Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Saglikli Yasam
  4. »
  5. Muayene Eldiveni Nedir? Nasıl Kullanılır?

Muayene Eldiveni Nedir? Nasıl Kullanılır?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
20 0

Günümüzde hemen hemen herkes muayene ya da hastalık amaçlı hastanelere gitmektedir. Doktorlar ile bireysel görüşen hastalar bazen gerektiği durumlarda doktor tarafından muayene edilmektedir. Muayene sırasında hem hijyen açısından hem de sağlık açısından doktorlar muayene eldiveni kullanmaktadırlar. Bu eldivenler tamamen hijyenik olmaktadırlar. Hastanın mikrop kapmasını engellemek açısından ve doktorun direk yaraya ya da hastalığın bulunduğu yere temas etmemesi açısından oldukça önemli olmaktadır. Doktorların hemen hemen hepsi bu eldivenlerden kullanmaktadırlar. Günümüzde eldiven kullanmayan doktor kesinlikle bulunmamaktadır. Sağlık açısından bu eldivenlerin kullanılması şart olmaktadır. Bazen eldiven gerektirmeyen muayenelerde olmaktadır böyle durumlarda eldiven kullanıp kullanmamak doktorun kendi isteğine bağlı olmaktadır. Örneğin sırtınızda bir ağrı varsa bunu kontrol etmek için eldiven gerekmez. Ama önlem açısından yine de kullanılması gerekmektedir. Hastaneler en hijyenik ortamlardan biri olmaktadır.

Ama içerisinde birçok hasta barındırdığı için dokunulan yerlere mutlaka dikkat edilmelidir. Bu yüzden her açıdan eldiven kullanmak hem hastanın rahat edebilmesi hem de doktorun rahat edebilmesi için yararlı olacaktır. Muayene eldiveni her türlü muayenelerde kullanılabilmektedir. Her branşın doktorunun eldiven taktığını görebilmeniz mümkün olmaktadır. Mesela diş doktorları kesinlikle eldiven takmadan sizi muayene etmezler. Mutlaka eldiven takılması gerekmektedir. Ağız en çabuk ve en kolay mikrop kapan organ olmaktadır. Bu yüzden sağlık ve hijyen açısından diş doktorları eldivenlerini asla yanlarından ayırmazlar. Eldivenler hijyenik olduğu için sizlere kesinlikle zarar vermezler. Bu yüzden gönül rahatlığı ile muayenenizi olabilmeniz mümkün olmaktadır. Tıbbi malzemeler arasında oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Muayenelerin başkahramanı olarak değerlendirilebilmektedir. Sizde her doktora gittiğinizde mutlaka eldiven taktıklarını görebilirsiniz. Hastanelerin her alanında eldiven kullanılmaktadır.

Muayene eldiveni diğer tıbbi malzemeler gibi birçok çeşide sahip olmaktadır. Pudralı, pudrasız, lateks, nitril ve vinil olmak üzere gruplara ayrılmaktadırlar. Muayene eldivenleri ile ameliyat eldivenleri farklı olmaktadır. Latekse alerjisi olanlar için nitril ve vinil eldivenleri tavsiye edilmektedir. Bu eldivenler lateks içermemektedirler. Pudralı ve pudrasız olarak ta branşa ve yapılan muayeneye göre değişiklik göstermektedirler. Kulak burun boğaz doktoruna bile gitseniz eldiven taktıklarını görebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu durum sizlere hem güven verir hem de sağlığınız olumsuz yönde etkilenmez. Eldiven sayesinde doktorlar gönül rahatlığı ile sizleri muayene edebilmektedirler. Hemşirelerin serum bağlarken eldiven takması gerekmektedir. Kan alma bölümlerindeki tüm çalışanların eldiven taktığını görebilirsiniz. Hastanelerin acil kısımlarında ise eldiven kullanımı oldukça fazla olmaktadır. Bir hasta ile ilgilendikten sonra eldiven değiştirilmektedir. Yeni gelen hasta için yeni bir eldiven takılmaktadır. Bu durumda da eldivenlerin ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar sık kullanıldığını görmüş oldunuz. Eldivenler hem hastanın sağlığı hem de hastanede çalışanların sağlığı için büyük bir rol oynamaktadır. Sağlık ve hijyen için mutlaka eldiven takılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir