Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Faydalı Bilgiler
 4. »
 5. Emar Nedir?, Emar Nasıl Çekilir?, Emar Neden Çekilir?, Emar MR Çekimi, Emar Çekimi Resimleri, Emar Zararlımı?

Emar Nedir?, Emar Nasıl Çekilir?, Emar Neden Çekilir?, Emar MR Çekimi, Emar Çekimi Resimleri, Emar Zararlımı?

Arthur Arthur - - 16 dk okuma süresi
1163 87

Emar Nedir?, Emar Nasıl Çekilir?, Emar Neden Çekilir?, Emar MR Çekimi, Emar Çekimi Resimleri, Emar Zararlımı?

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME (MRG) (MR)

Emar Nedir?

Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici olanlardan biri manyetik rezonans görüntüleme ya da kısaca MRG veya MR’dir. MRG ağrısız allerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tani tekniğidir.

Hasta güçlü bir elektromanyet içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.

Ne kadar sürer?

MRG incelemesi 20 ile 45 dakika arasında bir sürede tamamlanır. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.

Nasıl Yapılır? Hangi amaçlarla yapılır?

MRG ile kemiklerin içi görülebildiğinden derin yerleri incelemek mümkündür. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü aramak sinir kılıflarını inceleyip multiple skleroz bulgularını araştırmak beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca kaslar bağlar kan damarları kalp karaciğer ve böbrek gibi organlar hastalık yönünden taranabilir. Ayrıca MRG beyin yapısını da değerlendirebildiğinden dolayı ruhsal bozuklukların incelenmesinde de kullanılabilir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog doktor bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler elde edilebilir. MRG ile insan vücudu bir elmayı dilimler gibi incelenebilir. MRG’nin tanıya yardımcı olan özellikleri yanında ek olarak işlem için hastanın hastanede kalma zorunluluğunun olmaması hastanın rahatsızlık duymaması ve radyolog doktorun sonuçları klinisyenlere hemen bildirebilmesi gibi yararları da vardır. MRG çağımızda beyin ve omurilik hastalıkları ve patolojilerinin görüntülenmesinde en değerli görüntüleme yöntemidir.

Hangi durumlarda yapılmaz?

Bu üstün görüntüleme teknolojisinin kullanılamayacağı hastalar da vardır ki bunların başında vücudunda metal protez bulunanlar gelir çünkü MRG’nin mıknatısı bu metalleri yerinden oynatabilir. Bu gibi hastalar arasında kalp pili olanlar beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler metal kalp kapakçıkları olanlar ve iç kulak protezi olanlar yer alır. Eğer doktorunuz sizden MRG tetkiki isterse onu bu tür metallerin varlığından haberdar etmeyi unutmayın.

EMAR EN İYİ GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİ MİDİR?
NE ZAMAN TOMOGRAFİ NE ZAMAN EMAR ÇEKTİRMEK TERCİH EDİLMELİ?

Bütün görüntüleme yöntemlerinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bilindiği gibi Bilgisayarlı Tomografi aslında bir X ışını kaynağı ile çalışıyor ve son derecede hızlı sonuç veriyor. Spiral bilgisayarlı tomografi dediğimiz yeni sistemlerde bir beyin incelemesi saniyelerle sonuçlandırılıyor.

Beyin kanaması geçiren yada trafik kazası geçirmiş durumu çok ağır olan bir hastada çok kısa sürede yapılacak bir incelemenin ne kadar ciddi bir avantaj olduğu tartışılmaz.Spiral Bilgisayarlı Tomografi ‘nin bir üstünlüğü de yeni oluşmuş kanamalar. İster yüksek kan basıncı krizi ile meydana gelmiş bir beyin-içi kanama olsun ister beyin dokusu dışına olan kanamalarda olsun yeni vakalarda hızla hastalığı tanımlamak olası.

Ayrıca vücudunda yumuşak dokularda metalik yabancı cisim taşıyan hastaları ve kalp pili taşıyanları Emar’da incelemek mümkün değil.

Buna karşın beyin dokusunu Emar (MR) sistemi daha iyi gösteriyor.Üzerinden zaman geçmiş kanamalarda ve beyin enfarktüsünde yine Emar (MR) daha başarılı.

Eski teknoloji Emar cihazlarında çekimler uzun sürmekte özellikle hareketsiz duramayan şuuru yarı açık yada kapalı yerde kalma korkusu olan hastaları Emar’a sokmak ise bir sorun. Pek çok hastaya bu sıkıntılar nedeniyle tetkik yapılamamakta

Ama artık durum değişti; En son teknoloji 2005 model 15 tesla Emar sistemlerinde bu sorunlar artık tarih oldu.

EMAR Çekiminde En Son Teknoloji

Güncel Tıp Görüntüleme ve Tanı Merkezi en son teknolojiyi halkımıza sunan sayılı merkezlerden bir tanesi.

EMAR çekiminde en Güncel teknoloji’yi İstanbul’da halkımızın hizmetine sunan Güncel Tıp Emar Sistemi ile artık EMAR’dan korkmak için herhangi bir neden bulunmuyor.

X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi hasta açısından herhangi bir yan etkisi olmayantekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir. Yine Tümör tanısında bazı bölge tümörlerini EMAR’da lokalize etmek ( yani kesin yerleşimini belirlemek ) ve tümörün üç boyutlu görüntüsünü elde etmek mümkün.

Tabii ki tıbbi gereksinimler bunca yöntemin arasında seçilecek olanı belirleyecektir. En doğrusu ise yapılacak tetkik konusunda kararı sorumlu klinisyen doktora bırakmak olmalıdır.

BEBEKLERE EMAR ÇEKTİRMENİN BİR ZARARI VAR MIDIR ?
Yeni doğmuş bebeklerden 159 kiloya kadar tüm yaştan hastalara emar tetkikleri yapılabiliyor. Emar tetkiklerinin bugüne kadar bulunmuş hiçbir yan etkisi yoktur. Sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir

Ayrıca çocukların yaşlıların ve kooperasyonu zayıf hastaların tetkikinde de büyük kolaylıklar sağlanmıştır.. Kısa çekim süreleri aydınlık ve ferah çekim bölümü ile tüm hastaların en yüksek kalitede görüntüleri rahatlıkla elde edilebilmektedir.

EMAR TETKİKLERİ NE KADAR SÜRER ?
Eski cihazlardan kalan bilgi ve tecrübeler nedeniyle Halkımız emar tetkiki için kapalı dar ve sıkışık bir cihaz içinde 40 – 45 dakikadan 15 saate kadar varan sürelerde hiç kıpırdamadan durması gerektiğini zannetmektedir.

Ama artık bu sorunlar bitmiştir. Yeni teknoloji cihazlarda Acil Servis Hızında Tetkik yapılmaktadır: Bir beyin emarının 3-4 dakikada çekildiği sistemde mükemmel görüntü kalitesinde çekimler son derece hızlı yaplıyor. Eski emar sistemlerinde 30-45 dakika süren standart çekimler 5-10 dakikada tamamlanıyor.

Maksimum Hız ve Uygulama Konforu ile “EMAR Korkusu”na Son!

Güncel Tıp Emar Sistem’nin; kısa çekim süreleri aydınlık ve ferah çekim bölümü kapalı yer duygusunu yok ederek hastayı rahatlatıyor. Sunduğu konforlu tetkik ortamı ile bazı hastalarda görülen “EMAR Fobisi”ni de ortadan kaldırıyor.

Hasta tetkik esnasında çekimi yapan teknisyen ve refakatçısıyla rahat şekilde konuşabiliyor. Ayrıca gelişmiş tasarımı refakatçinin hastanın yanında kalabilmesine de imkân tanıyor.

HAMİLELER EMAR ÇEKTİREBİLİR Mİ?
X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi herhangi bir yan etkisi olmayan tekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir.

Bugüne kadar görülmüş hiçbir yan etkisi olmamasına rağmen hamileler mutlaka kendi doktorları ile görüşmeli ve eğer uzman doktor gerek görüyorsa yazılı izin/ tetkik istek kağıdı verirse çekim yaptırmalıdır.

Uzman doktorların istemesi durumunda merkezimizde ana karnındaki bebeklerin de emar çekimleri yapılmakta ve konusunda uzman ve tanınmış radyologlarımız tarafından bu tetkikler değerlendirilmektedir.

BEYİN VE OMURİLİK HASTALIKLARI TANISINDA EN ETKİLİ YÖNTEM NEDİR?
Beyin dokusundaki enfarktüs ve kanamayı gösterecek temel ve en modern yöntemler MR ve Bilgisayarlı Tomografidir. Özellikle MR olayın nerede olduğunu beynin neresinin hastalandığını olayın kanama yada enfarktüs mü olduğunu ve ne denli yaygın olduğunu ortaya koyar. Bu yöntemler ayrıca inmeyi taklit eden beyin hastalıklarını ( örneğin beyin tümörü gibi ) ayırt etmemize katkıda bulunur.

İkinci çözülmesi gereken sorun ise beyine gelen damarların ne durumda olduğunu anlamaktır. Bunun içinde Doppler MR anjiografisi ve kateter anjiografisi yöntemleri kullanılır. Beyin damarlarının anjiografik olarak incelenmesi özellikle kanamalarda önem taşır. Beyin kanamaları damar sertliği ve yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelebilir. Ancak anevrizma dediğimiz damarlarda baloncuk oluşumu özel bir beyin kanamasına neden olur. Yine beyinde çoğu kez doğumsal olarak bulunabilen damar yumakları ( AVM ) da beyin kanaması yapabilirleranevrizma ve AVM ler ile bazı büyük beyin içi kanamalarda cerrahi müdahale gündeme gelebilir bu hastalarda doppler ve anjiografik incelemeler önem taşır.

ANJİO TEHLİKELİ Mİ?
Anjiografinin tehlikeli olduğu konusunda bir çok insanda yerleşmiş korkular var diğer yandan MR ve BT nin anjiografinin artık yerini almış olduğunu savunuluyor. Bu ne kadar doğru ?

Artık yeni teknoloji MR cihazları ile anjiografik inceleme yapmak olası . Hem boyundan geçerek beyne giden hem de beyin içindeki damarları MR anjiografi (MRA) denilen bu yöntem ile ortaya koymak mümkün.

Beyin hastalıkları tanısında zahmetsiz ve tehlikesiz bir yöntem olarak Emar Anjiografi artık sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemin hastaya herhangibir zararı yoktur.Bir çok hastalıkta bu yöntem kateter anjiografisinin yerini almış durumda ama bazı özel koşullar var ki yine kateter anjiografisine gerek duyuyoruz. Örneğin bazı küçük anevrizmaları bu yöntem bazen Emar’dan daha iyi gösteriyor. Ayrıca kateter anjiografisi tedavi amaçlı olarak ta kullanılıyor.

beyin fonksiyonlarını görüntüleme ne demektir ne işimize yarar ?
Beyin dokusu başlıca iki bölümden oluşuyor. Bunlardan biri beyin kabuğu (korteks) dediğimiz bölüm. Bu bölge belli bazı İşlevleri ( fonksiyon ) yerine getiren merkezleri içerir. Örneğin görme duyusunu ilgilendiren gözlerimiz ile gördüğümüz nesnelerin algılandığı merkez ya da vücudumuzun bir yarısındaki kol bacak ve gövde kaslarımızı hareket ettiren merkez veya işitme-şittiklerimizi ayırt etme ve algılama için özelleşmiş beyin kabuğu merkezi gibi….

Şimdi yeni teknoloji EMAR (MR) ‘larda örneğin bir elimizin parmağını oynattığımızda bunu beyinde izlemek mümkün. Beyin kabuğunun işlev gören bölümlerini parmamağımızı oynatan kaslarımızı kontrol eden beyin kabuğu bölümünde (Motor korteks ) kan akımı artar kan içinde bulunan hemoglobin maddesi EMAR ‘da kullandığımız güçlü manyetik alandan etkilenir.
EMAR (MR) görüntüsü üzerinde beyin kabuğunun görüntüsü diğer beyin kabuğu ( korteks ) alanlarından farklı bir görünüm kazanır yani biz beyinde bu fonksiyonla ilgili noktayı EMAR (MR) görüntüsü üzerinde işaretlemiş oluruz.

Aynı bunun gibi beyin kabuğunun görenişiten hesap yapan hatırlayanv.b. çeşitli bölümlerini işaretleyebiliriz. Bunun için hastaya EMAR (MR) sistemi içinde yatarken belli bazı basit işler yaptırarak ilgili beyin kabuğu bölümünü işaretleyebiliriz. Bu yönteme fMR ( fonksiyonel MR ) adı verilir.

Peki ama ne işimize yarıyor ?

Birçok beyin fonksiyonundan öncelikle beynin hangi bölümlerinin sorumlu olduğunu çeşitli hastalıklardan bunların nasıl etkilendiğini ve ilaç tedavisinden yada hastalıkların iyileşme süreçlerinde nasıl değişimler ortaya çıktığını çok analitik olarak ortaya koymaktadır.

Ama bilimsel araştırmalar bir yana tedavi konusunda da bu yöntem çok işe yaramakta ve etkin kullanılmaktadır.

Örneğin bir kanama yada tümör belli bir merkezi ne kadar ilgilendirmektedir bunu tespit edebiliyoruz. Böylece bu hastalığı ameliyat edersek hastada ne kadar iz hasar kalacak bunları hastayı ameliyat etmeden önce bilebilmek mümkün artık

Ayrıca doğuştan konuşma-işitme bozukluklarında çeşitli beyin hastalıklarının ilaç tedavisinin izlenmesi gibi pek çok alanda fonsiyonel MR bize yardımcı olmaktadır.

Beyin cerrahlarına büyük kolaylık sağlayan “Fonksiyonel Emar Sistemi” ameliyat öncesinde cerraha en doğru yolu gösterecek görüntüyü sunuyor.

Türkiye’de sadece bir-iki yerde kullanılan sistemin bu özelliği sayesinde; tümör operasyonu gibi zor uygulamalar hastayı paralize etmeden yapılabiliyor. Böylece bir beyin tümorü alınırken beyindeki diğer fonksiyonların zarar görme riski de minimuma indiriliyor.

Güncel Tıp Görüntüleme ve Tanı Merkezi EMAR Çekiminde En Güncel Teknoloji’yi halkımızın hizmetine sunduğu merkezlerinde Fonksiyonel Emar uygulamalarını da başarıyla gerçekleştiriyor.

İlgili Yazılar

87 Yorum

 1. melis - -

  anneeeee.ben çocuğum ve bana yapılacak. Daha 5 yaşındayım.KURTARIN BENİİİİİİİİİİİİİ

  1. emir - -

   meliscim korkmana gerek yok sadece makinanın içine girip cıkacaksın. Ama hiç kımıldamaman lazım aynısını bende bugün yaptırcam ve 13 yasındayım. iyi şanslar saygılarımla Emir

 2. bekir tanrıkul - -

  beyin mr çekilirken korkuyorum neden? acıl yardım lutfen..!

 3. Yasemin kaşıkçı - -

  Anneee … Çok krkuyorum

 4. Ecem İleri - -

  anneee ben çocuğum vede banada yapılcak çok korkuorumm :'(

 5. slm - -

  öncelikle selam diyeyim melis bekir yasemin bende bu gün emar girdim okadar çok korkulacak bişi yok ama 45 dk falan kaldım makine sesinden dolayı biraz korkutucu gelyo ama okadar değil sizi korkutmak istemem alahtan ayağımdan gögsüme kadar içine koydular kafam falanda girseydi heralde çok korkardm bağırırdım bu yaşımda yanı ama herşeyin başı sağlık herşey sağlığınız için allah acil şifalar versin hepimize korkmayın korkulacak bişi yok uyuyormuşsunuz gibi gözlerinizi kapatın öle dinlenin hayırlı akşamlar

  1. Melek - -

   Benim kafamda girdi olecektim neredeyse

 6. andac kaygın - -

  nedenkıne hıc korkulcak bısey yokkı neyınden korkuyorsunkı

 7. andac kaygın - -

  t1 aksıyle
  t2 aksıyel
  t1 sagıttal
  t2 sagıttal
  dıffızyon sekanskarı kulanılır ılaclı cekım olmadığı surece

 8. Namık Ant BENSON - -

  Atlanılan bir husus mevcut, kalp rahatsızlığı, solunum yetmezliği, yüksek tansiyon şikayeti yaşayan hastalarda cihaz içinde ani solunum ve kalp durması söz konusu olabiliyor. Ekipman yetersizliği nedeni ile geç farkına varılan hastalarda yarı ölüm durumu, yani beyine gerekli oksijen gitmemesi neticesinde beyin hücrelerinin ölümü, koma hali ve ölüm gerçekleşebiliyor. Bu noktada kamuoyunu uyarıyorum. İnsan hayatı oyuncak değildir. Ön planda olmalıdır. Para kazanmak ise daha sonra düşünülecek bir iş ve oluştur.

 9. hüseyin - -

  bende büyük ihtimalle çekilcem nasıl olduğunu açıklayan yokmu?

 10. zeynep - -

  slm ben bugün çektirdim çok korkarak gittim ve korktum.:( boynum için çektirdim belime kadar makinanın içine girdim. hemşirenin elini hiç bırakmadım sağolsun yanımdan hiç ayrılmadı.benim kapalı dar ortam gerdi biraz…o gelen aşırı gürültülü sesleri dinliyosun onlar biraz geriyo o kadar. makinanın içine girdiğinizde benim gibi kafanızda kurmasın rahat olmaya çalışın başka şeyler düşünün. geçmiş olsun

 11. oğuz yeter - -

  ben bu akşam çektircem hiç kotkmuyorum çünkü çok çektirdim korkulacakta birşey yok içeriden ses geliyo o kardar girecek olanlara korkmayın tavsiyem werdır

 12. oğuz yeter - -

  bekir burdan sana cevap yolluyom bn byin mr çekindim göz mrıda bugünde beyin hiç korkmana gerek yok sadece ses geliyo ilaç weriklerindede sen hissetmiyo beyin göz aynı herzaman girdiğin gibi beyinede gir krkma bn 15 yaşındayım ve 20-25 jere hatta 30-35 jere çekindim korkma…

 13. ruken yalçın - -

  öncelikle selam banada yapılacak biraz heyacanlıyım ama korkmuyorum inşallah orada korkmam kardeşime de yaptılar korkulacak bişey yok dedi ama biraz heyacanlıyım

 14. Seda duman - -

  Öncelikle selam. Bende yarın sabah cekilcgm beyin MR . umarım her sey yolundadir , benim korkum sadece bu :s

 15. süleyman arslan - -

  slm arkadaşlar benim 3,5 yaşında bir kızım var beyinden emar çekilcek nasıl çekilitor bilgisi olan varmı? anestezi felan veriliyormu

 16. serhat - -

  ben bugün bel fıtığı şüphesi ile çektirdim ses belki sizler için yüksek olabilir ama ben gürültülü ortamda çalıştığım için benim için farketmedi.korkulacak birşey yok ben belimin ağrısından başka birşey düşünmedim zaten 15 dakika sürecek dendi 10 dakika sonra çıkardılar beni ilaçlı çekmemiz gerekiyo dediler kolumdan yaklaşık bir bardak su alacak şekkilde bir şırınga ile ilaç verdiler 5 dakika daha emar çekildi çıktım korkmayın yaa korkacak bişey yok

  1. sermin - -

   serhat koldanmı veriyo yoksa bilektenmi veriyo

  2. Emel - -

   Belden neden ilaçlı mr çekiliyor.Normal mr da göremedikleri ne oluyor ki.Kötü bişeymiş şüphesi veriyor insana.Annemde bel mr ı çekildi.Aradan birkaç saat geçti ilaçlı mr çekilmesi gerektiğini söylediler.İlaçlı mr çekilmeden doktor sonuç yazmıyormuş.İlaçlı mr nasıl çekiliyor.Be ile ilgili kötü bişey çıkabilirmi.Sizin ilaçlı emar sonucunuz ney çıkmıştı ve ne tedavi uygulandı.Cevaplarsanız sevinirim.

 17. mine - -

  merhabalar ben de bu hafta sadece ayak bileğimden çektireceğim bunun için sadece dizden aşağısını falan mı sokarlar acaba makinaya çünkü yüksek ses korkum var o yüzden biraz korkuyorum 🙁

 18. cıcek - -

  bende bugün mr cektırcem ve dar alan kapalı alan fobım var asansore dahı bınemem.hemen nefesım kesılır o ortamdan uzaklasmazsam kesın bayılırım.cok korkuyorum..sınırlerım bozuldu..lutfen bılen bırılerı acıl cevap yazsın dr den ıstesek narkoz falan verılebırlırmı?

 19. enderkksy - -

  Bu gun bakirkoy devlet hastanesinde mr cektirdim hic gerilicek bi durum yok gayet rahat korkulucak bir sey degil.

  1. SU - -

   gerçekten mi ben bu gün giricem

 20. Sude - -

  Ben 2 kez girdim Eğer doktorunuza rica edrseniz sizi anasitezi yaparak çekebilirler.İğne falanda yok sadece kablo bağlıyorlar yarım saat orada kalıyorsunuz ve bitiyor

 21. sultansengok - -

  Selam benim 3 aydır omuzum ve kolum agrıyor, 3 gündürde elim şiddetli agrıyor, 3 parmagım uyuşuyor, elimin agrısından uyuyamıyorum, mr.çektirmem gerekliymiş, dudugum kadarıyla elime, koluma igneler batırılacakmış çok korkuyorum, agrılarımda dayanılmaz hal aldı, ben napıcam, bide devlet hastanesinden randevu almak ölüm, hala alamadım, acaba özelde çektirsem çok mu pahalaı,(emekli memurum)bana ne tavsiye edersiniz, şimdiden çok teşekkürler,esen kalın.(İst.çaglayanda oturuyorum.)

 22. isimsiz - -

  ben 12 yaşında girdim korkulacak hiç bir şey yok sadece çekilirken sesleri insanı çok sinirlendiriyor yani sesi çok ama çok yüksek sanki kulağıma bir şey çakıyorlarmış gibi…

 23. Ömer - -

  Merhaba ben dün emar çektirdim sırtım için beni tamamen alete soktular 14 yaşındayım emarda cinsel organ belli oluyormu çünkü annem film lere bakcak 🙁 görmesin utanırım belli oluyormu acaba ? Nolur cevap…

 24. papatya - -

  bende bugün çektrdim fıtık şüphesi ndeniyle belimden çekildi ilkten çok ama çok korktum htta odanın kapısından bakıp şöyle bi geri çekildim :)) ama çare yok girecektim oraya we grdim korkum dewam ediodu ama insan bi süre sonra alışıyo o gürültüye ben 10 dk kaldım girmemle çıkmam bir oldu zaten 🙂 nyse korkan arkdşlarıma söylüyorum burdan emin olun korkacak hiç bsey yok herkese geçmiş olsun 🙂

 25. Emre - -

  mrb bn de mr çektirdim kimse korkmasın içine girerken biraz tırrsabilirsiniz çünkü içinden birden zaaarttt die ses gelior

 26. kübra ata - -

  mrb benım annem rahatsız bız bandırmada oturuyoruz annem kılolu 140 kılo ama burdakı dr kılosundan dolayı burda tomografı cekemıceklerını soyluyolar sızın yazınıza gore 159 kılo ya cekılıyomus acaba baska bı tomografı mak mı sızın bahsettınız eger oyleyse nerelerde var o mak bılgılendırırsenız sevınırım

 27. cemre - -

  merak etmeyin ve korkmayın ben dün 20 dakika girdim hiçbir zararı yok sadece sesler biraz korkutucu ve en son 1 dakika midem ağrıdı ama hiç bir sorun olmadı 🙂

 28. nur re - -

  anne cokkk korktum ya 2 saat sonra da ben cekılcem.. ıcıme bı korku geldı 🙁

 29. fatih - -

  Benim çocuğumdada defalarca MR çektirmiştik , kıpırdamaması gerekiyordu , bir serum içine ilaç kattılar . MR bitince ilaçlı serum çıkartıldı , galiba o anlık uyutuyor . MR a dar olduğundan giremeyenler belki bu tür yardımda isteyebilir .

 30. Elanur Yücel - -

  Ben Emardan Korkmadım Siz Neden Korkuyorsunuz ? Korkmayın Neyse Herkese Geçmiş Olsun 😀

 31. ali barış can - -

  Arkadaşlarr evet gercektende korkulacak bırsey yok ama Kapalı yerlerden nedensiz yere korkmaya(Klostrofobi)dıyoruzz ben Radyolojı teknıkerıyımm bugunee kadar çokk EMAR cektımm.. Bende gremeyenn hastalaraa hep dıyordumm ya burdan nasıl korkarsınız bunun neyı varrr bır kac dakıkada bıtırecem dıyordumm bırgunn sımens muhendıslerıı cıhazın bakımını yapıyolardıı vee deneme ıcınn bırıne emar cekmemmız lazım dedıler bende ben gırerım dedımm ve masa yattımm benıı gantrının ıcıne dogru ıttılar ve cekım basladıı gozumu actıgımdaaa elımı salladımm ve benı cıkarmaları gerektıgını soyledımm nedenı? Bende Klostrofobi varmışş ve bunuda o an öğrenmıs oldumm ve o gunden sonrada bırdaha hıc bır hastayaa neden gremıyorsunuz ne var bunda demedımm emara gırmedımmı ? Girdımm ama teknıker arkadsımlaa egerde 0olurdaa heycan olur skısırsamm ıcerde cıkar benı dıyee oyle gırdımm oyuzden gıremeyen arkadslarımı hastalarımı cok ıyı anlıyorumm..

 32. nest çelik - -

  ayrıca belden ykarı başımı da içeri alacak şekilde içerdde kaldım en sonunda kafamın altında oluşan sesler beni gerdi ve fenalaşmam sebep oldu 10 dk hiç birşey yoktu..bel ağrısından dolayı mr çekildim

 33. isimsizz - -

  ilaçlı emar neden çekilir?bileniniz var mı? kötü bişey çıktığında mı?

 34. elif - -

  ilaçlı emar kötü degil ben bir kez girdim 7 dakika sürdü ama o su borusu gibi cihazın içinde durmak zor ikinciye istendi emar şimdi giremiyorum ilaçlı çekmelerinin nedeni daha net gözükmesi beynindekinin ben de ur çıktı

 35. elif - -

  birdahada giremiyorum 32 yaşındayım ilk ve son oldu beni bayıltıp oraya sokmaları lazım artık..açık emar araştırdım fiyatları yüksek ama yinede kaskı kafama geçirince içime daraltı geliyo küçük bi uyutup öyle sokucaklar artık

 36. Tunahan Yıldırım - -

  Mr ben çektirdim ve şuan üstüne para verseler çektirmem bir daha ben omzumdan mr çektirdim yarıya kadar içeriye girdim ve bi anda garip garip silah sesi gibi sesler duymaya başladım yanında kimseler olmuyor doktorlar seni dışardan filimli camdan izliyor ben bi an ayagımı kaldırıp yeter diyesim geldi yani anlıyacagınız allahım kimseye göstermesin tabut gibi bi şey ama bi yandan da iyi olmanızı ve sorunlarınızı çözüyor şimdiden geçmiş olsun herkese ama ben bi daha girmem

 37. Salih İNCZ - -

  lan bişey yok ben 15 yaşındayım ama sadece sesi size korkutucu gelebilir

 38. merve arslan - -

  bir sorum olcak içkili girilmesi sakıncalı mı?

 39. yakup yavş - -

  Diz mr i cekilecek basim hangi tarafta kalcak

 40. Çiğdem yildirim - -

  Neden röntgen değiflde emar çekilir arasındaki fark nedir? Birde simems emar nedir? Açık emar nedir?

 41. Şeyma DirectionerBelieber - -

  merhaba.bn yaklaşık 2 ay önce mr çekildim.önce üstündeki tüm metal eşyaları alıyorlar.saç tokasından pantolon düğmesine kadar.seni mr makinesine koyuyolar.bnm diz kapağımın yanında osteokondrom var.tam dizimi koydular.mr çekimi başlayınca makineden çok yüksek sesler geliyodu.bi an korktum.ama korkulcak bişey değilmiş.mkine seni içine sokuyo ve odada gezdiriiyo.Bu günde ilaçlı olnı çekincem.bi yandan iğne yiyiyo olcam bi yandan da mr makinesinin yanında olca.ilaçlı mr hakkında daha fazla bilgisi olan yazabilirmi acil..

 42. elif güneş - -

  emara girdikten sonra hamile olduğumu öğrendim bugün
  zararı varmı lütfen cvp

 43. elif güneş - -

  başim için girmiştim

 44. elif gedik - -

  korkulcak bişi yok bnde girdim çok güzel sadece garip sesler çıkyor sakın korkmayınn bnde çoçuğum 13 yaşındayım korkmuyorum

 45. can polat - -

  arkadaşlar merhaba öncelikle iyii akşamlar benimde emara girmem gerekli boğazım için çekineceğim kapalı ve dar bir alan diyorlar yani sadece vucudunun sığabileceği kadar bir alanb var diyorlar ve tamamen iceridesin diyorlar acaba doğrumu öyle ise ben çekinemem lütfen bir cvp yazarmısınız…

 46. başak çarıkcı - -

  arkadaşlar bende girecem kapalı emara ama çok korkuyorum hemde ilaçlı ama neden ilaç yapıyolar merak ettim lütfen cevap verin çok acil lütfen

  1. sermin - -

   daha net gormeleri içinn

 47. duygu karaağaçlı - -

  ben dün gördüğümde çok korktum ve tabudun içine girdiğimde kask var kafamda çıkartin dedim daral geldi nefesim daraldi hem çıkarın dedim

 48. Cafer ceylan - -

  Gayet sakin bir ortam yalnız bel için cekindin yüz üstü yatmamız gerekmiyormuydu

 49. saıt usta - -

  Bende ogluma cektırecem baglasan durmaz uyuturlarmı acaba ve sonuclar aynı günde cıkarmı bılen varsa cevap yazın lütfen

 50. hasan subay - -

  benim oğlum 4 yaşında sol diz kapağı’da yada kalça kemiğ renkli filim çekilecekler emara girmedi uymasını bekledik uydu makineye tam koyuyorduk uyandı ağladı bilen varmı bunu nasıl etsek 3 aydır çocuk dizinde sakat emara girmiyor çocuk korkudan bayılacaktı.

 51. kemalkacmaz - -

  45 dakika cok sürer olmaz ben girmem carpıntı oluyor

 52. melek - -

  mr simens güçlü tesla rezonans (3 tesla)
  emarı çektirebileceğim hastane bulamıyorum
  bilgi almam mümkünmüdür hangi hastanelerde bu emar bulunur

 53. Melike - -

  Bende bu akşam emar a gireceğim. Çok korkuyorum. Bi haber izledim, emar sırasın da yapılan iğneden dolayı adam felç kalıyo. Şimdi o korkmayın diyenlere söylüyorum. Siz galiba her gün emara giriyorsunuz..

 54. nurbanu - -

  yaaaaaaa ben yarın gircem çok korkuyom

 55. ecemseyma - -

  pazartesi günü saat 9 buçukta emara gircem ve kaç gündür uyuyamıorumm çok sess yapıo diolarr girerken ilaç vericeklermişş nası bişi acıl cevap alabilirmiyim lütfenn 🙁

 56. kübra - -

  Bende çok korkuyordum perşembe günü çektirdim 15 dakika kaldım ama hemşireden rica edince yardımcı oluyorlar sesler rahatsız edici onun dışında korkulacak hiç birşey yokmuş ben beyinden çektirdim..

 57. erol - -

  Oncelikle mr yaklasik 10-15 dk arasi suruyoo tek yapmaniz gereken kafanizi oynatmamak tabi icindeyken garip ama cok rahasiz etmiyecek sesler duyuyosunuz rahat ol bolbol dua edin.

 58. Nesrin - -

  Ben bugün mr girdim.24 yaşındayım.çok korktum.doktor biraz sakinleştirmeye çalıştı.biraz rahatladım.amaaa girerken öyle olmadı.gözümü kapattım.sanki vücudum 9 10 kere döndü.baş dönmesi mide bulantısı çarpıntı ellerde titreme ve göz kapaklarımın yandığını hissettim.gözümü açtım biraz rahatladım.daha sonra geçti çarpıntım ama o birkaç dk butonu sıkmamak için zor tuttum kendimi.sesler çok rahatsız ediyor.ama anladımki çok da panik yapacak birşey değil.alışınca tabi:)çıkana kadar da dua okudum.Allah herkese acil şifalar versin.

 59. İlayda - -

  Ben beyin emarına girdim. Çok korkunç değil açıkçası . Ama cihazın sesi biraz ürkütüyor ister istemez. Bir de canlanmadan durmak çok zor. Eğer onu da yaparsanız hiç bir korkunç yanı yok. Ben birkaç gün önce girdim acayip korkuyordum ve heyecanlanıyordum ne yalan söyleyeyim. Ama girince korku yok oluyor. Ama dediğim gibi ses biraz çok ve korkutucu. Emara girecek olanlara kolaylıklar dilerim. ^^

 60. feryal - -

  ben karaciyer mr çekilcem ilaçlı nekadar sürer bilen varmı beni uyuturlarmı bilen varmı lütfen yazarmısınız

 61. sonay - -

  beyin emarı kektircem çok korkuyorum nekadar sürüyor bilgisi olan lütfen yazın

 62. GİZEM UĞUZBEY - -

  benım kardesım cekılecek korkuyorum kötü bırsey olurmu

 63. matyar - -

  Arkadaşlar yemin ediyorum size baş agrimdan dolayi mr cekildim basim agriyarak ciktim o kadar siddetli bir ses yani

  1. Mundungus - -

   Beyin emarı çekindinya peki sadece kfanı mı soktular

 64. Berke - -

  Arkadaşlar bende bu akşam giricem ama bir sorum var iğne vuruluyormu ?

 65. muge - -

  Merhabalar benim kizim var 11 aylik emar cekilmesi lazim gebzede nerde cektirebilirim bilen varmi acab bana yardimci olurmusunuz

 66. ayse - -

  Ya bel agrsi nednyle dktra gttm mr cktrcn dd ama ck korkyr basimida skcklr yoksa sadece bl kismimi ckcklr

 67. ibr - -

  Ben samatya hastanesinde beyin için ilaçlı mr çektiricem. İlaç damardan iğne yapılıp mı veriliyor yoksa mr çekimi boyunca serum gibi kolda takılı mı oluyor bilen var mı?

 68. ibr - -

  birde mr çekilmeden önce ilaç verileceği için aç karnına/tok karnına gitme gibi bir durum var mı?

 69. Ferhan ucar - -

  Slm benim midem cook agriyo hala bi tani konamadi mideye emar cekiliyomu.acil cevap bekliyorum

 70. Ayşe aydın - -

  Slmlar bende bu gece gidicem ayak mr çektircem sizce mra koplemi giricem acaba

 71. Öznur - -

  Arkadaşlar çok acil mr a ojeli girilirmi

 72. mehmet - -

  BİLEREK BÜYÜK HARFLER KULLANIYORUM. DİKKAT ÇEKSİN DİYE… ÖNCELİKLE HİÇBİR ZORLUĞU YOK. BEN BİRÇOK SİTEDEKİ YORUMU OKUYUNCA ÇOK KORKMUŞTUM. AMA ÖYLE DEĞİLMİŞ. TOPLUM 10 DAKİKA SÜRMÜYOR. VE RAHAT BİR ŞEKİLDE KALABİLİRSİNİZ. BENİM KALP DELİĞİ DAHA ÖNCE ASD İLE KAPATILMIŞTI. AYRICA METAL DİŞ DOLGUM DA VARDI. AMA HİÇ BİR SORUN OLMADI. SADECE RAHAT OLUN… BİRÇOK ARKADAŞ GEREKSİZ YERE KORKUTUYOR.

 73. Mr Emar - -

  Emar (Mr) Beyin için vucut tabut gibi cihazın içine giriyor. Eklem yerlerınde bacak kol (Mr) lerinde tam olarak tabutun içine girilmiyor. Sadece makinadan pat küt sesler geliyor gözlerinizi kapatın uyuyun 20 dakikalık bir işlem acı sızı hiç bişi yok korkmanıza da gerek yok.

 74. ECM - -

  Ben dün akşam girdim. Beyin emarı için. 12 yaşındayım ve ilk kez girdim. İçeri girmeden önce eline bir acil butonu vereceğim acil bir durum olursa bas ben emarı durdurucam dedi. Ben acaba içerde bir şey mi olacak diye korktum ama o klostrofobisi (kapalı alan korkusu) olanlar içinmiş. Sonra başıma bir şey kapattılar ve içeri girdim. Alet yüksek sesle çalışacak korkma dedi. Ama korkmak yerine uykumu getirdi. Ve emarın içinde yarı uyukladım. Yüksek seste çok daha rahat uyurum çünkü. Büyük ihtimalle kendi kendinize heyecan yaptınız ya da klostrofobiniz var. Ama korkulacak bir şey yoktu. Yani sonuçta içeride uyuklayabiliyorsunuz…Güzel bir deneyim oldu ben sevdim…

 75. Fatih - -

  Arkadaşlar bende emara gırdım korkulacak bişey yok fakat hoparlorden gelen sesler kulagımı sagır etcektı nerdeyse,ve 10 dk kalıyosunuz ben emardan sonra belım 2gun sonra duzeldı zannedersem mıknatıslı ışın var duzelttı gercı raporu alıp dr ye gıtcem,buarada kartal devlet hastanesı olan yavuzselım tavsıye ederım herkese gecmıs olsun,buarada bana hareket eden tır vurdu gorev esnasında ben guvenlık gorevlısıyımn dıger tırcı farketmeseydı tırcıyı belkı ölmüştüm,korkmayın emar iyidir

 76. burcu - -

  Ya ben 80 kiloyum ama dışarıdan 60 65 gibi gösteriyorum… emara girmeden önce kiloya bakıyorlar mı????

 77. hatice - -

  Merhaba ben damardan ilac verilerek emar cekinicem ama kapali yer korkum var ilacli emar nasil oluyor ve kac dakika suruyor

 78. sedef - -

  Spiralli kisiler mr cekilebilirmi bilen var mi acil

 79. Sedef - -

  Bilen yokmu arkdslr sipralli kisiler mr girebilirmi sakincasi varmi

 80. Nur - -

  merhaba ben bacagin icin girecegim kiyafetlerle mi giriliyor acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir