Nasıl Yapılır

Kapat

 

Bel ağrısı kişinin hareket kabiliyetini yürümesini ayakta durmayı ve oturmayı bile güç duruma düşürür ve bu durum çok can sıkıcı ve ağrılı bir durumdur bu durumda hemen hemen herkeste vardır. Beli ağrıyan kişilerin çoğu kendini hemen bel fıtığı sanıyorlar fakat bel ağrısının tek sebebi fıtık değil birçok nedeni vardır.  Ağrının çok olması veya dereceleri kişilerde farklılık gösterir. Kişide oluşan bu ağrı ölçülememektedir bu sebepten dolayı sadece ağrının doğrultusunda nedeni bulmak güç bir durumdur. Gitmiş olduğunuz doktorun sizi yönlendirmesi sonucu ortada olan ağrılarınızın stresten mi kireçlenmeden mi duruş bozukluğunuzdan mı ve bu gibi durumlardan mı kaynaklandığını ortaya koyarlar. Bel ağrısı nedenleri oldukça fazladır ve muhakkak bir doktora danışmanızda fayda vardır.

 

 

Bel ağrılarının ortaya çıkmasının en çok nedeni kas sebeplidir ve genelde alışık olunmayan ağır sporlar sonunda bel bölgesindeki kaslar gerilebilir. Eşya taşırken bavul taşımada yaptığınız uzun yolculuklarda bel ağrısı sıkıntısı ile karşılaşa bilirsiniz. Bu tarz sonuçların ardından oluşan ağrılar dinlenme ile geçer. Bel ağrısı nedenleri arasında mevsimsel değişlerde rüzgar almakta ve çok uzun süre klimanın etkisinde kalmada kaslar tutulur ve bu durum bel ağrısı ortaya çıkar. Bel ağrısının bir diğer nedeni ise karın kaslarının zayıf kalmasından kaynaklanır ve bu durumda karın kasların tembel oluşunu örtmek için bel çevresindeki kasların devreye girmesi sonucu ortaya ağrılar çıkar. Bu durumda da bel çevresine daha fazla yük binmiş olur.

 

 

Doğru durma pozisyonlarında yapılan düzenli egzersizler sonrasında karın kaslarınızda kuvvetlendirilmiş olunur.  Karın kaslarınızı kuvvetlendirdiğiniz zaman ağrılarınızı azaltmış olursunuz hem bu açıdan beliniz için incinme olmaz. Yaşadığımız stres vücudumuzda etkisini farklı yollardan ortaya koyar ve bu ortaya çıkarma biçimlerinden biride bel ağrısı olarak gösterir kendini. Stres hormonundaki artış bel kaslarında gerilme yapar ve bu durumda belde ağrıya neden olur. Genel olarak çalışma yaşamında devamlı stresli olan biri bele ağrı yansıtarak kendini ortaya koyar.

 

 

Bel ağrısı nedenleri arasında en yaygını kötü veya yanlış duruştan kaynaklanmaktadır. Devamlı hareketsiz bir biçimde oturuyor olmak bel ağrısına sebebiyet veren en yaygın durumdur. Çağımızda bilgisayar başında geçirilen uzun vakitler veya masa başı iş yapan kişilerin saatlerce hareketsiz oturmaları bel ağrısı konusunda şikayetin artması sebebidir. Hareketsiz oturma şekline birde kamburluk eklenir ve bu durumda bel ağrısı durumu daha kötü bir hal almış olur. Kambur oturulduğu zaman belde bulunan kaslar gevşer ve bu gevşek kaslar omurgayı desteklemez böylelikle omurlar yıpranır ve disk kayması ortaya çıkar. Kişilerin dikkat etmediği bir diğer konu ise fazla kilolar ne kadar önemsiz gibi görünse de fazla kilo her daim sağlık açısından sorundur. Belinize kilodan ötürü çok fazla yük biner ve buda bel ağrısına yol açar.

 

895 Okunma 16 Nis 2016

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(25)
  • haddrox
   haddrox Nisan 16, 2016

   Bel ağrısı ve depresyonla uyandım gunydn

  • aslihangokce3
   aslihangokce3 Nisan 16, 2016

   bu bel ağrısı beni üzmeye başladı, saat 7de uyudum ben bu yüzden ağlıycağım

  • kemaluysal_
   kemaluysal_ Nisan 16, 2016

   Spor yapmanın bel ağrısı riskini ortalama % 37 oranında düşürdüğü birçok araştırmayla kesinleşmiştir.

  • anilazman
   anilazman Nisan 16, 2016

   Düzenli olarak Ayda bir bel ağrısı İki günde bir menisküs kitlenmesi yaşıyorum 65 lik dedelerin yaşadağı hayatı 21 yaşımda yaşıyorum.

  • ctugrul
   ctugrul Nisan 16, 2016

   ayaklarınızı uzatın ve ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın.ben de bel ağrısı çektim, iyi geliyor…

  • erdembng
   erdembng Nisan 16, 2016

   Hayatımda ilk defa bel ağrısı yaşıyorum ne illet bişeymiş.

  • mr0sircrocoboy
   mr0sircrocoboy Nisan 16, 2016

   baş ağrısı geçti emme bel ağrısı öksürük ve halsizlik devam etmekte

  • ogulcankuslar
   ogulcankuslar Nisan 16, 2016

   Şu an bel ağrısı çekmiyorum ama uyanınca ağrı çekersem bu yatağı ateşe veririm.


Sen de Yorumla!