Nasıl Yapılır

Kapat

Kediler Yıkanırmı-Kediler Nasıl Yıkanır-Kedimi Yıkarsam Ölürmü-Kedim Pislendi Ne Yapmalıyım-Kedimi Nasıl Yıkarım-Kedimi Hangi Şartlarda Yıkamalıyım

Gerçeği söylemek gerekirse kedilerin yıkanması fikrine kedilerden önce ben alışamıyorum. Kısa kulaklı balıkçı kedilerini bir kenara bırakacak olursak kediler genelde sudan nefret ederler.

Kuzenimin kedisi PırPır’ın kürküne değen bir su damlasında bile nasıl sinirlenip saatler boyu yalandığını hatırlamakla birlikte, kedilerle ilgili eğitici kitaplarda kedilerin nasıl yıkanabileceğine ilişkin bilgilerin yer aldığı bölümlerle de sıklıkla karşılaşıyorum. Aynı şekilde veteriner lobilerinde kedi şampuanlarının raflar dolusu yer tuttuğunu görüyorum. Bence acil durumlar haricinde kediler yıkanmamalıdır. Zaten onlar kendilerini steril bir sıvı olan tükürükleri ile her gün yeterince yıkamaktalar. Açıkçası çok kötü kokan birçok insanla karşılaşmışımdır, ama kötü kokan  kedi hiç mi hiç görmedim.

Kedilerin yıkanmasını gerektirecek acil durumlara gelince…Kedinizin vücuduna yalayarak temizleyemeyeceği kadar sorunlu bir şeyler bulaşmışsa (mesela çok yağlı maddelere bulanmışsa ya da kuruyunca sertleşen/sertleşmiş bir takım maddeler kürküne yapışmışsa) banyo yaptırmak doğru bir çözümdür.

Ama unutmamak gerekir ki, kedilerin tüyleri köpeklerinki gibi değildir. Çok daha sık ve incedir. Bu sebeple de köpekleri yıkadıktan sonra tüylerini rahatlıkla kuruturken kedilerin tüylerinin kuruması oldukça zordur. Bir kere havlu ile ne kadar iyi kurularsanız kurulayın tüy diplerindeki nemliliğin kuruması için kedilerin iyice ısıtılmaları gerekir. Saç kurutma makinesi çok azı haricinde kediler için tam bir korku kaynağıdır ve sesini duyduğunda bile yerlerinde duramazlar.

Bence kedilerin düzenli banyo yapması konusundaki eğilimler bir ölçüde “tüketim toplumun sterilizasyon takıntısı”ndan kaynaklanıyor. “Spotless society” (~lekesiz toplum) saplantısı beraberinde parfümlü kuru ya da ıslak şampuanları, kedi havluları, kedi banyo kapları gibi bir yığın tüketim malını da getiriyor. Eğer temizlik konusunda takıntılı olmaya da eğilimli iseniz veteriner kliniğinden bir torba dolusu temizlik maddesi ile rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Kabul ediyorum, bazı kediler bir ölçü de pasaklıdır. Ama sıradışı kediler haricinde oldukça temiz (hatta takıntılı derecede) ve titizdirler. Bu nedenle tavsiyem kedilerinizi acil durumlar dışında yıkamamanız (~ıslak banyo anlamında). Kedileri kuru şampuanla yıkamaya (ya da taramaya) gelince; veterinerlerde satışa sunulan kuru toz şampuanlar aslında bir yıkama işleminden çok kedinizi taramanızda kullandığınız toz yardımcıdırlar. Yani bu şampuanları üzerlerine yazıldığı kullanım şartlarının söylediği şekilde kedinizi tararken kullanırsınız. (Kedileri tararken kullanılan bir takım likit yardımcılar da bulunmaktadır. Ama bu likit yardımcılar her kedi için çok uygun değildir. Özellikle açık renkli, beyaz tüylü kedilerde bu likit yardımcılar çıkarılamaz tüy lekelerine sebebiyet verebilmektedir.)  Toz şampuanlar her şeyden önce kimyasal maddelerdir ve kedileriniz tarama işleminden sonra tüylerini yalayacaktır. Her ne kadar kuru şampuanların kediler için zararlı olmadığı söylense de yine de yan etkileri olabileceğinde ısrarlıyım. Toz şampuanların daha basit bir alternatifi de bulunmakta ; bildiğimiz bebek pudrası. İlle de toz şampuanlardan almak yerine, bir marketten bebek pudrası alıp kedinizi taramada kullanabilirsiniz. (Erkek berberlerinde tıraş sonrasında bebek pudrasının kullanılması da yine aynı sebepten ötürüdür. Pudra kılları rahatlıkla toplayarak ciltten uzaklaştırır.) Bir ölçü bebek pudrasını elinize dökerek kedinizin tüylerini hafifçe pudralayabilirsiniz. Pudralamadan sonra yavaş yavaş bir fırça yardımı ile tüyleri taramaya başlayabilirsiniz. Pudrayı doğrudan tüylerin üzerine dökmeye kalkışmamalısınız. Zira hem gereğinden fazla dökebilir hem de kedinizin hareket etmesi halinde pudra tozu ile burnunun tahriş olmasına sebep olabilirisiniz. Kediler genellikle pudra ile taranmaktan hoşnut olmaktadır. Üstelik kedinizin üzerinde hoş bir koku da bırakmaktadır. (Pudra ile taramayı da abartmamalısınız. En fazla haftada bir kere tercih edilebilir.)

Acil durumlarda kedinizi banyoda yıkamanız halinde ise yapmanız gerekenler;

 • Banyo ortamı yeterince sıcak olmalıdır.
 • Öncelikle küveti 5 santim derinliğinde ılık su ile doldurun. Küveti su ile doldurduktan sonra hem küvetteki suyun hem de akar sıcak suyun ısısını kontrol edin.Asla su çok sıcak olmamalıdır.
 • Banyoda küvetten kaçması halinde onun ya da sizin yaralanmasına sebep olabilecek maddeleri kontrol altına alın.
 • Kedinize banyoya sinirli hareketlerle sokmayın. Olabildiğince yumuşak bir şekilde ve onu severek banyoya alın. Banyoda sükunetin sağlandığından emin olduktan sonra onu yavaşça küvetin içine koyun.
 • Bir elinizle onu tutup bir elinizle de akar sudan ya da küvetin içindeki sudan yararlanarak kibar hareketlerle tüylerini ıslatın.
 • Tüylerin ıslanmasının ardından yumuşak el hareketleri ile tüyleri şampuanlayın. Çok şampuan kullanmayın ve de gözlerine, burnuna, ağzına şampuanı kaçırmayın. Bu yüzden kafasını mümkünse yıkamayın.
 • Şampuanladıktan sonra yine yavaş hareketlerle tüylerini su ile durulayın.
 • Tekrar tekrar şampuan ve su uygulamayın. Bir kez şampuanlamanız yeterli olmalıdır. Aşırı şampuan kullanımında derisini kurutabilirsiniz.
 • Banyonun bitiminde onu hemen havlu ile kurulayın. Tüylerin ıslaklığını iyice alıncaya kadar onu kurulayın. Ama kurulama işlemini sert hareketlerle yapmayın.
 • Eğer kediniz tahammül edebiliyorsa çok gürültücü olmayan bir saç kurutma makinesi ile tüyleri kurutmaya çalışın. Saç kurutma makinesini çok yakın tutmayın, yüzüne uygulamayın.
 • Eğer saç kurutma makinesine hiç bir şekilde izin vermiyorsa, başka bir kuru havlu ile onu sarıp yazın rüzgar almayan bir odaya kışın ise içinde rahatça hareket edebileceği bir kedi evine alıp kedi evini de kaloriferin yanına koyun.
 • Banyodan sonra hemen dolaşmasına izin vermeyin. Aksi takdirde üşütebilir ve de nemli tüylerini kirletebilir.
 • Sıhhatler olsun!

Banyo kediler için stres de dahil olmak üzere türlü sıkıntıları beraberinde getirebilir. Kaçma teşebbüslerinde yaralanmalar, üşütmeler hiç istemediğiniz sonuçlarla sizi karşılaştırılabilir. Bu sebeple mecbur kalmadıkça kedilerinizi yıkamamanızı öneririm. Bırakın onlar en sevdikleri köşede küçük patileri ile günlük temizliklerini her zaman olduğu gibi yapmaya devam etsinler.

Alıntıdır..

Etiketler:, 87.009 Okunma 12 Şub 2011

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(16)
  • selin
   selin Şubat 7, 2013

   benim bir kedim var.4 gün önce doğurdu.fakat yavru kedilerin nerede olduğunu bulamadım.büyük kedimi dışarıda bakıyorum.arada eve girmeye çalışıyordu hamileyken.doğuracağını anladım.sonra 2 günlüğüne ortadan kayboldu.anladık biz zaten doğurduğunu.sonra geldiğinde çok acıkmıştı koskoca 2 kaptan yemek yedi süt ve su içti.sonrada yavrularının yanına onları doyurmaya gitti fakat nereye gittiğini göremedim.babamın alerjisi olduğu için evde tüylü hayvan besleyemiyorum.büyük ihtimalle boncuk(kedimin adı)3 tane falan doğurdu. 🙂 size sormak istediğim şey o kedilere dışarıda nasıl bakacağım? internetten araştırıyorum biraz da bilgim var fakat yinede endişeliyim.ne yapabilirim?dışarısın çok tehlikeli.çok fazla hayvan düşmanı çocuk var.onlara eziyet ediyorlar.ben çok kedi besledim ve hepsine de yavruyken baktım büyüyene kadar.yani gözlerini nasıl açacağımı falan biliyorum da yinede onlara özel davranmak istiyorum.onların da bebeklikten bana alışmalarını istiyorum.lütfen bu konu ile ilgili en aşağıda vereceğim mail adresine mail atın.bu arada adım selin ece.ve sizce adlarını ne koyayım yavru kedilerimin? 😀 ——mail adresim:selinece2000@hotmail.com —–bekliyorum konu hakkındaki görüşlerinizi:D

   • LŞVMKN
    LŞVMKN Şubat 19, 2018

    BENİM KEDİM ETİ İLE BİRLİKTE TÜYÜNÜ KOPARIYODU ONU BANYO YAPTIRDIM BAĞİMLİ OLDU İKİDE BİR KÜVETE GİRİYO

  • ilke
   ilke Temmuz 3, 2014

   Bende sokaktan bir kedi edindim çok tatli fakat hic küvette yikanmiyor evde havuz var oraya giriyo boğulur diye korkuyorum onu kuvvete nazil alistiririm

  • panki
   panki Şubat 5, 2015

   Merhaba benim kedim panki yi ben bir kere yıkadım (denedim) fakat kendisi onu kucağıma alıp yaklaştırdığımda bile ödü kopuyor.bugün onu yikamayi denedim hatta şuanda banyo da küvetin önünde onu yikamaya çalışıyorum beyfendi ise acı miyavlarına başlıyor halbuki ben banyodayken içeri girmeye çalısir suya düşkün ama küvette olanına değil

  • burcu
   burcu Mart 25, 2015

   kedimi köpek ısırdı ve artık tuvaletini altına ediyor ve iğrenç kokuyor dogrudürüst kucagımda sevemyrm bile 🙁

  • ılgım ipekçi
   ılgım ipekçi Aralık 22, 2015

   Bence kediler yılda bir kez falan yıkanmalı (tabi çok koktuğunda)

  • Zerdüşt
   Zerdüşt Şubat 5, 2016

   Genel geçer kedi temizliğine ilgili bazı soru işaretleri var kafamda bir veteriner hekimine sorabilme fırsatım olmadı burdan denk gelince bilgilenmek istedim. Bir kedinin 2 ay gibi uzun bir süre içerisinde yıkanmaması bence çok doğru bir tutum değil keza mantıken o kedi ne kadar kendini temizliyorsa temizlesin bu anlamda kendini temizleme iç güdüsü bir hayvanın kendi hijyen standartlarına göredir. İnsan hijyeni Sterilizasyon mantığına göre bir kedinin kendini temizlemesi biz insanlarca yeterince hijyenik bulunmaz ki bu kedi özellikle ev kedisi ise ev ortamında bulunuyorsa sonuçta evin içerisinde kedi ile tensel temas sözkonusu türlü dermatolojik ve iç hastalıklara yakalanma ihtimali var bu hayvanlar hassas hayvanlar insanlarada bulaştırabilmeleri olası bir durum. Kimileri yılda bir temizlenmesini (öneriyor)? 🙂 bilmem pek mantık dışı gibi geldi bana. Teşekkürler

   • Yasemin
    Yasemin Kasım 22, 2016

    Ben hiç kedisini yıkamadığı için hasta olan biri görmedim fakat alerjisi olan yahut başka ufak tefek hastalıkları olan kişilerin onlarla iyileştiğini gördüm . Lütfen bilinçsizce konuşumayın, bende bir kedi annesi olarak tutumunuzu kınıyorum.

  • Kader Recep
   Kader Recep Haziran 15, 2016

   Ben kedimi yikadim piresi vardi ilk yikamada biraz korktu cok miyavladi. Ikinci yikamada su dolu kovanin icine koydum once bi miyavladi sonra su filan dokerken burnuna su kacmadigi surece tersveya rahatsiz oldugunu gosteren bir hareket yapmadi.kedilere sampuan zararaliymis tuy dokmelerine sebep oluyormus. Peki sadece ilik suyla yikasak haftada 1 defa olmaz mi o da mi zararli evde bakiyorum kediye

   • ALEYNA
    ALEYNA Haziran 17, 2017

    Kader Recep bence en doğrusunu yapıyorsun çünkü şampuan kullanmak kedilerin hem cildine hemde tüylerine zarar verebilir.O yüzden kedini haftada bir ılık su ile yıkarsan yeterli olur.Bir de banyosunu yaptırdıktan sonra bebek battaniyesine sarıp sıcak bir ortamda durması kedin için daha iyi olacaktır.

   • ALEYNA
    ALEYNA Haziran 17, 2017

    Birde kedindeki pireleri pire tarağı ile tarayarak pireleri gidermiş olursun.Öncelikle Kader Recep kedinin altına bir daha hiç kullanmayacağın bir havlu koyman yeterli.Ya pire tarağı yada pire ilacı alman gerekli.Veteriner pire ilacını kedine uygun görmüyorsa geriye kalan tek şey pire tarağıdır.Su ile pirelerin geçeceği hakkında bir bilgim yok.Şimdilik görüşmek üzere!!! 🙂

  • rumeysa
   rumeysa Aralık 2, 2016

   Ilk defa bi eve kedi aldim beslemek icin
   cok seviyorum ama cok kotu kokuyo nasil yikaya bilirim

  • Ayşegül
   Ayşegül Aralık 13, 2016

   Yavru bir sokak kedisi bakıyorum ve her hafta yıkıyorum. Suyun ısısını iyi ayarlayınca kedim yıkanırken sorun çıkarmıyor. Yıkarken göz yakmayan bir bebek şampuanı kullanıyorum ve saç kurutma makinesiyle de kurutuyorum. ikimiz de banyodan sonra çok mutlu ve huzurlu oluyoruz. Yıkandıktan sonra kucağımda oturmaya

  • Eda yağmur
   Eda yağmur Nisan 30, 2017

   benim kedimin adı limon çok akıllı bir kedi üstelik banyo yaparken asla kaçmıyor ben onu gel oğlum gel canım diye çağırıyorum koşa koşa geliyor ve banyoyu çok seviyor asla tırmalamıyor yani doğru sözün kısası ( kedinizi bir işe yaptırıken asla ve asla zorlatmayin aksi takdirde kediniz istediğiniz işi her zaman yapmayabilir yapsa bile hırçınlıkla ve inat ederek yapar… ) 🙂

  • Seyhan
   Seyhan Kasım 5, 2018

   Kedinin banyo yaptırdıktan yarım saat sonra öldü bu neden olabilir sizce kalp krizi geçirmiş olabilir mi birdenbire öldü çünkü


Sen de Yorumla!