Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydalı Bilgiler
  4. »
  5. Trafik Kazalarında İlk Yardım, Trafik Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?, Trafik Kazalarında İlk Yardım Uygulaması

Trafik Kazalarında İlk Yardım, Trafik Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?, Trafik Kazalarında İlk Yardım Uygulaması

Arthur Arthur - - 3 dk okuma süresi
11 1

Trafik Kazalarında İlk Yardım, Trafik Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?, Trafik Kazalarında İlk Yardım Uygulaması

Ülkemiz trafik kazaları konusunda dünya ülkelerinde ilk sıraları kimseye vermemekte ısrarcıdır. Gerek alkol gerek bilinçsiz araç kullanımı gerekse fazla özgüven nedeniyle kazaralar ülkemizde çok fazladır. Saygısız bir araç kullanımı da kazalara bir davetiyedir. Kazaların nedenleri kadar ilk yardım konusundaki bilinçsizliğimiz de can kayıplarına neden olmakta. Yardım sever bir ulus olmamız beklide en çok burada canımızı yakıyor.

Ne kadar bilgisiz de olsak, yardım etmek için koştuğumuz kazalar bazen kaş yapayım derken göz çıkarmamıza sebep olur. İlk yardım konusunda eğitim almak bazen en yakınımızın hayatını kurtarabilir.
Trafik kazalarında ilk yardım kazazedeyi olay yerinden uzaklaştırmaktır. Bunu yaparken de hastanın sağlığına dikkat etmeliyiz. Umur ilk ve boyun kırılmalarına karşın hastaya dikkatli yaklaşmalıyız. Boynuna varsa bir boyunluk yoksa saracağımız bir kazak bize boyun kemiği kırılmalarında hastayı taşımamız için yardım edecektir. Umur ilk kırığı tehlikesi için ise hastaya arkadan yaklaşarak koltuk altlarından kolumuzu geçirerek göğsünü saracak şekilde kenetleyiniz. Başını göğsünüze yaslayın, boyna dikkat ediniz. Hastayı dikkatlice olay yerinden sürükleyerek uzaklaştırınız.
Uzaklaştırılan hastanın ilk önce solunum ve kalp atışları kontrol edilir. Solunum durması karşısında suni teneffüs kalp durması karşısında kalp masajı yapılmalıdır. Daha sonra hastanın kırık ve kanamalarına bakınız. Kanamalarda kanama yeri çok önemlidir. Kanamanın yerine göre hastaya pozisyon vermeliyiz. Kanama belden aşağıda ise hastanın ensesine bir ceket ya da yastık görevi konulacak her hangi bir şeyler boyun desteklenir. Daha sonra ayakları kabin yukarısında duracak şekilde kaldırılır. Eğer kanama belden yukarıda ise hasta yan yatırılır. Burada amaç kanama bölgesinin kalp üstünde tutmaktır. Pozisyon verildikten sonra kanama durdurulmalıdır. Sargı bezi ile tampon yaparak kanamayı durdurunuz.
Kazalarda en önemli şey kazayı gördüğümüz anda acil yardım ekiplerini çağırmaktır. Zaman kaybı ölüm getirir. Ayrıca bunları bilmiyorsanız kesinlikle ilk yardım uygulamayınız.

Bogulmalarda İlk Yardım

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir