Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kolay Yemekler
  4. »
  5. Pilav Yapmanın Püf Noktaları, Pilav Nasıl Yapılır, Tane Tane Pilav Yapmak, Süper Pilav Nasıl Yapılır

Pilav Yapmanın Püf Noktaları, Pilav Nasıl Yapılır, Tane Tane Pilav Yapmak, Süper Pilav Nasıl Yapılır

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 6 dk okuma süresi
14 0

Pilav Yapmanın Püf Noktaları, Pilav Nasıl Yapılır, Tane Tane Pilav Yapmak, Süper Pilav Nasıl Yapılır

Malum bizim ülkemizde yemek yapabildiğini göstermenin yolu tane tane dökülen pilav yapmaktan geçer. Aslına bakıldığında pilav yapmak en basit işlerden birisidir. Cânım pilavın lapaya dönüşmesi de bir o kadar basittir. İşte size lezzetli bir pilavın sırları.

pilav yapmanın dört farklı yolu vardır:

  • Salma
  • Kavurma
  • Haşlama
  • Süzme

Bir çok ev kadını salma yöntemini kullanarak lezzetli pilavlarını yapıyor. İşlem çok basit. Pirinç miktarına göre suyu tencereye koyup kaynatıyorsunuz. İçine yağı ve tuzu ilave edip karıştırıyorsunuz. Kaynayan yağlı suya iyice yıkanmış pirinçleri ekleyip suyunu çekene kadar bekliyorsunuz. Bence en tehlikesiz ve temiz yollardan birisi bu. Sıcak tencereye su değdirip etrafa sıçrayan pirinçlerden ve birden bire oluşan buhardan yanmıyorsunuz.

Benim genellikle uyguladığım kavurma yöntemi de oldukça yaygın bir pişirme tekniği. Yağı tencerede ısıtıp pirinçleri şefflaşana kadar kavuruyoruz. Sonra da sıcak su ve tuzunu ilave edip ağzı kapalı şekilde suyunu çekmesini bekliyoruz. Burada mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konuyu atlamayalım. Kavurmak için tencereye koyacağınız pirinçlerin mutlaka ama mutlaka kuru olması gerekir. Aksi taktirde hem pirinçleriniz kırılır hem de kızgın yağ ile birleşen su etrafa tehlike saçabilir.

Osmanlı döneminde yaygın şekilde uygulanan haşlama yöntemi bizim ülkemizde tarihe karışırken, Çin’de hala en sevilen teknik olma özelliğini koruyor. Yağsız tuzlu suda, suyunu çekene kadar pişirilen pilavın altı kapatıldıktan sonra üzerine kızgın yağ dökülerek haşlanıp, karıştırılır. Pilav tenceresinin kapağı sıkıca kapatılıp, sıcak bir yerde en az yirmi dakika dinlendirildikten sonra servis edilir.

Yemek yapmayı bilmeyen komşumuzdan öğrendiğim son yöntem sanıyorum sonucundan en emin olunan pişirme tekniği. Pirinçleri bol tuzlu suda haşlıyoruz. Ara sıra tadına bakıp kıvamına geldiğinde süzüyoruz. Bu arada tencerede yağ kızdırıp, süzülen pirinçleri ekleyip, üzerinde kalan suyu çektirdikten sonra dinlenmeye bırakıyoruz. Evet, evet süzme yöntemi derken tıpkı makarna pişirir gibi pilav pişirmekten bahsediyorum.

Tabi herşey pişirme yöntemleri ile bitmiyor. Tencerenizin yapısı pilavınızı doğrudan etkiler. Tencerenizin tabanı ne kadar kalın olursa, kapağı ne kadar az buhar kaçırırsa standart ölçülerde sonuçlarınız o kadar iyi olacaktır. Her zaman lezzetli pilavınız olsun istiyorsanız hep aynı tencereyi kullanmaya çalışın. Zamanla tencerenizin özelliklerini öğrenip, ona göre davranırsınız. Örneğin benim tenceremin kapağındaki delikten çok buhar çıkar. Bu nedenle ben su ölçümü verilenden hep 1 parmak daha fazla tutarım. Böylece kapaktan kaçıp giden buhar yüzünden pilavım kıtır kıtır kalmaz.

kullandığınız pirincin, suyun iyi kalitede olması elbetteki sonucu doğrudan etkiler.

Pilavınızın yapış yapış olmasını istemiyorsanız sütlaç yaparken üzerinde kalmasını istediğimiz nişastasından mutlaka iyice arındırmalısınız. Nişastadan arındığını yıkama suyunuzun berrak akmasından anlayabilirsiniz. Kimileri bu aşamadan sonra pirinci ılık tuzlu suda yarım saat bekletirken, ben bekletmeyip tamamıyle kurumaya bırakıyorum. Ilık suda bekletmek hem daha az su çekmesini sağlarken, hem de pişmesini kolaylaştırır. Bekleme suyuna bir kaç damla limon damlatmanın pirincin rengini beyazlattığı da söylenmektedir. Eninde sonunda pilavınızın rengini kullandığınız yağ belirler.

Yağ demişken makbul pilav tereyağı ile yapılır. Tereyağı ile yapılan pilavlara da mutlaka 1 tatlı kaşığı sıvıyağ koymak gerekir. Bu hem tereyağının yanmasını engeller hem de pilavınızın daha parlak olmasını sağlar. Ege ve Akdenizde pilav elbetteki zeytinyağı ile yapılır ve çok da lezzetli olur. Bu şekilde pişirilen pilavı yağ donmadığı için soğuk yemek de mümkündür.

Az evvel de dediğim gibi pilav pişirmenin en önemli noktalarından birisi sudur. Pirinç ile suyun ilişkisi taa tarlalara dayanır. Malum pirinç su içinde gelişip, yetişir. Tabi sofralarımıza da su ile haşır neşir olduktan sonra ulaşır. Suyunuz ne kadar kaliteli ve lezzetli olursa pilavınız da o kadar lezzetli olur. Su konusunda unutmamak gereken en önemli noktalardan birisi de her pirinç çeşidinin farklı oranda su çektiğidir. Bu nedenle asla yeni açtığınız bir paketten misafirlerinize pilav yapmayın. Her zaman paketin ilk denemesini kendinize saklayıp, pirincin ne kadar su çektiğini gözlemleyin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir