Nasıl Yapılır

Kapat
Musluk Contası Değişimi, Musluk Contası Nasıl Değişir?, Çeşme Contası Değişimi, Çeşme Contası Nasıl Değişir?, Çeşme Contası Nasıl Değiştiririz?
Musluklarımızdan akan su damlalarını önemsemeyiz ama dalaya damlaya göl olur diyen atalarımız yine yanılmamıştır. Bu damlalar su faturamızda bol sıfırlara neden olmaktadır. O yüzden contası eskiyen musluklarımızın hemen contasını hemen değiştirmeliyiz. Bunun için tesisatçı çağırmaya gerek yok. Bir tornavida bir İngiliz anahtarı işimizi görecektir.

 
İlk önce binamızın ana vanasını kapatınız. Musluğumuzun üst tarafındaki çevirdiğimiz kısmın üzerinde bir vida olacak. Bu vidayı sökünüz. Bu vidalar görselliği bozulmasın diye bir takım plastik ya da metallerle kapatılır. Bunu tornavida yardımıyla çıkartabilirsiniz. Daha sonra sarı renkte contamızın bulunduğu kızım ortaya çıkacak. Bu kısmı da İngiliz anahtarını kullanarak sökünüz. Fazla zorlamayınız yalama yapabilirisiniz. Söktükten sonra ters çevirdiğinizde eskiyen contayı tekrar bir vidanın tutuğunu göreceksiniz. Vidayı sökerek contayı çıkarın ve yenisiyle değiştiriniz. Sonra çıkardığımız parçaları sırasıyla takınız. Contamız değişmiştir. Bunu erkek işi olarak görmeyin, birçok bayanında çok basit bir şekilde yaptığına şahit oldum.
musluk contası değiştiriyoruz

 

Musluğun kapağındaki conta eskimiş, yıpranmış, yerine oturmamış ya da uzun süre değiştirilmemişse musluktan sürekli su sızar. Conta değiştirmek hem bataryanın ömrünü uzatır hem de su tasarrufu sağlar. Tornavida ve iki ağızlı anahtar ile bu işlemi en fazla bir saatte tamamlayabilirsiniz.
1. Musluk başlığının kapaklarını çıkartalım: Düz tornavidayla musluk başlıklarında bulunan musluk kapaklarını çıkartalım ve musluk başlığı üzerinde bulunan vidaları yıldız tornavidayla gevşetelim. Vidaları gevşettikten sonra musluğun başlıklarını elimizle çekerek musluktan çıkartalım.
2. Salmastrayı çıkartalım: Salmastrayı 17 numaralı iki ağızlı anahtarla musluktan çıkartalım. Çıkartırken salmastraya zarar vermemeye çalışalım (Salmastra musluk başlıklarının musluğa sıkışmasını sağlar. Salmastra zarar gördüğünde musluğun kapakları tam sıkıştırılamaz ve musluktan su sızar).
3. Contayı çıkartalım: Salmastra üzerinde bulunan eskimiş contayı düz tornavidayla çıkartalım.
4. Yeni contayı takalım: Yeni contayı salmastranın üzerine elimizle takalım. Ardından çıkarttığımız salmastrayı elimizle musluğun gövdesine takalım. Daha sonra 17 numaralı iki ağızlı anahtarla salmastrayı sıkalım.
5. Musluğun başlıklarını takalım: Musluğun başlıklarını elimizle musluğa takalım. Musluğun başlıklarına, gevşettiğimiz vidaları yıldız tornavidayla sıkalım ve başlıkları musluklara sabitleyelim. Son olarak, vidayı sıktıktan sonra musluk başlığının kapaklarını elimizle takalım.
11.321 Okunma 11 Tem 2010

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(1 )
    • Halime Giray
      Halime Giray Eylül 15, 2011

      Salmastra nın dişleri bozuldu anahtarla mümkün değil çıkartamadım, bu durumda ne yapılır acaba? vuruyorum başıda kırıldı gene çıkmıyor musluğu komplemi değiştirmem gerek. Püf noktası varmı lütfen yardım, teşekkürler.


Sen de Yorumla!