Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bunlari Biliyormusunuz?
 4. »
 5. Altın Nasıl Alınır? Altınla Nasıl Para Kazanılır, Altınla Pararanın Degeri Nasıl Korunur, Altına Para Kazanma

Altın Nasıl Alınır? Altınla Nasıl Para Kazanılır, Altınla Pararanın Degeri Nasıl Korunur, Altına Para Kazanma

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 5 dk okuma süresi
16 3

Altın Nasıl Alınır?, Altınla Nasıl Para Kazanılır, Altınla Pararanın Degeri Nasıl Korunur, Altına Para Kazanma

Altın Alarak Paranızın Değerini Nasıl Koruyabilirsiniz

Altın fiyatları, altına olan talebe göre dalgalanır. Bu günlerde, dünyanın heryerinde, insanlar altına önce olduğundan çok daha fazla yatırım yapmaktadır ve altını sağlam bir yatırım aracı olarak görmektedir. Altına yatırımdaki bu artıştan dolayı, altın fiyatları da buna bağlı olarak yükselmektedir.

Altın fiyatları üzerindeki bir diğer önemli etki de, amerikan dolarının değerinin düşmesidir. Bu düşüşün gelecekte de devam edeceğine dair endişelerden dolayı, hem bireyler hem de işadamları altına olan yatırım miktarını artırmıştır. Bunun sonucu da, altın fiyatlarında yükseliş olarak ortaya çıkmaktadır.

Ama, politik ve ekonomik sebeplerin her ne kadar altın fiyatında dalgalanmalara sebep olduğu söylense de, Londra ve Amerika altın fiyatları için Gold fixing (altın sabitlemesi) denen, kabul edilmiş bir görüş bulunmaktadır.

Kuyumcular (ve altın talep edenler), ileriye dönük olarak siparişlerini aylar önce vermektedirler. Şimdiki altın stokları, altın fiyatlarındaki bu kararsız fiyatlardan çok daha önce sipariş edilmiştir. Altın fiyatlarının yükselişinden itibaren de, stoktaki bu altınlar çok yüksek fiyatlarla satılmış olmaktadır.

Altın fiyatlarını oluşturan bir diğer sebepte, satın alınan altının tasarım ve işlemeciliğinden kaynaklanan ek maliyetten oluşur. Bu maliyet nedeniyle, altının normal değerinin üzerine ek bir fiyat daha eklenir. Eğer daha düşük fiyattan altın almak istiyorsanız, basit tasarım ve işçiliğe sahip olan altınları seçmeniz menfaatinize olacaktır.

Altın dahil bütün değerli madenler ve yatırım araçları, son müşteriye ulaşana kadar en azından 4 aracının elinden geçmektedir. Her bir aracı da, altının fiyatına kendi komisyonunu koyarak fiyata ekleme yaparlar. Son müşteriye ulaşana kadar fiyat defalarca artarak değişmiş olur. Bu nedenle, eğer altını mümkün olan en önceki satıcıdan (veya toptancıdan) alırsanız, daha uygun bir fiyata temin etmiş olursunuz.

Peki, neden bütün toptancılar dierkt olarak son müşteriye satış yapmazlar? Çünkü toptancılar yüksek miktarlarda altını, daha düşük karla satarlar ve (tabir yerindeyse) sürümden kar ederler. Ancak, parça satışlarda karları azalmış olur ve maliyetinden dolayı perakende satışa rağbet göstermezler. Ancak, internetin gelişmesiyle birlikte bu tür satışlar artık toptancılar için de cazip bir hale gelmeye başlamıştır.

Bir toptancı, online olarak veya bir mağaza kurarak satış yapmaya karar verebilir. Bu, müşteriler için seçim şansını artıracağı gibi, aracılardan kaynaklanan fiyat yükselmelerini de önleyecektir. İnternetten satış yapan kuyumcular bir çok aracıyı azaltmasına rağmen, perakende satışçılar da bunu gerçekleştirebilir. Eğer perakende satış yapan bir dükkandan almak istiyorsanız, elinde bir çok çeşit bulunduran mağazaları seçin. Eğer, bir çeşit üzerine geniş bir envanteri bulunan perakendeciden alış yaparsanız, bu perakendeciler toptan aldıkları için aracıları azaltmış olacağından, siz daha uygun bir fiyat ile satın almış olursunuz.

Altın Fiyatlarını Belirleyen Diğer Etkenler
Altının (ve mücevherin) ithal veya yerli ürün olması fiyatta önemli bir etkendir. İthal mallar, vergilendirme ve ithalat maliyetlerinden dolayı daha pahalıdır. Eğer altın üzerinde özel bir işlem uygulanmışsa, bu da maliyeti artıracağından fiyat yüksek olacaktır. Örneğin; sarı altından mücevherler, beyaz altın mücevherlere oranla daha ucuz maliyetlidir. Bir diğer etken de, mücevherin el yapımı veya özel bir çeşit olmasıdır. Dünyanın bir çok yerinde altın gram olarak fiyatlandırılır. Ama, çoğu kuyumcu veya mücevher satıcısı, sattığı altının tam ağırlığı belli etmeyebilir. Bu yüzden, satın alacağınız altının (ve mücevherin) ağırlığını sorarak, gram üzerinden birim fiyatını hesaplamak menfaatinize olacaktır.

İlgili Yazılar

3 Yorum

 1. marko - -

  Altın aldıgınız da ne kadar işcilik verdginizi hesaplayın

  Bu gün 24 ayar altın fıyatı dıyelım ki 84 tl olsun

  22 ayar bılezık hesabı 30 gr ıcın

  22 ayar bilezik de 0.916 saflıkta 24 ayar vardır hesap ederken bu cok onemli

  alcagımız bılezık 30 gr 22 ayar . bugun 24 ayar altın 84 tl altın saflık oranı 0.916

  30*0.916*84 =2308.82 tl dır alcagınız bılezıgın fıyatı ustune ıstenılen rakam ıscılıkdır . pazarık oranıdır bu bılezıge 2500 tl satmak ısteselersede hakkı 2370 tl dır

  14 ayar set de 0.585 oranında 24 saf ayar altın vardır setler tasıyla hesap edılır gelelım hesabna

  24 ayar altın bugun 84 tl setımız 14 ayar ve 45 gr tası vb hepsı ıcıde dır

  45*0.584*84 =2211.3 tl mal alıyorsunuz satıcı sızden 3100 tl ıster gerisi işcilik der pazarık edılır se mal 2400 e alınır

  neye ne kadar verdigimizi dügün arifesinde bilelim arkdaslar 🙂 kuyumcu degılım ama altın alırken bu hesab bır de sız yapın makıne de karsısına koyun bakın pazarlık nasıp yapılır görun hayırlı pazarlar dılıyorum

 2. BEKİR GÖLBİNAR - -

  altında yeni bir hesaplama öğrendim. teşekkür ederim.

 3. Rukiye - -

  Elim de 7 bin lira var altın olarak acil kâr etmeliyim nasıl iyi bir kâr elde ederim bilen biri lütfen yardımcı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir