Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
264 0

Borsa Nedir?

Borsa Nasıl Oynanır? Borsa belli kurallara sahip, doğru ve yerinde hareket edildiğinde para kazandıran bir sistemdir. Kıymetli evraklar, tahviller, hisse senetleri, emtialar, bonolar ve dövizler gibi yatırım araçlarının alım satım işlemlerinin yapıldığı yerdir. Bir aracı kurum kullanarak, seçtiğiniz yatırım aracı için al sat yapabilir ve sonucunda da para kazanıp kaybedebilirsiniz. Borsalar, Sanayi Devrimiyle büyüyen ticaretin sonucuyla ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ise borsa, Turgut Özal’ın başbakan olduğu dönemde gelişim göstermiştir.

Türkiye’de Borsa Yönetiminden Kim Sorumludur?

Türkiye’de borsanın takibinden Borsa İstanbul A.Ş. görevlidir. Borsacıların yaptığı işlem burada toplanır. Her işlem elektronik ortamda işlenir. Borsa, şirketlerin kaynak ihtiyaçlarını giderme açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ülkelerde gerekli olan sermayenin çoğaltılmasında görevli bir piyasadır.

Sistem Nasıl Çalışır?

Borsaya direk olarak emirleri gönderemeyiz. Bir aracı kurum olması şarttır. Emrinizi bir aracı kurum yetkilisine bildirerek, aracı kurum yetkilisi sizin için borsaya gönderir. Arz ve talep koşulları oluştuğunda ise işlem gerçekleşir. Borsanın çalışma mantığı arz ve talep faktörlerine bağlıdır. Yani bir emrin borsa da gerçekleşmesi için, aynı özellikte bir satış emri ile karşılaşması gerekir. Karşılaşmadığı durumlarda ya iptal edilir ya da emri gönderen kişinin talebine göre revize edilip gerçekleşmesi sağlanır.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsaya başlarken öncelikle piyasa iyi tanınmalıdır. İşlemler nasıl gerçekleştirilir, riskleri nelerdir gibi soruları kendimize sormalıyız. Yoksa ne olduğunu kestiremeden, büyük paralar kaybedebilirsiniz. İlk önce işe, bir borsa stratejisi geliştirerek başlayabilirsiniz. Bunun için borsayı iyi tanımalı ve oluşan dalgalanmaların nedenlerini iyi analiz etmelisiniz. Hangi yatırım türünü kullanacağınızı belirlemeli ve nasıl para kazanacağınız konusunda bir yol seçmelisiniz. Borsada kayıpların çoğu, düşünerek hareket etmek yerine başkalarını taklit ederek yapılan işlemlerdir. Belli bir strateji belirledikten sonra ikinci olarak kendinize bir aracı kurum belirlemelisiniz. Birçok yatırımcı tarafından önemsenmeyen bir konu olan aracı kurum seçimi çok önemli bir konudur. Çünkü aracı kuruma güvenmeniz gerekmektedir. Borsada verilen emirler direk piyasaya iletilmediğinden bunu aracı kurum yapar. Ayrıca aracı kurumun size uygulayacağı komisyon ve işlem ücretlerini de dikkate almanız gerekmektedir. Borsada önemli olan bir diğer konu da, ne kadar parayla girileceğidir. Aslında gerçek şudur ki, ne kadar parayla girileceğinden çok, ne kadar para yatırarak ne kadar para elde etmek istediğinizdir. Her şeyden önce bir amacınızın olması en önemli kriterdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir