Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Faydalı Bilgiler
 4. »
 5. Yavru Tavşan Nasıl Beslenir?, Yavru Tavşan Nasıl Bakılır, Yavru Tavşan Nasil Bakariz?

Yavru Tavşan Nasıl Beslenir?, Yavru Tavşan Nasıl Bakılır, Yavru Tavşan Nasil Bakariz?

Arthur Arthur - - 14 dk okuma süresi
580 151

Yavru Tavşan Nasıl Beslenir?, Yavru Tavşan Nasıl Bakılır, Yavru Tavşan Nasil Bakariz?

Yavru tavşanların beslenmesi olun tavşanlarınkine göre farklıdır ve bünyeleri daha hassastır. Fazla yeşillik verilmesi yavru tavşanların bağırsak floralarının bozulmasına, ishale ve ölüme yol açabilir.Tavşan sahiplerinin dengeyi tutturana kadar verdikleri mamaya dikkat ederek ve tavşanlarının dışkısını ishal riskine göre gözlemleyerek dengeli bir beslenme stratejisi uygulamaları gerekmektedir.Bu konuda çok soru gelmiş olduğu için bölümde Veteriner İlgar Bey’in değerli bilgilerini içeren yazısına yer vermek istiyorum.

Yavru tavşanların beslenmeleri

Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alması ile başlar. Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süt emmesi gerekmektedir. Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir. Çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar. Yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besinden alamazlar. Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır. Yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir. Çünkü inek sütü ile tavşan sütü, kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

Tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar. Bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir. Kuru yonca – kuru saman bulunamadığı zaman yonca unlu pelet yemlerde aynı faydayı sağlayacaktır. Bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

Yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 – 600 gr canlı ağırlığa sahip olur. Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız. Erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir.

Tavşanların beslenmesinde diğer bir nokta da onlara sebze ve meyva vermenin zamanıdır. Bu besinler sulu gıda olduklarından 3 aylık yaştan önce verilmeleri uygun olmaz. Çünkü sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir. Tavşanımız 3 aylık olduktan sonrada ancak hafta 1-2 kez bu besinler verilebilir. Bunların her gün verilmesi de uygun değildir.

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alması ile başlar.Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süt emmesi gerkmektedir.Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir.çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar.yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besinden alamazlar.Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır.yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir.Çünkü inek sütü ile tavşan sütü, kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir. ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar.bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir.kuru yonca-kuru saman bulunamadığı zaman yonca unlu pelet yemlerde aynı faydayı sağlayacaktır.eğr bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 – 600 gr canlı ağırlığa sahip olur.Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız.erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir.

Tavşanların beslenmesinde diğer bir noktada onlara sebze ve meyva vermenin zamanıdır.Bu besinler sulu gıda olduklarından 3 aylık yaştan önce verilmeleri uygun olmaz.çünkü sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir.tavşanımız 3 aylık olduktan sonrada ancak hafta 1-2 kez bu besinler verilebilir.bunların hergün verilmeside uygun değildir.

Tavşanlarda Beslenme

Tavşanların sindirim sistemi diğer evcil hayvanlarımızdan farklılık göstermektedir. Bu farklılık onların besinlerden, özellikle sekumlarında( kör barsak) ki fermentatif karakterli mikroorganizmalar sayesinde yararlanmalarından kaynaklanmaktadır.Tavşanların besinlerden optimum yarar sağlayabilmeleri için sekumlarında istenilen düzeyde bir mikroorganizma topluluğun sağlanmış olması gerekmektedir.Bu topluluğun sağlanması da yavru tavşanların sütten kesilmesinden hemen sonra başlar.Yani sütten kesimden sonraki yavru tavşanların beslenmesi onların hayatının geri kalanını direkt etkilemektedir.Bu dönemdeki herhangi bir yanlış beslenme geri dönüşü olmayan defektlere yol açar.Diğer evcillerimizin mama çeşitlerine bakıldığı zaman,erişkin ve yavru hayvanların mamalarının farklı olduğunu görürüz.Aynı durum tavşanlarda da söz konusudur.Bu yüzden tavşanlara mama alınırken onun yaşı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tavşanlara verilecek gıdalardan bahsedecek olursak,sütten kesilen yavrulara verilecek gıdaların nem oranı çok düşük olmalıdır.Bunun nedeni yine sekumlarında ki mikroorganizma topluluğu ile ilişkilidir.Yüksek nem içeren gıdalar tavşanların sekumlarında daha farklı mikroorganizmaların gelişmesine sebep olmakta ve istenilen mikro flora düzeyi gelişememektedir.Bunun sonucunda tavşanlarda ishal gelişmektedir.Özellikle genç yaşlarda beslenme bozukluğuna bağlı gelişen ishal olgularında yavruların kurtulma şansı çok düşük.Bu yüzden sütten kesimden sonra nem oranı çok düşük kuru ot ( kuru yonca-kuru saman) ve pelet yem verilmesi gerekmektedir.

Beslenmede kaba yemin ( kuru ot ) önemi çok fazladır.Bunun birkaç nedeni vardır.Bunlardan biri ; tavşanların mideleri incelendiği zaman kas yapılarının çok zayıf olduğu gözlenmektedir.Bu nedenle midede biriken yem bloğu barsaklara kolayca itilememektedir.Bu bloğun barsaklara itilebilmesi için mideye yeni bir yemin girmesi gerekmektedir.Bu durumda tavşanlar sürekli bir beslenme içindedirler.Mideye sürekli pelet yem girişi de sindirim sistemini yormaktadır.Burada devreye ağırlıkça hafif hacimce yüksek kapasiteli kuru otlar girmektedir.Kaba yemlerin sekumda fermente edilmesi ile de, vitamin ( özellikle B ve K ) ve protein emilimi sağlanır.Tavşanlar kaba yem olarak kuru yoncayı büyük bir iştahla tüketirler.Kuru yoncanın diğer bir avantajı da vitamin A açısından zengin oluşudur.Vitamin A’ da yavruların gelişim dönemlerinde ki en önemli elemanlarından biridir.Asla unutulmaması gereken olgu,bu otların yaş olarak verilmemesidir. Kuru yonca bulunmadığı takdirde,yonca unlu pelet yemler ilede uygun bir beslenme sağlanmış olur.

Tavşanların diğer yem ihtiyacı yukarıda da belirttiğim gibi pelet yemlerdir.Hayvanlarda pelet yem verilmesinin nedenlerinin en başında,yemin homojen bir şekilde dağılmış olmasıdır.Tabii bu da dengeli bir beslenme demektir.Tavşanlara karışık yem verildiğinde içerisinden hoşuna gidenleri seçerek yediği gözlemlenebilir.Bu durum sadece tavşanlara özel değil,bütün evcillerde gözlenen bir durumdur.Kedi-köpek mamaları da bu yüzden homojen bir yapıya sahiptir.Son olarak, tavşanlara günlük taze su verilmesi unutulmamalıdır.

Tavşanlarda Tırnak Bakımı

Tavşanlarda tırnak bakımı periyodik yapılması gereken işlerden birisidir.Doğada tavşanların ayakları sürekli sert zemine bastığından ve kazınma hareketi yaptığından tırnakları aşınmaktadır.Ancak evimizde bu durum tam tersi bir durum gösteriyor.Bu yüzden zamanla tavşanımızın tırnakları uzamaktadır.Bu yüzden belirli sıklıklarla tavşanımızın tırnağını kesmemiz gerekmektedir.Kesmediğimiz takdirde normalden fazla bir uzama göstericek, zamanla yanlış yere basma ve tırnak kırılmaları sonucu ortopedik problemler ortaya çıkacaktır.Ayrıca uzun tırnaklar bize de zarar vercektir.

Tavşanlarımızın tırnaklarını incelediğimizde gözlenen iki bölüm vardır.Bunlar canlı ve ölü kısımların olduğu bölümlerdir.tırnak kesimi yapacağımız zaman canlı dokunun 0.5-1 cm önünden makasla kesilmesi uygundur.Burada gabiotan tipte tırnak makasları kesim açısından uygundur.

Tavşanlarda Kafes Uyumu

Tavşanlar için kafesleri çok önem taşımaktadır.Bunun nedeni ise kafeslerinde kendilerini güvende hissetmeleridir.Sığındıklarını ve saklandıkları güvenli bir yer olduğunu kabullenmeleri gerekmektedir.Tavşanların kafeslerini sevebilmeleri için buna ihtiyaçları vardır.Bu sebeblerden ötürü onu kafesinden çıkarırken veya içeri sokarken zorlamamalıyız.Bu hareket onun kafesine olan güvenini zedeleyecektir.Tavşanımızı iyi bir şekilde eğittiğimizde onu istediğimiz zaman kafesinin içerisine girmesini sağlayabiliriz.Bu eğitimlerde sevgi ve sabır çok önemlidir.Birde tavşanımızın yaşı eğitimde önem taşımaktadır.Tavşanımızın eğitimi tam olarak alıgılayabilmesi için en az 3 aylık bir yaşta olmalıdır.Bu yaştan önce verilen eğitimler tam istenildiği bir düzeye gelememektedir.Bu yüzden hem kafesine alışması hemde eğitime hazılanması açısından 3 aylık oluncaya kadar o istemediği sürece kafesinden çıkarılmaması gerekmektedir.Kafesin kapağı açık olduğunda zaten o istediği zamanlarada dışarı çıkacaktır.Ama kafesin kapağının açık olmasına dikkat etmeliyiz,çünkü dışarda korktuğunda hemen saklanacak yer arayacak ve büyük bir ihtimalle kafesine koşacaktır.

Tavşan besleyenlerinde fark ettiği bir durum,tavşanların ışığı az olan yerleri sevmesidir.Evde de genellikle karanlık yerleri çok severler.Bu yüzden kafeslerindede kapalı bir ortamın olması onları mutlu edecektir.tavşanımızın kafesine böyle kapalı bir tavşan evi koyabilirsiniz.

Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi

Tavşanlarda tuvalet eğitimi olur mu acaba diye bir çok kişi düşünebilir.Evet böyle bir eğitim verebilmek mümkün.Öncelikle burada tavşanımızın yaşıda önem kazanıyor.Tavşanlar 3 aylıktan önce aldıkları eğitimleri tam alamıyorlar.Yani iyi bir eğitimin verilebilmesi için tavşanımızın 3 aylık bir yaşı geçmesi gerekiyor.Bu yaştan önce tabii alıştımalara devam etmeliyiz.Ama eğitimin sonuçlarını 3 aylık bir yaştan sonra alabiliriz.

Tavşanlara tuvalet eğitimi verirken bilmemiz gereken bazı şeyler var.Tavşanlar stres olduklarında dışkılama eğilimi göstermektedirler.Onu kafesinin dışındayken fazla strese sokmamalıyız.Bize alışması için zaman tanımalıyız.Özellikle başlangıçta bize gelmekten,kucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler.Bu yüzden o bize gelmeden,kucağımıza çıkmayı kendi istemeden onu zorlamamalıyız.Bir süre sonra zaten kendisi bize gelmeye çalışacaktır.Aksini yaptığımız sürece tavşanımız strese girecek ve olduğu bölgeye dışkılamaya çalışacaktır.

Normalde tavşanlar kafeslerinde bir bölgeye tuvaletlerini yapma eğilimindedirler.Ona bir tuvalet kabı aldıktan sonra içine bir miktar talaş koymalısınız.Daha sonra kafesinin içindeki dışkıları bu kaba koyun.ayrıca bir kısım talaşıda idrarı ile ıslatarak bu tuvalet kabının içine koyun.Bu uygulamayı tuvalet kabına yapıncaya kadar uygulamalısınız.Tavşanınız ilk olarak size geldiğinde tuvalet eğitimini tam almadıkça,kafesinin dışarısında fazla dolaşmasına izin vermeyin.Mesela günlük olarak kafesinin kapısını açık bırakın 1-2 saat,kafesinden dışarı çıkması içinde onu zorlamayın,bırakın o istediği zaman dışarı çıksın.

İlgili Yazılar

151 Yorum

 1. umay aybar - -

  bu bilgiler gerçekten tavşanlar için çok önemli ben yanlış iş yapmışım 15 günlük tavşan aldım kendimi çok kötü hissediyorum

  1. Yağmur - -

   Banada tavşan aldılar .Kaç aylık bilmiyorum .Ama iyi bakmaya çalışıyorum .Mesela;
   kafesi yok ,bu nedenle karton kafese koydum baktım karton kafes olmuyor deliyor ,karton kafes olmadığı için altına battaniye serip üstünü örtüyorum
   yemek olarak bol bol taze elma veriyorum ama küçük küçük keserek, ASLA YIKAMIYORUM kulağına gözüne girer diye ,onun yerine ıslak mendille siliyorum gözünde çapak varsa ıslak mendille silmiyorum elimle siliyorum zaten elimle silince direk gözünü kapatıyor ,içecek olarak sadece su içiriyorum ASLA İNEK SÜTÜ VERMİYORUM çünkü inek sütü ile tavşan sütü çok farklılar…

  2. buse - -

   benimde daha 20 günlük bana çok alıştılar öyle hızlı koşuyorlarki ama benim iki tane var onları çok seviyorum

 2. melis ala - -

  bende tavşan alıcam annemi zar zor ikna ettim tavşanı evde besliycez kafesin içinde ama tavşan çok koku yapıyolar falan diyoalr doğru mu 🙁

  1. rapunzel - -

   ben şu ana kadar 12 tavşan besledim ona iyi bakıp ihtiyaçlarını karşılarsan koku yapmazlar

   1. sude - -

    bnim tavşanım hiç hareket etmiyor daha yeni aldım ama çok küçük değil yemek de yiyor ne yapmalıyım

    1. Tavşan - -

     Yavru tavsaninizi yikadiysaniz bu bir risktir. Çünkü yavru Tavşanlar çok hassastır asla kulağına gözüne başına şu gelmemelidir eğer geldiyse tavsaniniz olebilir. Ben yavru Tavşanı yikamadim hep ıslak mendille patilerini sildim sonrada kuruladim benim tavsiyem sakin tavsanini yikama ıslak mendille sil yoksa olur:((((

     1. Ardaty - -

      Kardesim benimki 1 aylik olmamis babam yikadi

  2. Derya - -

   Evet biraz koku yaptığı doğru ama kafesi balkonda olursa sorun olmaz

  3. melisa - -

   beninde tavşanım var hayata kokmuyo almayalım diye öyle diyo büyükler

  4. melisa - -

   benimde var koku yapmıyo

  5. Atakan - -

   hayır dogru degil tavsanlar koku yapmaz ve terlemez.

  6. berat şenocak - -

   altlarına gazete ser haftada 1 değiştir hiç koku yapmıyor

  7. Melisa - -

   Tavşanlar kafes temizliğini düzenli yapınca kokmuyor

 3. Bal - -

  Yavru tavşanımız isal oldu çok pislendi onu yıkadık havlu ısıtıp kuruladık bişey olur mu ??? (acil cevap)

  1. ali - -

   keşke kafesi temizleseydiniz sonra onu silseydiniz ama sanırsam fazla bişey olmaz arada çığlık atar gibi ses gelir o da düzelir

  2. buse - -

   tavşan asla yıkanmamalıdır yıkanırsa ölür çok yanlış iş yapmışsın

   1. özge - -

    evet sen haklısın ama patilerini ıslak mendille temizliye biliriz.sonrada kuruturuz.

 4. melisa büşra - -

  yha bnm tavşanım kızmı erkekmi belli değil nası öğrencez ?

  1. nazar çelik - -

   tavşanın kuyruğunu hafifce cek ama çok çekme onun altına bak orda kızmı erkekmi belli olur zaren çok net oluyor

  2. Fatma - -

   Gozleriden an lability arka tarafina gobek kismindan anlasilir erkekmi kizmi diye eger gozu siyahsa erkekdir

 5. hüseyin kuyucu - -

  15 günlük 2 tavşan buldum çok nadir hareket ediyolar kuru yonca saman ve yaprak verdim.isel oldular galiba çokta zayıflar acaba bişey olurmu nasıl bakbilirim.bakımım dogrumu.NOLUR ACİL CEVAP VERİN.

  1. ali türk - -

   Bakımın doğru ama isal olmalarının nedeni yaprağı tam kurutamaman

  2. Tavşan - -

   Tavşanlar yavruyken anneleri onlara 15 30 gün bakmasi gerek çok yanlış yapmışsın cookk

 6. hüseyin kuyucu - -

  PEKİ TAVŞAN BAŞKA SÜT VERSEM OLURMU.VETERİNERDE İLAÇ FİLAN VARMIDIR.NOLUR ACİL CEVAP.26.05.2011 TAVŞANLARI BULDUGUM TARİH.10-15-20 GÜNLÜK GALİBA.

  1. ali - -

   veteriner veriyor vitamin ilaci falan suda eritip biberonla içiriorsun süt verme tavşan hastalanır ve ölür 2 günlük iseler tavşanlar yeteri kadar yerler kendileri alırlar daha küçüktür muhtemelen

  2. ali türk - -

   Hayırrrrr sakın başka süt verme

  3. pofi - -

   sakın başka süt verme ölür bi sitede okudum

 7. Mehmet - -

  Bal arkadasım eğer tavşanın ishal oldu ise durumu kritiktir. Fakat ishal olmaması için çok sık yeşil sebze ve meyve verömeyin kuru tahıllar veya saman yedirin (kuru yoncayı çok severler) ve yıkamaktan kaçının. Benim 3 tane tavşanım var ve 3üde 4 yasında tecrübeli birisi olarak tavsiye ederim.

 8. İmkansız Dusler - -

  Yani yıkamamamız gerek öylemi?

  1. yaren - -

   hayır yıkamamamız gerek yoksa bel kemiği filan kırılır ölürler. zaten onlar kendilerini yalayıp temizlerler merak etme

 9. melisa - -

  ben tavşan beslemeyi çok istiyorum evde bakacağım. bahçemiz yok fakat tuvalete alıştırabilirmiyim , alışır mı bilmiyorum kokması sorun değil. eğer kafesi düzenli temizler isem kokacağını düşünmüyorum kuşlarım var onlar bile bi hafta temizlenmezse kokuyor:)tek endişem tuvalete alışırmı alışmazmı lütfen tavşan besleyenler bana öneride bulunurlarsa çok mutlu olurum…

  1. pofi - -

   tavşının tualet kabı olmalı ve içine yaptığı tualetinin koy iki günsonra tualet kabına yapmaya başlar:)

  2. anar - -

   benim 2tane tavsanim var onlar yavru ve onlar cok cok haraket etmiyolar xaiw edirem mene bsi cixanlar yazin xaiw ?

 10. devrim sıla - -

  tavşanlar ishal olduğunda ölme riskide vaardır tavşanınızı yıkaamayın soğuk yerde bırakmayın sevgi ve şefkat gösterin soğuk zemine basmasın ben 8 tane tavşan besliyoum tavşanlar konusunda oldukça fazla bilgim var sorunuz olursa bana sorabilirsiniz.

  1. yaren - -

   3 aylık yeni bir tavşan aldım.acaba neleri yedirmem uygun olur.bir beslenme menüsü yasam olur mu?ya da akşamları ne yer?

  2. Aycan - -

   Ben ömrümde ilk defa bir hayvan bakıyorum doğum günü hediyesi yavru bir tavşan aldılar bana bende ilk olarak ona maydanoz yedirdim çok seviyordu hep marul salatalık yedirdim hasta oldu ilkte ihsal gibi bir şey di sonra sümüksü bir sıvıya dönüştü kötü görünüyor çok korkuyorum bir şey olacak diye veteriner e de götüremem ne yapmalıyım lütfen yardım edin ölsün istemiyorum lütfen

 11. mehmet koç - -

  slm yeni tavşan aldım yavru 2 tane süt vermem gerekirmi aldığım kişi bilgi vermedi su veriyom içmiyo nasıl vermem gerekir suyu yıkasam sorun olurmu lütfen acil cevap teşekkürler

  1. Nazlıcan - -

   Aslaa inek sütü gibi şeyler içirme ölürr. Tavşana , tavşan sütünden başka bişey sakın verme

 12. tolga turgay - -

  arkadaşlar benim tavşan 40 günlük bilgilendirmek gerekirse herkesi yaşadıklarımdan: hava soğuksa pek balkona cıkarmayın hava aldırmaya ve güneşi çok severler sıcağı (soba) palet yem kullanın yavruysa 3 aydan sonra sebze meyve vermeye başlayın ama haftada bır veya iki günlük olarak kafes bakımı yapın gazete değişimi su deişimi gibi kuru yonca,saman ve çayır otu ki bu ishale karşı çok iyidir… asla ve asla son olarak tavşanınızı yıkamayın tavşanlar yıkanmaz çünkü tüyleri müsait deil yıkanmaya ve kurumaya veteriner eşliginde ishal olduğu zaman kirlenince veteriner o bölgeyi yıkayabilir ve kurutabilir cihazlarıyla…

 13. irfan bağcı - -

  merhaba mehmet koç bak sen su koy onlar içer fakat yıkamamanı öneririm bende 13 tane var ve yıkamıyorum.

 14. esmer - -

  yavru tavşan aldım biri isaloldu ne yapıyım bide ölmesinden korkuyorum acil cevap lütfen.

  1. sgshshsh - -

   Benimde oldu Tavşanı sıcak tutmaya çalışın 🙂 bizde oylr yapıcaz

 15. lale - -

  tavşanlar hiç bir zaman yıkanmaz ve ishal olduğu zaman ona bolca sınırsız saman verilmnalidir. bal denen kulanıcı çok yanlış yapmıştır tavşan zaten kendini temizliyor tavşanı iyice hasta etme saman ve yonca yaprağı al bütün petshop larda satılıyor……

 16. lale - -

  melis ala tavşanları açık alanda beslersen iyi olur çünkü onların bazıları kafesini değiştirmessen koku evin her tarafını sarar sakın tavşan ladığında eve koku spreyi sıkma tavşanın hasta olabilir

 17. lale - -

  mehmet koç tavşanının suyunu her gün değiştir ve su pis olmasın ılık olsun tavşanlar daha yeni tanımadığı yere gelince su içmez ama ilerki zamanlarda içebilir. belkide sden farkında deyilsindir o belki içiyodur..

 18. lale - -

  devrim sıla 8 tane tavşan besliyosunuz diye ben çok bişey biliyorum diye bir şey söylemeyin sizden daha çok bilen benim ben veterinerim….

  1. başak - -

   bende veterinerim bir çiftliğim var ve orda 5 tane yavru 8 tane büyük tavsanım var ilk başlarda yavrularımız yeni doğduğunda ishal olmuşlardı ve bu durumdan dolayı 1 tavsanımmı kaybetmiştim tavsanınızın ishal oluşunu sakın göz ardı etmeyin çünkü 1 hafta içine ölüyorlar bu durum bize ders oldu artık tavsanlarıma havuç yaprak ve bazen saman veriyorum şükürler olsun çok sağlıklılar 2 yavrum büyüdü ve yeni bir yavrumuz oldu şimdi onu kendime alıştşırmaya çalışıyorum benim hikayem böyle NOT;SAKIN TAVSAN İSHALİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN HEMEN BİR VETERİNERE GÖTÜRÜN

 19. hande - -

  yavru bir dağ tavşanı bulduk,kaç günlük olduğunu bilmiyorum ama çok küçük ve hiç bir şey yemiyor,şırıngayla inek sütü içirmeye çalıştım çok az içti.nasıl beslicem ben bunu?zorla süt içirdim,kendi haline bırakırsam ölür diye korkuyorum.lütfen yardım edin

  1. ali - -

   benim de tavşanım 8 günlük dağda bulduk hiçbirşey yemiyor o yüzden biberonla su veriyorum bu arada hande tavşanlara inek sütü verirsen ölür biliyorom çünkü 7 yıldır tavşan besliyorum ormanda bulup besliyorum büyüyünce ormana bırakıyoruz bu sayede o yavruları da alıp besleyebiliyoruz birde şırınga ile tavşanın azına süt sıkarsan tavşanın damağı yarılır ve yemek yiyemediği için ölür çimen ver ot ver veteriner e götür istersen o küçük ağızlı bir biberon verecektir bir iki tane de ilaç o ilaçları suyla eritip biberonla ver sonra alışınca ot yemeye başlar bide yerini değiştirme o zamanda alışmasını beklersin

  2. Nazlıcan - -

   Asla ve asla tavşan sütü hariç , mesala : inek sütü içirme . Yoksa ölürler 🙁

 20. fatmanur - -

  benimde tavşanım var hatta şuan yanimda bilgi sayarımın faresini kemiriyor fakat ben onun kaç aylık oldugunu bilmiyorum normal boyutlarda bir yavru tavşan bana kaç aylık olduğunu tahmin edebilirmisiniz ona göre tuvalet ve diğer eğitimine başlıyacağım tavşan besleyip deneyimli kısıler bana cevap verebilirmi

 21. zeynep sude diri - -

  arkadaşlar eğer tavşanın kendisini rahat ettirmek istiyorsanız bence boynunu (gıdığını) biraz okşayın daha sonra tüylerine sıktırmadan yavaş yavaş.Sanırım mutlu oluyorlar.Değilmi Lale hanım ayrıca su anda yerinde durmuyorrr 😀 zor tutuyormmm

  1. melisss - -

   yok koku sorunu çok güzel bugün aldım çok şekermiş herkes almalı bence…:) 🙂 🙂

 22. ömer faruk - -

  bu bilgilere ulaştığım iyi oldu. artık tavşanıma daha iyi bakacağım çooookkkkkkkk teşekkür ederim:D

 23. zeynep kaymaz - -

  tavşanimi dun aldım ve bugun tavşanda pire olduğunu gördüm nasıl temizlenir onlar ? Bana yardim edin lutfen ?

 24. Aydın AKDAĞ - -

  cinsine göre tavşanlar değişir. çoğu tavşanlar yaban tavşanlarıyla aynı soydandır o yüzden soğukta kalırmı vay yeşil yermi yemezmi gibi endişelere kapılmayın birşey olmaz

 25. ecem neval - -

  yaa ben hayvanları çok sevyorum yazın köpek alcam 1 aya kalmaz tavşanda almayı düşünüyorum paramı biriktrdm şmdiden fırçasını falan almaya başladım fakat alınca nelere dikkat etmelym bilmyorum kaç aylık alıym acil cevap teşekkkürlerrr 😀

 26. beren gulduz - -

  Arkadaslar iki adet tavsanim var yavru bir avuca sigiyor aldigimda belli ki anne sutunden ayrilmamisti suan bir aylik civarindalar pire ve kene konusunda ben veterinerden toz sekilde aldim ilacini adi bolfo on tl civari heryerine suruyorsunuz (goz agiz ve.burun cevresi haric) gecmesse bir hafta sonra tekrar yappin geciyor. Bende de su ishal konsu cikmisti bol bol kuru yonca kuru maydonoz ve marol yedirdim bir gun icinde iyilesti tavsiyem sadece asla yagmurfa birakmayin diskisi coksa gumde bir degistirin benim gibi kucaginiza alin elinizi koklatin ki kokunuza alissin ve asla tek bortane almayin yavru ise cunku soguktan olebilir ayrica gozune asla su degdirmeyin capak olursa yavas bi sekilde gozunu silin parmaginizi yaklastirinca kensi gozunu kapiyor zaten ayrica gidip yeme para vermeyin genelde parklarda oluyor kuru yona ve cok seviyorlar mutlaka yikayip kurulayin kopek tuvaletini yapmis olabilir. Bilhassa su koymaniza gerek yok ama icerse yinede koyun cunku o yedigi besinlerden yeterli suyu aloyr. Cesit cesit koyun otlari o qralarindan secer sizde ondan sonra secsiklerinden verirsiniZ bircok veteriner yanlis bilgi veriyor 8 yasinda tavsanim var birde. Ama yavrulari mutlaka sicak tutun yada kafrsin yanina sicak su dolu pet sise koyun usumesin . Ustunu ortun battaniyeyle kafesin . Bilgi berfu beren güldüz tskrlr

 27. tolgay Sucu - -

  yavru tavşan en fazla ırsal olup,ölmektedir.nedeni güneş ve otur.

 28. tolgay Sucu - -

  Tavşanların isal hastalığını geçirmek için bioksal oral çözücü amalısını:)

 29. buse sena - -

  arkadaşlar tavşanlar kendi katı dışkısınıı yer ben dün aldım bi tane 2 aylık çok tatlı ve sık sık dışkı bırakıyor acaba cokmu yeşillik vermeliyim ve havucunu nekadar vermeliyim be havucuortadan bölüp uzunlamasına dçrt ince parçaya ayırıyorum ve tavşanımda pire varmı merak ediyorum veya varsa insanlara geçermi pirelerii ve tavşanım sıvı dışkısını hep ayağı ile basıp sıçratıyor altına gazete serdim ve sıçrattığı için değitştirdim ama 2kez daha tapı bunları pek sıçratmdı bende yaptığı yerlere gazete örttüm ama isal olmasından korkuyorum sıvı bisey çıkıyor acabaa bu isaldenmidir yoksa çişmidir anlamadım şütfen acil cevap verin ve tavşanımı haftasonu geri vericem acaba tavşanım bana alışıp beni bırakabilirmii bu onun sağlını etkilermi? teşekkürler…

  1. sgshshsh - -

   Ya bişey sorucam benimde Tavşanim var 5.gun bu bu sabah isal oldu senin tavşan inin isali geçti mi geçtiyse nasıl geçti acil cevap verir misin? 🙁

  2. nazar çelik - -

   lütfen tavşanların kafesinin altına gazete sermeyin gazetede bi sürü madde var tavşanınız zehirlene bilir o yüzden asla ama asla gazete sermeyin altına bir beyaz örtü gibi birşey serin ama size uyarım gazete sermeyin çlme ve zehirlen me şansı var eğer tavşanları seviyosanız bakımını biliyosanız öyle alın besleyin tavşanları boşu boşuna almayın

   1. Nazlıcan - -

    Bilgin için çok teşekkür ederim . Bende tavşan almayı düşünüyorum ama yavru 🙂 bildiğin önemli olan başka birşeyler varsa söylersen mutlu olurum 🙂

 30. nil anna veselovski - -

  ben tavşan beslemek çok istiyorum annem bir turlu izin vermiyor ama sonunda izin verdi ama bir sorun var KABLOLARI KEMİRİR Mİ? acil cevapppppppp kardeşimde var toplam iki tavşan olacak. AAAAAA BU NASIL OLACAK?neyse a bu arada merhaba.

  1. melis - -

   evet tavşanlar fareler gibi kemirmeyi çok severler ama elektirik çarpabilir o yüzden çok dikkat etmemiz gerekir vede dişi tavşan almayın dişi tavşanlar çok pis kokuyor

  2. ilayda - -

   Evet cnm bnm tawşanımda evde kemirmedigi yer kalmadi

 31. Mustafa - -

  bana tavşan hediye ettiler tavşanı aldım yerini hazırladım yemek yemiyo su içmiyo daha bugün aldım 28.04.2013 ölür diyo korkuyom napcam

  1. Burak - -

   Sen bırak kafese o yer

 32. Vaqif - -

  TAVSAN YAVRULARI KAC GUN SUT EMIYOR ? HANI
  SOYLERLERYA 3 GUN DIYE ? YALAN MI ?

 33. sevde yay - -

  ben daha tavşan alamadım bakımı zor mu???
  🙁 acil cevap ne olur

  1. nazar çelik - -

   tavşanların bakımı zor olmaz asla ama asla yıkamayın çünkü tavşanlar temizdir eğer dışkısını bırakıp götü dışkı olduysa bir ıslak bezle silin birde tavşanlara çok yeşillik vermeyin kuru yonca verin tavşanlar onu çok sever bazı tavşanları ömrü çok azdır o yüzden hergin kafesini temizleyin daha yavruysa süt içimez annem sütüne ityaçı var o yüzden bir biberonla yada şrıngala süt vere bilirsiniz

 34. ece yurt - -

  yeni tavşan aldık daha 1 hafta olmadan öldü.Çok yemek yiyordu.Bi de ben korkunca ne yapar diye korkutmuştum.Sabah uyandığımızda ölmüştü.Kendimi çok kötü hissediyorum.Siz aynı hatayı yapmayın.Çünkü bu duygu çooook kötü :'(

 35. esra güngör - -

  tavşan yıkanırsa ölür

  1. lovatic - -

   hayır ben kaç kere yıkadım ama benimki öküz kadar 😀 küçükken yıkamayın sakın! 5. aydan sonra yıkamaya başlamamız gerekiyo

 36. Sude Yanık - -

  öncelikle şu var ben bitane tavşan satın aldım ve daha 20 günlüktü ilk eve geldiğinde ne su içiyor ne de özel mamasını yiyordu yeşillik bile yemiyordu çok korktum ama 1 2 güne kalmaz alışıyor ve yemeye başlıyor ilk bşta özel mamasını yemez ama sonradan alışınca bırakmaz ve ben tavşanımı yıkıyorum sık sık hiçte birşey olmuyor haavluya yarıyorum onu saç kurutma makinasıyla kurutuyorum ve onu yuvasına ya da yere koyuyorum oo yalanıyor merak etmeyin kablo kemirmez …. 😀 😀 😀 😀 🙂 🙂 🙂 🙂

  1. lovatic - -

   saç kurutma makinesi zararlı :/

 37. deniz bebek - -

  benim tavşanım 5 aylık bu site çok işime yaradı

 38. deniz bebek - -

  ben yıkadım bişey olmadı

 39. tavşan sever - -

  Ben yavru bir tavşan almayı düşünüyorum ama ölmesinden korkuyorum ölürse ne yapabilirim onu gömmelimiyim birde ben tavşanımı aldığım gün yıkasan bişey olurmu elimi ısırırmı balkonda beslesen bişey olurmu ve ben sadece tavşan ve kafesini alsam başka malzeme almasam ne olur birde ara sira tavşanımı dısarı çıkarabilirmiyim tavşanıkulağından tutup taşımak zararlımı ben tvşanı düz tutsam bisi olurmu tavsanlar kisin usurmü onunla cok oynarsam sinirlenirmi …………. LÜTFEN ACİL CEVAP……….. 🙂 😀 🙂 😀 🙂 😀 🙂 😀 🙂 😀

 40. katerina - -

  tavsan tatlı yer mi

 41. azeri - -

  cocuklar benimde tavsanim var bakmasi cok zor cocuku olacak cok heyicanliyim artik 26 gunluk 6 gunden sonra douracak harika erkek tavsan kacti bunun icin onun 5 ve ya 6 yavrusu olacak

  1. aslı - -

   Çünkü Tavşanlar regl olur internetten bakabilirsin.

 42. melis - -

  tavşanım idrarını yaparken kırmızı bir şey geliyor neden biliyorsanız hemen yazın

 43. melis - -

  tavşanım pis kokuyor nasıl engelleyebilirim
  lütfen acil

 44. melis - -

  tavşanımı kafesini her gün temizliyorum ama kafesi kokuyor acil lüten

 45. Berna - -

  Arkadaşlar tavşanlar asla pis kokmaz tuvaleti temiz tutulduğu sürece… kemirmelereni engelleyemezsiniz fakat minarel taşları var onları tavşana verin bir daha başka yerleri kemireceğini pek sanmam kemirdikleri yerlere sabun sürün eğer orayı kemirmeye giderse alkış yapıp hayır deyin

 46. ece - -

  tavşanlarım hiç su içmiyor ve yaşını bimiyorum nasıl hesaplayabilirim acil cevap

 47. Mira - -

  Ben tavşanımın cinsiyetini bilmiyorum ama küçük tuvaleti kırmı renk bunun nedenini öğrenmek istiyorum ….

 48. sgshshsh - -

  Benim Tavşanı m var bugün 5.gunu ama sabah isal olmuştu hareket falan etmiyordu şimdi bazen ediyor bazen etmiyor ama isal olanlar olurlermis ama ama eve geldiğinde hiç bir şeyi yoktu ve inşallah ta olmaz okula giderken cok aglamistim onu çoook seviyorum 🙁

 49. sgshshsh - -

  Ve 1 2 defa az bişey küçük bir marul vermiştim öyle bakınca dayanamamistim :(♥

 50. omer - -

  Benim iki tavsan var biri anne biri baba ben onlara sut yemi saman veriyorum koliden onlara ev yaptım ben agakoyde bakiyorum

 51. ramazan - -

  merhaba bende tavşan aldım ama cinsiyetini yaşını hiç bilmiyorum 2 taneler sandıktan bi kafeste duruyolar dısarı cıkarıyorum genelde.
  vede çok yeşillik yıyorlar ha bıre yıyolar yardım edip bilgi verebılır mısınız

 52. gamze - -

  Ben tavsaninmi bahcede beslicem ama usurmu diye merak ediyorum bide yazin onlara cok sicak olurmu

 53. nehir - -

  yavru tavşanların üstüne insan kokusu sinince annesi onları öldürüyomuş doğrumu

 54. öff nie gerekli - -

  ya madde madde olsaymış ödevim var

 55. melisa - -

  Yeni tavşan aldım ama daha öncede vardı mama evde vardı diye almadim ama eve gelip bbaktigimda mama boceklenmis şuan gidip mama alamıyorum 5-6 gibi alabilicem simdi ne yediricem kıvırcık verince ishal olup oluyorlar ne yediricem simdi onaa yardim edin acilll

 56. bu iş nasıl olacak - -

  tavşanım bir buçuk aylık ve bugün ikinci günümüz ne yazık ki sahiplenebilecek tavşan bulamadığım için satın aldım herkes ishal olduğundan dert yanmış ama sanırım benimkide çişini yapmıyor. aldığım kafes ve talaşla acaba yapmak istediğinde kafese girip yapıyorda ben mi fark etmiyorum talaş çişini emiyor mu etrafa katı kakasını da bırakmıyor

 57. nanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa - -

  ben yarı yavru tavşan alıcam 6 haftalık süten kesildiği doğrumu

 58. Ronaldo - -

  arkadslar 2 erkek 1 dişi yasarmı ne dersınız

 59. melisa - -

  İslerimden dolayı tavşanını vermek zorundayım sizce petshopa mi vermeliyim yoksa fuarda tavsanlarin olduğu açık yeremi

 60. Bengü - -

  Üç aylık tavşan sizce büyükmü tavşanlar en fazla kaç yıl yaşıyorla

  1. ASDFGHHJKL - -

   tavsanlar benim bildigime göre 7-8 yıl yasıyolar yani ben boyle biliyorum yanlısta olabilir

 61. Deniz - -

  ben dün tavşan aldım ve babam gil dedi diye bahçeye otlansın die kpydum yanlışmı yapmışım daha yavru veya neyle besleme
  liyim

 62. hatice - -

  ya ben kafes yerine ona küçük bi dolabım var ona orayı ayarlasam nasıl olur ölürmü karanlıkta

  1. özge - -

   nefes alması için delik varsa ölmez.ama okadar fazla küçükse olmaz.bide onun içi biraz aydınlık olmalı.

 63. ARZU DUYAR - -

  arkadaslar benımde tavsanım var 3 aylık fakat ben hazır kuru ot seklınde yem aldım.ve hıc doymuyor.ne zaman versem yıyor.ne kadar aralıklarla ne kadar vermelıyım yem.

 64. Burcu - -

  Ben tavşanimi yeni aldim bir bucuk aylik.kafesin icine kuru saman falan koyduk. ama hep yiyo. Zarari olurmu ve tuvaleti icin kimasdan bez yapip takicam bi sorun olurmu

  1. JONY TAWŞİM - -

   Bak arkim tavşanına çok yem verme zate ne bulsa yerler, kemirirler vs. o yüzden ona eterinerin ne dediyse o kaar yem ver yoksa hastalanır ve ölebilir. Ha bide ona sakın sebze meyve verme 3 aydan önce sindirim sistemi gelişmediği için ve sonrasındada azar azar ver.

  2. JONY TAWŞİM - -

   Ve bide 3 aydan önce eğitmeye çalışma nasıl 3 aylık bebek bii anlamazsa oda anlamaz belki anlar ama unutur ve na kızma onu anlar.

 65. JONY TAWŞİM - -

  Bende bu gün tavşan aldım 40 günlük çok tatlı çok sağlıkllı aman nazar değmesin arkidişler bende daha önce çok okuduğum için bilirim bana sorabilirsiniz

 66. Melike - -

  Ben yeni bir tavşan aldım daha yavru çok küçük 1 aylık falan galiba ama sürekli uyuyor kucağıma alıyorum direk uyuyor yada kendisi geliyor omzumun oraya çıkıp uyuyor bide yemi sanki çok yiyor gibi pelet yem aldım ama sürekli yem yiyor normalmi sizce bu kadar uyuması yemesi falan yardımcı olursanız sevinirim gerçekten

 67. melike - -

  merhaba ben yeni bir tavşan aldım daha yavru çok küçük 1 aylık falan galiba ama sürekli uyuyor kucağıma alıyorum direk uyuyor yada kendisi geliyor omzumun oraya çıkıp uyuyor bide yemi sanki çok yiyor gibi pelet yem aldım ama sürekli yem yiyor normalmi sizce bu kadar uyuması yemesi falan yardımcı olursanız sevinirim gerçekten

 68. Neslihan - -

  Arkadaşlar bende tavşan almayı düşünüyorum ama sizce kaç aylık almalıyım? Bir de fiyatı ne kadardır alanlar bi cevap verirse çok iyi olur, tesekkurler

  1. ilayda - -

   Canim fiyatlari genelde 10 civarinda ama değişiyor

 69. Oguz kalinsaz - -

  Merhaba arkadaslar ben yeni tavsan aldim yaklasik 2 aylik balkonda besliyorum ve aksam kafesine cam kavonoza sicak su koyup yanina birakiyorum sabaha kadar sarilarak uyuyo ve surekli yessilik be salatalik yiyo bi sorun olurmu. Tesekkurler

 70. jdjs - -

  Arkadaslar ben bi tavsan aldim 2 3 gunluktu 3 gunun ogleni oldu ilk aldigimizda herkez dokundu sevdi onu sepete koyduk cikmasin diye yazma koyduk ve tahta koyduk 3 gun sabahi bunun bogazi ve agzi simsiyahti ve ona marul verdim su vermedim ve 2 3 saat sonra olu bulduk sizce neyden oldu cok merak ediyoruz nolur soyleyin

  1. pofi - -

   en az tavşanı 30 günlükken alman lazım annne sütü olmazsa ölür

 71. zeynep - -

  Ben yeni bir tavsan aldim cok hareketli daha once beslemedigim icin elime alamiyorum acaba ısırır mı kafesinden kendi basına cikip kacarmi

  1. özge - -

   yemeği görnce heye canlanmış olabilira sonuçta onlar çok oburdur.

  2. özge - -

   valla benim tavşanım var .istediği zaman çıkıyo geri yuvasına giriyo.

  3. özge - -

   ben bir keresinde elime maydonuz aldım .tavşanıma gösterdim ben maydonozu yiyicek sandım ama elimi ısırdı bende hemen elimi çektim.

 72. hakan - -

  arkadaşlar benim 2 tavşan aynı gün doğurdu yalız yavrular tek tek ölüyor bunun sebebi ne olabilir acaba

 73. hakan - -

  bide arkadaşlar doğum yapmış bir tavşanlar diger dişi tavşanlar birarada kalmasında bi sakınca var mı? diger tavşanlar yavruya zarar verirmi

 74. Yeliz - -

  Ben 1 kere tavsan beslemiştim tabi o ara çok küçüktüm hic bi seyin farkinda degildim hayvanlarida asiri derecede cok seviyorum 3ayliktan kucukse fazla sebze verilmemeli yikanmamali falan bilgileri biliyorum annemide ikna ettim sizce bakabilirmiyim sevgi ve sefkat kesinlikle veririmde zaten

 75. irem - -

  Tavsanlarda su icerler ama fazla deil onunden suyunu almayin yoksa bagirsaklarinda sorun olusabiliyor zorda kalinincada yikanabilirler ama sampuansiz ve kafasini yikamadan suyla yikanabilir ve seali ortamlardan uzakk tututun ve kuru ot tavsan yemi gibi seyler verebilirsiniz

 76. özge - -

  arkadaşlar tavşanınız sıkılmasın diye aradasırada onu gizlice odanızda gezdirin

 77. Gizli - -

  Yaa ben yeni tavşan aldım daha çok küçük kafesinde pek kımıldamıyo neredeyse hep uyuyo ve çok kaşınıyo sabah almıştım ve şuan gece hiç dışkısını yapmadı Kucağıma almaya çalıştım kaçtı , hiç su içip pelet yem yemiyor
  Lütfen yardım edin

  1. Gizli - -

   1.5-2 aylık daha

 78. liva - -

  Benim tavşanım 2gün önce yedi yavrudoğurdu ama onlarla ilgilenmedi 4 yavru soğuktan öldü üçünü eve çıkardık ısıttık ama yavrular acıkınca zorla annesine emdirdik ama annesi hala yaklaşmıyor ne yapmalıyız bilmiyorum tüylenene kadar beklemelimiyiz

 79. Misafir - -

  Banada yarın alacaklar.
  Bilgiler için teşekkür ederim.

 80. Metin - -

  Arkadaşlar bir hafta önce yolda tavşan buldum acıdım arabaya aldım balkonda bakıyorum ama dün altı tane yavrulamış Nasıl bakılcanıda bilmiyorum isteyen varsa verebilirim

 81. özge - -

  (acil cevab)ya ben yeni 3-4 haftalık tavşan alıcamm ıshal olursa ne yediriyim kıyafet giyermi yulaf(saklıkkoy mesela) yermi nasıl yaklaşmalıyım lütfen aci cevap istiyom

 82. Sibel - -

  Şimdi yorumları okudum ve çok büyük yanlış yaptığımı anladım yavru tavşan aldım ve bana sütten yeni kesildiğini söylediler . Başka yerden tavşan yemi almaya gittiğimde bu tavşan yem iyemez sütten kesilmemiş dedi ve inek sütü vermem gerektiğini söyledi bende 4 gün inek sütü ile besledim 4 gün öldü ve bütün gece vicdan azabı çektim çok Üzgünüm ve netten araştırın ca anladım kimse benim düştüğüm hataya düşmesin

 83. Elanur - -

  Benimde 2tane tavşanom var yavrusu olursa bakabilirmiyim

  1. BARAN SEVER - -

   Anası var o bakar sen sadece yedir içir temizle dua et yeter kardeşim 😀

 84. Türk Olmak Şereftir - -

  Tavşan Kemirmesi İçin doğal Olan Ne Verebilirim??
  Tavşanı Günde 30-45 Dk Arası Dışarı Çıkartıyorum Yeterli mi ?

 85. Onur tipi - -

  Arkadaşlar ben tavşan almayı düşünüyorum ama evde beselemem mümkün değil kapalı bir çatıda kafeste beslemek ne kadar doğru

 86. BARAN SEVER - -

  Benim tavşanlarım var dişi ve erkek. Fakat dişi erkekten birkaç ay veya gün küçük olduğundan erkek küçükle çiftleşiyor. Küçük büyüyor mu? YOKSA CİNSİ mi öyle bilemedim ama öyle olsa idi erkeğinde büyümezdi. Bu işte terslik var . Dişi tavşan naz yapıyor erkek çiftleştiği zaman arasıra . Sakıncalı ise ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum acill.

 87. Tavsancik - -

  Keci sutu olurmu ACILLL CEVAP

  1. eren - -

   olur ama su ile karistirilip verilmeli

 88. Beyza - -

  Ne kadar yem verilmeli

 89. muhammed - -

  arkadaslar benm tavsanlar yavrulamaıs bundan oncekı yavrularını hep kedı yedı sımdıkıler daha ufak tel cektım bıyere cukur actım onun ıcıne koysam yavruya bakarlarmı ??? bakmazlarmı

 90. Asya - -

  Merhaba benim tavsanim 1 – 2 aylik ona tasma alsam takarmi ? Acil cevap

 91. barbaros - -

  !!!!!!!lütfen acil!!!!!!
  arkadaşlar sey elimde iki tane yavru tavşan var şey 20-25 günlükler bi şey yemiyolar anneleri yoktu bulduğumda ne sütü verebilirim şey bide varsa süt anne arıyorum youtubede 2 tane video var 1 i annesiz tavşanları besliyoruz diğeri yavru tavşan nasıl beslenir diye !!!!!!!!!acil cevap!!!!!!!!!

 92. HAKAN - -

  tavşanların çiftleşme dönemleri belli tarihler mi yoksa kendileri mi yapar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir