Nasıl Yapılır

Kapat

Patlak Lastik Tamiri, Patlak Lastik Tamiri Nasıl Yapılır? ,Patlak Lastik Nasıl Yama Yapılır?, Patlak Lastik Nasil Yamanır?

Patlak lastik hepimizin en az bir defa karşılaştığı bir sorun. Tur esnasında yanımızda bir, ya da turun uzunluğuna göre iki iç lastik bulundurmak lastik patladığında en az bir 10-15 dakikamızı alacak tamiri sonraya bırakmamızı sağlar. Patlak iç lastik tamirini beraberce gözden geçirelim.

Öncelikle elbette fren kollarını açmamız gerekecek. Bunu fren telini köprüden çıkararak yapıyoruz.

Akabinde jant göbeğindeki mandal açılıyor.

Lastiği dışarı aldıktan sonra janttan çıkarmak için iki tane kaşığa ihtiyacımız var. Bunlardan birincisi lastiğin jantla arasında sabit olarak dururken ikincisini bu aralıktan sokup jant boyunca çevirerek lastiği janttan ayırıyoruz. Daha sonra da iç lastiği dış lastiğin içinden dışarı alıyoruz.

Kaşık kullanımı
Iç lastik dışarı

Patlak nokta elle bulunabilir ama iç lastiğe bir su banyosu yaptırmak birden fazla patlak olmadığına emin olmak için ve de deliği kesin olarak saptamak için en güvenilir yöntem.

Su banyosu

Delik saptandıktan sonra kurulanmış iç lastikte deliğin üzerine ve yanlarını temizleyerek (Benzinle yada İnce Zımpara ile)  lastik tamiri için özel olarak üretilmiş tutkaldan sürülüyor.

Tutkal sürümü

Bu tutkalın 5 dakika civarına kuruması beklendikten

sonra yapılması gereken deliği tıkayacak yamayı yapıştırmak. Yamanın sağlam yapıştırılıp iyice oturtulması gerekiyor.

Yama

Patlak kapandı, bundan sonra tekrar lastiği takmaya kaldı iş. Iç lastiğe biraz hava basıp en azından simit şeklini almasını sağlamak kolaylık sağlıyor.

Bundan sonra janttaki subap deliğinden geçirilen subaptan başlamak kaidesiyle iç ve dış lastik jantın üzerine oturtuluyor.

Dış lastiği janta takma

Ta ki son 15-20 santime gelinceye kadar. Burada tekrar kaşığa ihtiyacımız var, cünkü bu aşamada lastiğin janta girmesi oldukca zorlaşıyor.

Son hamle kaşıkla

Son kısmı da kaşık yardımıyla oturttuktan sonra lastiğin üstüne basarak bir iki tur attırmakta fayda var, bu işlem şişirme esnasında lastiğin iç lastiğin kayma yapmadan düzgün şişmesinin ve dış lastiğin de janta güzel oturmasına yardımcı oluyor.

Bastırarak çevirme

Jant göbeği yuvasına yerleştikten sonra mandal tekrar kapanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken mandalın 45-90° arasında sıkışmaya başlaması, yani çok sıkı ya da çok gevşek kapanmamasına özen göstermek gerekiyor.

20.815 Okunma 09 Tem 2010

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(16)
  • ersin
   ersin Aralık 22, 2010

   o yama iyi tutmuşmu peki yapan arkadasa bi sorun bakim lastiği temizlemeden yama olurmu neyle temizledi lastiği ??????????

  • Alev
   Alev Aralık 23, 2010

   Selam Ersin:
   Lastigi temizlemiş, fakat oraya yazmayı unutmuş, Uyarın için teşekkürler
   Seninde eklemek istedigin bişeyler varsa ilave edebilirsin.

  • zxc
   zxc Haziran 11, 2011

   tutkalsız yada başka bir yapıştırıcı ile olmazmı

  • reymis kıralı
   reymis kıralı Temmuz 24, 2012

   ben başka tutkavla denedimde olmadı arab veya japon yapış tırıcısıyla denedim olmadı benim önlastik 5-6 tane patlak buldum arkadaşımındada 9 tane sulucadan yazıyorum

  • emre aytaç
   emre aytaç Haziran 9, 2013

   merhaba benim tekerim patladı yama takımımın yapıştırıcısı kendi kenddine uçtu japon yapıştırıcısı ile tuttursam olurmu acil cevap verebilirmisiniz

  • Emre
   Emre Haziran 28, 2013

   Patlak küçük kardeşim nasıl bulucam ya bulamıyorum tamirciye gittiğimizdede patlak vardı aslında 3-4 saate iniyor dedim betondan iniyor heralde ama betondan değilmiş şimdi sık sık bındıgım ıcın ınmes süresi azaldı anladım bende patlak oldugunu

  • St.Pau
   St.Pau Temmuz 24, 2015

   sık sık lastik patlamaları oluyor. Lastikleri patlak önleyici tarzdaki lastiklerden değil sanırım.

  • Jack london
   Jack london Temmuz 24, 2015

   Bu lastik patlamalarından bıktım artık sağlam bıraktığım lastik döndüğümde neden patlak

  • kenanGS07
   kenanGS07 Temmuz 24, 2015

   vermiyorlar abi sağlıklı değil zaten ha ben Çıkma lastik aldım sıfıra yakın Arabanın çekişi öndendi patlak lastik de öndeydi

  • Onur Masırcı
   Onur Masırcı Ekim 10, 2015

   Hayat bisiklet turu olsaydı şayet Benim zincir atmış Pedal boşa dönüyor arkadaş Gittiğim yol da yol değil zaten Ha bide lastik patlak…


Sen de Yorumla!