Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Saglikli Yasam
  4. »
  5. Hamilelikte Spor Nasıl Yapılmalıdır? Hamilelikte Spor Hareketleri Nelerdir?

Hamilelikte Spor Nasıl Yapılmalıdır? Hamilelikte Spor Hareketleri Nelerdir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
10 0

Hamilelikte Spor Nasıl Yapılmalıdır? Hamilelikte Spor Hareketleri Nelerdir?

Spor sağlığımız için olmasa olmaz bir aktivitedir. Anne adaylarının spor yapmalarında dikkat etmeleri gerekir hamile olmadan önce yaptığınız bazı sporların sizin ve bebeğiniz için sakıncalı olduğunu unutmayın. Sizin için yararlı olan sporları ve hafif eksersizleri yapmanızda yarar vardır. Bu sporlar sizin fazla kilo almamanız daha kolay bir doğum gerçekleşmeniz ve bebeğinizin gelişimi için de oldukça önemlidir.

Hamilelikte en önemli olan spor yürüyüşlerdir yürüyüş hamileliğin ilk gününden başlayarak son günlerine kadar yapmanızda fazda vardır. Yürüyüşler düzenli ve yavaş tempoda yapılması gerekmektedir. Kendinizi fazla yormadan yavaş adımlarla temiz bir havada yapılan yürüyüşün faydası oldukça vardır.

Gebelikte önemli olan kaslar, karın kasları, sırt bel kasları ve pelvis kaslarıdır. Sırt bel kaslarını güçlendirirseniz sırt- bel ağrınız olmaz, karın kaslarınızı güçlendirirseniz ise doğum kolay geçmesini sağlar ve doğumdan sonra eski haline gelmesi kolaylaşır, pelvis kasları da doğum kolaylaştır ve doğum sonrası en çok şikâyet edilen idrar torbası sarkmalarını önler.

Yapacağınız birkaç egzersiz ilk önce bağdaş kurun yavaşça vücudunuzu dik tutun başınızı öne arkaya hareket ettirin bunu 10 defa tekrar edin öne ve arkaya doğru derin nefes alıp ikinci defa öne ve arkaya başınızı 10 defa hareket ettirin toplam 20 tane yeterli olur.

Bağdaş kurun ve öne doğru eğilin sırt-bel kaslarınız çalışsın bunu 10 defa yapın her yaptığınız da 5 saniye kadar nefes alın.

Bağdaş pozisyonun da omzunuzu yavaşça dizinize değdirmeye çalışın çapraz omuz ve diz ile yapın 5 sağ diz 5 sol diz yeterli olmaktadır.

Yere sırt üstü uzanın dizleriniz kırık şekilde hareket ettirin ellerinizi ayaklarınıza değdirmeye çalışın. 10 defa yapın bunu ayakta dik durun bacağınızı kırmadan yana doğru açıp tekrar kapatın bunu 10 defa tekrar edin.

Ayakta kollarınızı açabildiğiniz kadar açın ve bunları başınızda birleştirin. Her yaptığınızda 5 saniye kadar derin nefes alın. 10 defa tekrar edin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir