Nasıl Yapılır

Kapat

Makarna Nasıl Yapılır? Evde yemek yapmanız gerekiyorsa ve vaktiniz kısıtlıysa aklınıza gelebilecek ilk tercih makarna olabilir. Makarna hızla yapılabilen, doyurucu ve lezzetli bir yemek. Ayrıca makarna için yaptığınız sos ve yanına yapabileceklerinizin çeşitlerini düşünce daha da harika bir yemek haline geliyor. Makarna nasıl yapılır bilmeyenler için şimdi açıklama yapacağım ve bazı püf noktaları ve soslar göstereceğim.

Makarna nasıl yapılır?

Pek çok ev hanımının bu sorunun cevabını bildiği aşikar. Ancak yemek yapmaya yeni başlamış olanlar ve vakti kısıtlı olan öğrenciler bu sorunun cevabını bilmiyor olabilir. Ancak hiç sorun değil. Birazdan sizin de göreceğiniz gibi makarna yapmak çok kolay. İlk olarak makarnanızı seçin. Spagetti, kalem, fettuchini, kuskus ve daha pek çok seçenek var. Hangisiniz seçtiğinizin pek de önemi yok. Görünüş olarak ve sosla karışması açısından bazı ufak farklar olabilir ancak pek de önemli değil. Tencerenize bolca su koyun. Su miktarını yeterli seviyede ayarlayamazsanız makarnaların bir kısmı suya batmayabilir. Ve doğru bir şekilde pişmeyebilir. Bu yüzden suyu bolca koyun. Ayrıca makarnalar piştikçe şişip büyüyeceği için ve kaynayan su azalacağı için makarnaların bir kısmı pişme esnasında suyun dışında kalabilir. Bunu da hesaplayın ve eğer böyle bir şey olursa başka bir yerde kaynattığınız sudan ekleyin. Suyu kaynayana dek ısıtın ve kaynamadan biraz önce tuz atın. Zaten sıcak suyun içindeki tuz hızla çözünecektir.

Su kaynamaya başlayınca makarnanızı suya boşaltın. Eğer tek veya iki kişi için yapıyorsanız paketin yarısı yeterli olacaktır. Paketin hepsini yaparsanız büyük ihtimalle fazla gelir ve bekleyen makarna asla taze makarna kadar lezzetli olamaz. Bu yüzden tazeyken tüketebileceğiniz kadar yapmaya çalışın. Bu noktada kapağını kapatın ve 10 15 dakika kadar kendi haline bırakın. Karıştırmanıza gerek yok. Eğer diri seviyorsanız biraz daha erken alabilirsiniz.

Zaman zaman makarnaları bir çatal yardımıyda tencerenin kenarında ezmeye çalışın bu şekilde ne kadar yumuşadıklarını anlayabilirsiniz ve istediğiniz ayara geldiğinde altını kapatabilirsiniz.  Şimdi makarnayı süzme zamanı. Süzgeçinizi hazırlayın ve tencereyi üzerine boşaltın. Süzgeçi hafifçe çalkalayın ki suları iyice süzülsün.Sonra hafifçe musluk suyundan geçirebilirsiniz.

Bunu yaparsanız makarnaların üzerindeki nişastalı su gider ve makarnalarınız birbirine yapışmaz. Ardından tencerenizde bir miktar yağ hazırlayacaksınız. Benim tavsiyem yarım yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağ. Sonra makarnanızı tencere yeniden boşaltın ve her yeri yağı yiyene kadar kısık ateşte karıştırın ve altını kapatın. İşte makarnanız hazır. Arzu ederseniz yanına sos hazırlayabilirsiniz. Örneğin domates sosu oldukça kolay hazırlanıyor ve yemeğe lezzet katıyor. Bir büyük domatesi rendeleyin makarnayı süsdükten sonra tenceredeki yağın üzerine dökün ve üzerine biraz fesleğen ekleyip karıştırın. Sonra da makarnayı bu karışıma dökün ve karıştırın. Artık makarna nasıl yapılır biliyorsunuz. Kolay ve oldukça lezzetli bir yemek. Şimdiden afiyet olsun.

1.875 Okunma 24 Şub 2016

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(18)
  • galatalipasa
   galatalipasa Şubat 24, 2016

   Makarna yiyerek 2 haftada 1 beden incelenler varmış ben üniversite boyunca makarna yiyerek 4 beden büyüdüm onu nasıl yapalım??

  • apuhanozden
   apuhanozden Şubat 24, 2016

   ay bayılcem kırk saatte bir makarna suyu nasıl kaynamaz arkadaş dedim ben

  • YyaAburnee
   YyaAburnee Şubat 24, 2016

   Ya sen zevkine nasıl bi tabak makarna yersin ben zevkine bi tencere yiyorum

  • bulutsu
   bulutsu Şubat 24, 2016

   Arkadaşımla makarna yerken bi kadın gelip nasıl onun tadı diyip eliyle makarnamızdan yedi. Evet korku filmi tadında iyrenç bi kadındı.

  • lizzyisgrand
   lizzyisgrand Şubat 24, 2016

   Ya sana ketılda nasıl makarna yaptığımı anlatıyımmı ama biraz zorlaman lazım

  • kubraltunell
   kubraltunell Şubat 24, 2016

   Demin kardeşim ‘bu nasıl yapılıyooo’ diye makarna paketini suratıma attı.. Anneğğ geri dön anne bu kız aç ben bunu doyuramammm

  • clmcx
   clmcx Şubat 24, 2016

   ilk defa geldiğim bir evde mantarlı makarna yapıyorum nasıl oldu bu is hicbir fikrim yok

  • berfuucete
   berfuucete Şubat 24, 2016

   Nasıl oldu bilmiyorum ama her gün köri soslu makarna yiyip cola içerek 5 kilo verdim

  • ibrahimaybey2
   ibrahimaybey2 Şubat 24, 2016

   Gece gece makarna mı yenir demeyin yenir öğrenciyseniz hemde nasıl yenir.

  • gokceaden
   gokceaden Şubat 24, 2016

   nasıl anlatayım çok da güzel bişi ya… Kıymalı besamel soslu süslü püslü fırın makarna

  • ProffesorKien
   ProffesorKien Şubat 24, 2016

   Garnitür,et ve makarna var bu üçlüden nasıl bir yemek çıkarabilirim?

  • RmysArtuc
   RmysArtuc Şubat 24, 2016

   Siz stresten nasıl kilo verebilyorsunuz ben daha çok acıkıp gece bi tabak makarna yiyorum ve kilo alıyorm ama nednse pisman değilim :)))))))

  • Doktorbeyevladm
   Doktorbeyevladm Şubat 24, 2016

   öğrenci evi size sadece makarna sosunun nasıl olacağını seçme hakkı veriyor

  • dinazormemesi
   dinazormemesi Şubat 24, 2016

   Ulan gecenin üçünde ekmek arasi makarna yiyorum hala 48 kilodan yukarı çıkamadım bu nasil bünye bu nasıl metobolizma bu ne biçim bennn


Sen de Yorumla!