yoğurt nasıl yapılır? Aslında yoğurt yapmak çok kolay. Tamamıyla evde bulunan maddelerle yapılıyor. AncaK bazı teknik bilgileri bilmek gerek.

Peki günlük yoğurt nasıl yapılır? Öncelikle yoğurt yaparken kullandığınız malzemelerin de organik olmasına dikkat edin. Aksi durumda hazır gıdalardan pek de bir farkı kalmayacaktır. İhtiyacının olan maddeler : süt ( organik süt bulmaya çalışın ya da bazı markaların günlük sütlerinin kullanabilirsiniz), maya olarak yoğurt (mayalık yoğurt da organik olmalı, bir kere mayaladıktan sonra kendi yoğurdunuzu mayalamak için her zaman kullanabilirsiniz) veya tereyağı. İlk olarak  1 litre sütü çelik bir tencerede ısıtmaya başlayalım. Kaynayana kadar bekleyin. Kaynamaya başlayınca kısık ateşe alın ve sütün üçte biri azalana kadar karıştırın. Bu noktada altını kapatın ve beklemeye başlayın. Yaklaşık 10 15 dakika sonra süte parmağınızla dokunun. Sütün sıcaklığı çok yüksek olmamalı ama 5 6 saniyeden sonrada elinizi yakmaya başlamalı. Eğer bu noktadaysa mayalanmaya hazırdır. 1 yemek kaşığı yoğurdu bir kaseye koyun ve üzerine sütünüzden birazcık dökün ve iyice karıştırın.

Dilerseniz biraz tuz ve şeker koyabilirsiniz. Karışım homojen hale gelene dek iyice karıştırın. Sonra bu karışımı sütünüzü üzerine dökün. Her yerinin mayalanması için iyice karıştırın. Şimdi bekleme zamanı. Ben önceden 50 dereceye kadar ısıtılmış ve kapatılmış bir fırında 3 4 saat kadar bekletmenizi öneriyorum. Sonrasında buzdolabına taşıyabilirsiniz. Bu noktada ağzını kapatın, fırına koyarken ağzı açık olsun. Mayalanma esnasında ağzını kesinlikle kapamayın yoksa sulanmalar olabilir.

Buzdolabında yarım gün kadar bekledikten sonra yoğurdunuz hazır olacaktır işte size tamamıyla organik bir yoğurt yapmanın yolu. Gördüğünüz gibi oldukça basit. Ancak sütünüzün ve ilk yoğurt yapışınızda bulduğunuz yoğurdun kaliteli ve organik olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonraki denemelerinizde yoğurdunuzun dibinden mayalık bi kaşık alabilirsiniz.

Artık günlük yoğurt nasıl yapılır biliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi oldukça basit. Yemeklerin yanında çokça kullandığımız bu gıda bu şekilde hem daha yararlı hem de daha lezzetli olacaktır. Üstelik sadece 40 45 dakikanızı vererek bunu elde edebilirsiniz. Verdiğim rakamları aynı oranlarda olmak üzere tencerenizin büyüklüğüne göre değiştirebilirsiniz. Örneğin 2 yemek kaşığı mayalık yoğurt ile 2 litre sütü mayalayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir