Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bunlari Biliyormusunuz?
 4. »
 5. Dna Testi -Dna Testi Nedir- Dna Testi Nasıl Yapılır- Dna Testi Neden Yapılır- Dna Testi Neden Gerkli- Dna Testi Kim Yaptırır

Dna Testi -Dna Testi Nedir- Dna Testi Nasıl Yapılır- Dna Testi Neden Yapılır- Dna Testi Neden Gerkli- Dna Testi Kim Yaptırır

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 22 dk okuma süresi
69 15

Dna Testi -Dna Testi Nedir- Dna Testi Nasıl Yapılır- Dna Testi Neden Yapılır- Dna Testi Neden Gerkli- Dna Testi Kim Yaptırır

“Bu çocuk bana benzemiyor” Beyinlerini kemiren bu şüpheyle, Adli Tıp’a başvurup babalık testi yaptıranların sayısı çığ gibi büyüyor. Ankara Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ne başvuran her 4 babadan biri gerçek baba değil.

2003 yılından beri babalık testi yapan A.Ü. Adli Tıp Bölümü’ne, bugüne kadar 2500 erkek aynı şüpheyle başvurdu. Sadece geçen yıl 450 başvuru olduğunu belirten yetkililer, 2008 yılında babalık testi yaptıranların oranının geçen yıla göre yüzde 40 arttığını söylüyor.

Babalık testi talepleri mevsimsel değişiklikler de gösteriyor. Özellikle yaz mevsimini, daha doğrusu tatil sezonunu takip eden aylarda babalık testi için başvuran erkeklerin sayısı artıyor.

Her bireyin genomik DNA dizisi diğer insanların DNA dizilerinden farklıdır (tek yumurta ikizleri hariç).
Her yeni bireyde yarısı anneden diğer yarısı da babadan olmak üzere yeni bir DNA karışımı ortaya çıkar.

Anne ve babadan aktarılan (ırsiyet) ve vucudumuzun şifrelerini taşıyan bu muhteşem bilgi hücre çekirdeklerinde yer alan DNA isimli yapıda kodlanmıştır.

Sadece birbirleri ile akrabalık bağı olanlar (ör. anne, baba ve çocuklar) ortak DNA dizileri taşımaktadır.

Babalık tayininde uygulanan DNA kimlik testi Adli Tıpâ??ta yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bu yöntemle test edilen erkeğin biyolojik baba olup-olmadığı %99,99 olasılıkla ortaya konabilmektedir.

Başvuru Nedenleri:

Babalığın şüpheli olduğu durumlar,
Nesep tayini,
Akrabalık ilişkisinin saptanması

Sıkça Sorulan Sorular:

 • Babalık testi nasıl yapılır?
 • Testin yapılabilmesi için hem annenin hem de babanın izni şart mı?
 • Babalık testi için annenin de kan vermesi gerekli midir?
 • Babalık testini hangi örneklerden çalışıyorsunuz?
 • Babalık testini saç, tırnak, ağız mukozası gibi materyallerle çalışabiliyor musunuz?
 • Bebek, anne karnındayken de çalışabiliyor musunuz?
 • İlgili personelin yaşadığım şehre gelmesi şart mıdır?
 • Testin güvenilirliği ne kadardır?
 • Babalık testinin sonucunu ne kadar zaman sonra öğrenebilirim?
 • Babalık testi yaptırdığımız takdirde herhangi bir genetik hastalığımız varsa
 • öğrenebilir miyiz?
 • SGK anlaşmanız babalık testini kapsıyor mu?

Gizlilik
Alınan sonuçlar mahkemede delil olarak kullanılabilir mi?
Burç Genetik Tanı Merkeziâ??nde başka hangi genetik testler çalışılıyor?

Babalık testi nasıl yapılır?

Biyolojik yapımıza ait tüm bilgiler DNA dediğimiz yapıda 2 kopya olarak kodlanmıştır. Bu kopyalardan bir tanesi anneden gelirken diğeri babadan gelir. Böylece genetik bilgimizin yarısını annemizden diğer yarısını da babamızdan alırız. Dolayısıyla hem anne hem de babamızla ortak gen bölgelerimiz bulunmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda yapılan babalık testinde; çocuk ile baba arasında tamamen ortak olması gereken bölgelerin analizi yapılmaktadır. Eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Yapılan babalık testinde tutarsızlık gözlenmişse yani çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba adayı çocuğun gerçek babası değildir. Günümüzde güvenilirlik yüzdesini yükseltebilmek amacıyla babalık testlerinde en az 15 ortak gen bölgesi incelenmekte ve %99.99â?¦ kesinlikte sonuçlar alınmaktadır. Merkezimizde, FBI gibi merkezlerin de tercih ettiği 15 DNA markerâ??lari kullanılarak biyolojik baba değerlendirmesi yapılmaktadır.

Testin yapılabilmesi için hem annenin hem de babanın izni şart mı?

Babalık testinin yapılabilmesi için resmi annenin veya babanın izni alınmalıdır. Testi yaptırmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Babalık testi için annenin de kan vermesi gerekli midir?

Babalık testi için anneden kan almak mecburi değildir, ancak anneden kan alınması düşük de olsa çocuğun hastanede karışmış olması gibi küçük olasılıkları ortadan kaldırır. Anneden kan alınması ve çalışılması ücrete dahil edilmemektedir.

Babalık testini hangi örneklerden çalışıyorsunuz?

Babalık testini, babadan ve çocuktan alınan kan örnekleriyle çalışıyoruz.

Babalık testini saç, tırnak, ağız mukozası gibi materyallerle çalışabiliyor musunuz?

Babalık testini baba ve çocuk, istenirse anneden, alınan kan örnekleriyle çalışıyoruz. Babalık testinin çalışılması için resmi anne ve/veya babanın onayı gerekli olduğundan; saç, tırnak gibi ebeveynlerin rızası olmadan edinilmesi mümkün olan materyellerle çalışmayı etik bulmadığımız için kabul etmiyoruz.

Bebek, anne karnındayken de çalışabiliyor musunuz?

Burç Genetik ve Tanı Merkezi olarak, prenatal dönemde (anne karnında) babalık testi yapmayı etik açıdan uygun bulmadığımızdan bu örneklerle çalışma yapmıyoruz.

Testin güvenilirliği ne kadardır?

Laboratuarımız toplam 15 markerla (ortak gen bölgeleri üzerinde) çalışarak %99,99 oranında doğru sonuç vermektedir.

Babalık testinin sonucunu ne kadar zaman sonra öğrenebilirim?

Babalık testinin sonucunu 20 gün sonra öğrenebilirsiniz.

Babalık testi yaptırdığımız takdirde herhangi bir genetik hastalığımız varsa öğrenebilir miyiz?

Test sonucu sadece babalık analizi içindir; genetik hastalıklar hakkında bilgi vermez.

SGK anlaşmanız babalık testini kapsıyor mu?

SGK anlaşmaları babalık testini kapsamamaktadır.

Uyarı: Babalık testi yapılmasına karar vermek, yaptırmak ve elde edilen sonuçlara tahammül etmek ciddi psikolojik sorunlara neden olabilme potansiyeline sahiptir. Bu testi yaptırmak isteyenlerin, ortaya çıkabilecek her iki sonucu da gözönüne alarak karar vermeleri önerilir.

Babalık tayini, yalnız Türkiye nin meselesi değil. Dünyada babalık tayini ile ilgili bir hareketlenme var. İngiliz Kadın Doğum Uzmanı Dr. E. Phillip in verdiği rakamlara göre: İngiltere nin güney doğusunda bir kasabadaki 300 kadın arasında yapılan kan testi sonucunda çocukların yüzde 30 unun taramada kan örnekleri alınan babalara ait olmadığı tespit edilmiş.

Ülkemizde de babalık tayini için DNA testi isteyenlerin sayısında önemli bir artış var. Bu amaçla hizmet veren Identigene firmasının Türkiye irtibat bürosu yıllardır faaliyet gösteriyor.

Merkezi Houston, Texas ta (ABD) bulunan Identigene Inc. şirketi DNA yolu ile babalık ve diger kimlik tayini testlerini iki yıldır Türkiye de sunmakta. Identiplex teknolojisi ile 4 is gününde tamamlanan bu testler anneden örnek alınır ise USD 900, anneden alınmaz ise USD 1000 e mal olmakta. Kimlik bildirme zorunlulugu bulunmayan bu testlerde kesinlik oranı %99,9 un üzerinde. Baba ölmüş ise baba adayının yakın akrabalarından alınan örneklerle DNA testi yapılıyor. Test kişiye özel bir rapor niteliği taşıyor ve hukuki olarak kanıt / belge niteliği taşımıyor. Raporların ABD deki noterden tasdikli olarak Türkiye İrtibat Bürosu tarafından iletildigi bu ve diger kimlik ve akrabalık testleri hakkında Identigene Inc. İstanbul İrtibat Bürosu ndan daha fazla bilgi alınabilir.

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü tarafından da DNA testi yapılıyor. Adli Tıp Enstitüsü nün DNA analizi yapan bir laboratuvarı var. Adli Hemogenetik Merkezi nde annelik-babalık ve akrabalık belirlenmesine ve kan, kemik, kıl, sperm, idrar vb. ile kimlik tespiti yapılıyor. Mahkeme ve özel başvurulara bilirkişi olarak hizmet veriliyor. Kanların mahkeme kanalı ile gelen posta kitleri dışında, kesinlikle enstitüsü içinde alınması gerekiyor. Mahkeme kanalında da ancak huzurda kan alınıyor.

Babalık davalarında son birkaç yıldır kit uygulaması yapılıyor. Kitlerin fiyatları dolara endeksli. Kitin içindeki her malzeme ithal ediliyor. Üç kişilik bir aile için bu analizin fiaytı yaklaşık olarak 1200 dolar. Bu fiyata yalnızca tahlil değil hukuki danışmanlıktan psikolojik danışmanlığa kadar herşey dahil. Raporun çıkmasına kadar işlemler bir ay sürüyor.

NASIL YAPILIYOR?

Her insandaki DNAnın yarısı anneden diğer yarısı ise babadan geliyor. Buna iki insanın arasında akrabalık bağını anlamak için DNA kümesi arasındaki boşluklara bakılıyor. Testler ya yüzde 0 çıkıyor ya da yüzde 99,9 un üstünde çıkıyor. Arada bir başka rakamın çıkması söz konusu değil. Yani çocuk ya A kişinin babasıdır, ya değildir. Örneğin yüzde 80 babasıdır gibi bir rakam çıkmıyor.

Ağzın içindeki deriden bir pamuklu çubuğu sürterek alınan örnekler, DNA tipini kan örneği kadar tedaylı ve hasassas olarak veriyor.

Test sonuçları noterden tasdikli bir raporla kişilere bildiriliyor.

Test sonuçları yalnızca test yaptıran kişiye veriliyor. Sonuçlar telefonla açıklanmıyor.

İstendiğinde kimlik açıklanmayabiliyor.

Anne karnındaki bebeğin testi için ceninden aminosentez yoluyla örnek alınabiliyor.

BABALIK VE KİMLİK TESTLERİNDE NASIL BİR TEKNOLOJİ KULLANILMAKTADIR ?

Identigene’in kullandığı ve STR olarak kısaltılan short-tandem-repeat prosedürü üzerine uygulanan Identiplex teknolojisi babalık testlerinde ABD’nin (ve dünyanın) en gelişmiş teknolojisidir. Eskiden kan, şimdi pamuklu çubuk örneklerine uygulanan bu teknoloji Amerikan Kan Bankaları Derneği (AABB) tarafından akredite edilmiştir.
Kromozomlar üzerindeki DNA’nın fragman uzunluğu ve tekrarı insandan insana değiştiği için annelik ve babalık tayini en verimli olarak bu yolla yapılabilir. Identigene’de baba adayından ve çocuktan alınan örnek çubuklarındaki hücrelerin duvarı kimyasal maddelerle çözülmekte ve DNA ortaya çıkartılmaktadır. Polymerase Chain Reaction (PCR) teknolojisi ile bu DNA çoğaltılırken belirli ışıklı “marker”lar konmaktadır. Bu şekilde bakılan 9-12 sistemin sonuçları Bayes Teoremi ile birleştirilmekte ve %99,9996’ya varan kesinlik elde edilmektedir. Identigene’in sonuç raporları ya %99,9’un üzerinde babalık ya da % 0 oranında babalık (yani baba adayı çocuğun biyolojik babası değil) göstermektedir. Bu iki rakkamın arasında bir oran söz konusu değildir.

DNA TESTLERİNİN RAKİPLERİNE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR ?

1970’li yıllardan önce kullanılan kırmızı kan kürevyesi antijeni testi ABD mahkemeleri tarafından babalık gibi davalarda yaptırılmakla beraber bunların ancak %85 hassasiyeti (yani %15 hata payı) olduğu bilinmekteydi. Bu yıllarda geliştirilen Human Leukocyte Antigen (HLA) testi bu hassasiyeti %90’a çıkartmıştı. DNA testi ile bu kesinlik oranı %99,9’un üzerine çıkartılmıştır. ABD mahkemeleri artık cinayet, tecavüz vb. Davalarında DNA testi olmadan karar vermemektedir.

%99,9 KESİNLİK NE İFADE EDER ?

ABD’de DNA test sonuçları AABB tarafından akredite edilmiş bir laboratuarda %99’un üzerinde sonuçlandığı takdirde cinayet, tecavüz, babalık, vb. davalarda kesin delil olarak kabul edilmektedir. Örneğin bu kesinlikte rapor alan 78 idam mahkumu son beş yılda suçsuzluklarını kanıtlamış ve serbest kalmışlardır. Identigene bir adım öteye giderek raporlarında %99,9 kesinliği garantilemektedir.

ÖRNEK NASIL ALINIR ?

Kimlik tayini testlerinde yıllardır kan yerine pamuklu çubuk (swab) ile alınan ağız içi derisi (mukoza) örnek olarak kullanılmaktadır. Bu yolla örnek almak için baba adayı, çocuk, (varsa) anne değişik şehirlerde olabilirler. Identigene’den tedarik edilecek zarf içindeki çubuğu örnek alınacak kişinin dudak içine 5-6 kez sürtmek DNA testi için yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken konular çubuğu zarfa sokarken başka bir madde ile temas etmemesi ve iç ve dış zarfların doğru ve itinalı bir şekilde doldurulmasıdır. Bu şekilde aynı anda yada değişik zamanlarda İrtibat Büromuza ulaştırılan örnekler Houston laboratuarımıza gönderilmektedir.
Anne karnındaki bebeğin testi için ceninden örnek gereklidir. Dpğmamış çocuklar için anneden amniosentez prosedürü sırasında doktor ile koordineli şekilde örnek alınabilir.

SONUÇLAR NE ZAMAN VE NASIL ALINIR ?

Kimlik tayini testlerimizin (babalık dahil) %95’i örnekler Houston’daki laboratuarımıza vardığından sonraki 3. iş günü sonunda sonuçlanmaktadır. Bu süre dünyada bazı diğer laboratuarlarda haftalar, hatta aylarla ölçülmektedir ve bu da Identiplex teknolojimizin üstünlüğünü göstermektedir. 2000 yılının başında Türkiye’deki faaliyetlerimiz başladığında bu süre 4 iş günü idi. İleride bu süreyi 2 iş gününe indirecek gelişmeler üzerinde çalışmaktayız. Bu sürenin kıslaması testin müşterilere maliyetinin azalmasını mümkün kılmaktadır.
Raporlar İstanbul’daki İrtibat Büromuzdan testin sonuçlanmasının ertesi günü, noter tasdikli orjinali ise 3-4 haftada tedarik edilebilir. Test ile ilgili bilgileri güvenlik açısından kesinlikle telefonda vermediğimizi belirtiriz.

TEST SONUÇLARININ GİZLİLİĞİNE NASIL GÜVENEBİLİRİM ?

Şirketimiz ABD merkezli bir kuruluş olduğundan bu konudaki gizlilik taahhütümüz bizim için özel bir önem taşır. Test ve yaptıran şahıslar hakkındaki bilgiler Houston’daki merkezimizde muhafaza edilmektedir. Telefon ile yaptıran şahıs(lar) a dahi bilgi vermemekteyiz. Fax ile sonuçlar ancak testi yaptıran tarafından baştan onaylanmış ise gönderilir.
Ayrıca anonim test yaptırmak da mümkündür.

RAPOR MAHKEMEDE KULLANILABİLİR Mİ ?

Şirketimiz AABB (Amerikan Kan Bankaları Dermeği) üyesi olduğu için “chain of custody” dediğimiz laboratuarda şahitlerin önünde alınmış örnekler ABD mahkemelerinde ve resmi makamlarında delil olarak kabul edilir.
Türkiye’ de ise Identigene’ in kimlik tayini testleri özel bilgi sağlamak için yapılır. Resmi işlemlerde belge özelliği taşımaz. Müşterilerimiz örnekleri kendileri aldıkları için T.C. mahkemelerinde delil olarak kabul edilmez. Babalık konusunda uzun bir hukuki işleme başlamadan önce Identigene’in raporu şahıslara pozitif veya negatif bir fikir verecektir.
Identigene Inc. 1993 yılında Houston, Texas’ta kurulmuş bir genetik araştırma ve tanımlama laboratuarıdır. Yaptığımız testler babalık, akrabalık, bebek tanımlama, evlat edinme, veraset, forensic ve muhacirlik müracaatlarında taraflar arasındaki genetik ilişkiyi bulmakta kullanılır. Şirketin genel müdürü Caroline Caskey’in babası Dr. Thomas Caskey tarafından geliştirilen ve şirketimizce patenti alınan Identiplex teknolojisi kullanılarak bu testlerden %99,9 kesinlikle sonuç alınır. Şirket şu ana kadar, çoğunluğu babalık testi olmak üzere, dünya çapında 50,000’i aşkın genetik test yapmıştır.
Identigene’in DNA endüstrisindeki liderliği Dateline, NBC gece haberleri, Today Show, CBS sabah programı, CNN, National Public Radio, Paul Harvey ve daha birçok haber programına konu olmuştur. TIME, The Economist, New York Times, L.A. Times, Chicago Tribune, International Herald Tribune gibi gazetelerde de şirketimiz ve teknolojimiz hakkında haberler yayınlanmıştır.

Saçtan Dna Testi Nasıl Yapılır

Teknolojinin de gelişmesiyle DNA testleri artık eskiye nazaran daha kolay yapılabilmektedir. Teknoloji o kadar ilerlemiş ki artık saç örneklerinden de DNA testi yapılabilmektedir. Peki saç telinden DNA testi nasıl yapılmaktadır.

Saç ile DNA testi bir olmayan en sık kullanılan formlarda standart örnek kullanılmaya başlandı. Bunun nedeni elde saç örnekleri örnekleri diğer türleri elde etmek daha kolay olabilir. Örneğin, bir çocuk yurtdışında yaşayan ve zor veya zaman alıcı bir kit almak için ona, daha sonra bu kıllar doğrudan test etmek mümkündür gönderdi. Önce toprağa veya cremated Başka bir örnek bir kişi ölmüş, burada doğrudan vücuttan saç ayrılmaktadır toplamak mümkündür söz konusu olabilir.

İdeal testi yapabilmek için kişiden alından saç teli 5 parçaya ayrılmaktadır. Eğer saç teli sayıca daha fazla olursa saçtan DNA testi yapmak da daha kolay olmaktadır ancak her zaman olay yerinden çok fazla saç teli toplamak mümkün olmamaktadır. bundan dolayı bir saç teli de bize yetmektedir.
Ayrıca, saç kökü bağlı sahiptir önemlidir. Eğer kök ve ekli değil / veya saç, daha sonra babası ve ilişki testi gibi DNA testi için örnek kullanmak mümkün olmayacak kesme olmuştur. Mümkün olan sadece test olan annesi onu kardeşler aktarılır Mitokondrial DNA testi için.

DNA testinde testin saha sağlıklı olabilmesi için saçın yaşı da çok önemlidir. Saç teli taze olursa DNA testi daha hızlı ve daha sağlıklı yapılacaktır.

Bunlardan dolayı bir DNA testi yaparken aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır.
* Mümkün olduğunca çok saç teli toplayabilmek
* Toplanan saç tellerinin istenen kişiye ait olduğunun tesbiti
* Saç telleri toplanırken tele dokunulmamasına özen göstermeli
* Saç teli toplarken kağıt ve plastik aletler kullanmak
* Ayrıca bir kez DNA saç alınır notu için önemli ise, babalık testi gibi DNA testlerinin doğruluğunu, değiştirmez. Bu nedenle, kullanarak saç veya bir paçavra sonucu doğruluğunu etkilemez. Tek faktör bu değişiklikleri örnek gelen DNA ayıklanacağı bir olasılık olduğunu.

İlgili Yazılar

15 Yorum

 1. refik - -

  18 yaş kucuk çocuğun pıskolojısını düşünerek dna tastı nasıl yapılır fıyatı nekadardır istanbulda gazıosmanpaşada ıkamet etmekteyim saygılarımla

 2. Sevil - -

  BEN EŞİMDEN ŞÜPHELENİYORUM ORTADA BİR COCUK VAR VE BEN EŞİMİN HABERİ OLMADAN DNA TESTİ YAPTIRMAK İSTİYORUM NASIL YAPA BİLİRİM SAC VE TÜKÜRÜK ALABİLİRİM CCOCUKTAN VE KOCAMDAN

 3. ozan - -

  Eşimin yastığında saç teli buldum kime ait olduğunu nasıl öğrene bilirim

 4. bülent - -

  şimdi benim kardeşime bir iftira atıldı bir kızın karnında çocuk vardiye kardeşimde kan örneyi aldılar ama çocugun ondan olup olmadıgını nasıl ögreniriz anne karnında bebekten dna alınamazsa nasıl olcak sizden nasıl cevap ala bilirim tşkkrlr

 5. ahu - -

  ben 22 yasndayım annem vefat ettı babam yasıyor . onların cocugu olup olmadıgımı nasıl anlayabılırım yardımcı olursanız sevınırım .

 6. nzduy - -

  Ben sana yardımcı olayım kardeş babanın tırnak veya saçı annenin kan örneği inşallah yardımcı olmuşumdur

 7. doğam - -

  Kız arkadağımla beraber yaşıyoruz hamile kaldı ve coçugu doğurdu şuanda üç yaşında ona dna testi nasıl yaparım

 8. candan - -

  40 yil once babalik testi nasil yapılıyordu babam yaptırdı ama kaydı bulamadim

 9. Bahar - -

  Dna dizi analizi 1-10 test sonuçları kaç günde çıkar

 10. berk - -

  peki ben eşimin nasıl başkası ile yattığını anlayabilir bu konu ile herhangi bir bilgim yok doktor raporu ile mi yoksa dna sesti ile mi belli oluyor

 11. Özcan - -

  Benim kan grubum A R + ayrıldığım eşimin ise A R + yada 0 r+ oğlumun ise kan grubu B r_ olma olasılığı varmıdır.dna testini saç telinden yaptırabilirmiyim

 12. defne. - -

  karın A ise cocuk B olamaz. 0 ıse B olabilir mumkun

 13. Yuksel - -

  Tukuruk testinda cocugun yasi belli oluyormu

 14. Kayla - -

  Peki ama benim babam öldü başka yolu yok mu? Evlatliık olup olmadığımı nereden öğreneceğim?

 15. Kullanıcı - -

  Bir arkadaşım var ailesinden anne-baba hiçbir tarafta bezerliği yok kimseye benzemiyor yani ve kendisi, kendimi bildim bileli ailemden nefret ediyorum özellikle annemden . Ama annesi ona hamileyken ve çocukluk fotoğrafları var . Özel de doğmuş karışmış olabilir miyim ? Kaygısı var hep . Bunun için DNA testi yaptırmak istiyor ailesinden habersiz yaptırabilir mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir