Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bunlari Biliyormusunuz?
 4. »
 5. İş Görüşmesi, İş Görüşmesinda Ne Giyilir, İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeliyiz, İş Görüşmesi Kıyafeti Nedir

İş Görüşmesi, İş Görüşmesinda Ne Giyilir, İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeliyiz, İş Görüşmesi Kıyafeti Nedir

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 6 dk okuma süresi
12 0

İş Görüşmesi, İş Görüşmesinda Ne Giyilir, İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeliyiz, İş Görüşmesi Kıyafeti Nedir

Yetenekleriniz, deneyimleriniz, davranışlarınız sizi bir işe yerleştirir, fakat iş görüşmesinde giyeceğiniz kıyafetleriniz düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Bir çalışan adayı olarak iş görüşmesinde iyi bir ilk izlenim bırakmak iyi bir fırsattır. Şimdi iş görüşmesiyle ilgili birkaç tüyo verelim.

 • •    Görüşmeye gideceğiniz şirketi tanıyın, hangi endüstride yer aldığını araştırın böylece giyim tarzınızı belirlemeye yardımcı olacaktır. Bir tanıdığınızdan bilgi alın, çalışanların nasıl giyindiğini öğrenin.
 • •    Bankacılık veya hukuk gibi resmi sektörlerde, takım elbise giyin ve kravat takın. Siyah, koyu gri ya da koyu lacivert bir renk tercih edin, buna uygun bir kravat ve siyah deri bir ayakkabı giyin.
 • •    Nasıl giyinmeniz gerektiğini bilmediğiniz bir şirketle görüşme yapacaksanız, günlük kıyafet seçiminde bulunun, rahat bir tarzda, kahverengi tonlarda, temiz ütülü bir gömlek, şık bir kemer ve deri ayakkabılar sizi iyi gösterecektir.
 • •    Kemer renginizi ayakkabı renginize göre belirleyin, eğer kıyafetleriniz koyu gri, lacivert ya da kahverengi tonlardaysa, kemeriniz siyah olabilir.
 • •    Ayakkabılarınız temiz olsun ve bir gece önceden parlatın-silin.
 • •    Profesyonel aksesuarlar bulundurun, evraklarınız için şık deri bir evrak çantası olabilir, okul yıllarından kalma çantanızı kullanmayın.
 • •    Kolonya benzeri sert kokular sürmeyin, hafif kokular tercih edin.

İş görüşmesi için ne giydiğiniz bir zamanlar önemsizdi. Takım elbise, kravat, cilalanmış ayakkabılar, taranmış saçlar ve sakalsız bir surat yeterliydi. Fakat artık işyerlerindeki rahat ortam ne giyileceği konusunda kafaları karıştırıyor. El sıkışınız ve bakışlarınızın dışında, neyi, ne zaman giyeceğiniz de önem kazandı. Daha da önemlisi farklı iş ortamları için ne giymeniz gerektiğini de bilmek zorundasınız. İşinize hiç yaramayacak bir takım elbise için para harcamadan önce, farklı işyerlerinin beklentilerini anlamak gerekiyor.

Klasik işler

Eğer dünyanı finansal krizden kurtarmak istiyorsanız, ne yaptığınızı bildiğinizi gösterecek şekilde giyinmelisiniz. Bunun anlamı tabi ki takım elbise.

Sakın finans ve satış sektöründeki bir iş görüşmesi için motifli mavi blazer ceketinizi giymeyi düşünmeyin. Bunun daha muhafazakar bir pazar olması sizin de lacivert veya siyah bir takımı, beyaz gömlek ve siyah deri ayakkabılarla tamamlamanızı gerektiriyor. Bu tür ofislerde kahverengi ve çizgili desenler kabul görmez.

Mokasen ayakkabılar da bu ofisler için uygun değildir. Fakat yine de giyiminize biraz hareket katmak için kravatınızı daha renkli seçebilirsiniz. Ancak karşınızdakine sorumluluk ve güven duygusu vermek zorunda olduğunuzu unutmayın. Böyle bir iş görüşmesine giderken “jilet” gibi giyinip, elinize de modern bir evrak çantası alabilirsiniz.

Kültürel işler

Yayıncılık, müze işleri, fotoğrafçılık ve medya sektöründe bir iş görüşmesine gidecekseniz, özgür görünüm için bütün moda kurallarını uygulamaya kalkmayın. Profesyonellikle ofisin gündelik yapısı arasında denge kurmak zorundasınız. Takım elbiseye ihtiyacınız olmayabilir, ama haftasonu dışarı çıkarken giydiklerinizle de iş görüşmesine gidemezsiniz.

Kot giymek sizi rahat ettirebilir, ama tercih etmeyin. Modern kesimli bir kumaş pantolon, koyu renkli gömlek ve önden fermuarlı hırkalar kısa sürede gardırobunuzda önemli bir yer edinecek.

Bu yüzden siz iş görüşmenizde kendinizi koyu renkli giysilerle temsil etmelisiniz. Çizgili veya grafik desenli gömlekler yakalı bir süveter ve fitilli kumaş bir pantolon en ideal seçim olacaktır. Spor ayakkabı kullanmak istiyor olsanız da, deri mokasen ayakkabılar veya süet botlar tercih edebilirsiniz. Üstünüze alacağınız modaya uygun bir kaban veya ceket de hem karşınızdakine güven duygusunu verecektir, hem de kişisel bir stiliniz olduğunu anlatacaktır.

Hizmet sektörü

Perakende de çalışsanız, bir yönetim ofisinde de olsanız, hizmet sektöründe başkaları için çalışmak zorundasınız. Bu yüzden rahat edeceğiniz ve kolay hareket edebileceğiniz giysiler seçmek zorundasınız.

İş görüşmesinde rahat ve profesyonel giysi üstüne blazer bir ceket veya kravat ile süveter seçebilirsiniz. Sorumluluk sahibi ve topluma ulaşabileceğinizi gösteren, güvenli bir duruşunuzun olması gerekiyor.

Bu yüzden görüşmede ve sonraki işinizde, temiz bir gömleği, süveter veya kazağın altında bir kravatla tamamlamalısınız. En azından görüşme için kumaş veya fitilli kadife bir pantolonu tercih etmelisiniz. İşi kaptıktan sonra koyu renkli bir kot da işinizi görecektir. Eğer zamanınızın çoğunu şehrin sokaklarında harcayacağınız bir işse bu, ayaklarınızı yormaması ve yağmurdan koruması için botları tercih etmelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir