Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgisayar
 4. »
 5. Renklerin Anlamları, Renklerin Dili Nedir, Renkler Neyi İfade Ederler, Renklerin İnsan Hayatına Etkisi, Renkler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler

Renklerin Anlamları, Renklerin Dili Nedir, Renkler Neyi İfade Ederler, Renklerin İnsan Hayatına Etkisi, Renkler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 5 dk okuma süresi
69 23
Renklerin Anlamları, Renklerin Dili Nedir, Renkler Neyi İfade Ederler, Renklerin İnsan Hayatına Etkisi, Renkler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler
Renkler ve İnsanlar. Renkler bizlerin Hayatını nekadar etikiliyor, Renklere göre anlamlarını altta okuyacaksınız;
 
RENKLER
Renkler hayatımızın parçası. Peki renklerin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansıttığından ya da seçtiğimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri olduğundan haberiniz var mı?
 
 
 
KIRMIZI:
Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar ***üren azmi ve kararlılığı gösterir. İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Yanlış bir inanış vardır; boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil, kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.
 
YEŞİL :
Duygusal olarak bizi en çok etkileyen bir organımız olan kalp organının , bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu düşünülür. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.
SİYAH :
Duygusallığı ve hüznü simgeler. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil ederken, Japonya’da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.
 
 
MAVİ :
Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan bir renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.
LACİVERT : Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında laciverdi kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.
MOR :
Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir.
 
PEMBE :
Uyum ,neşe , şirinliğin ve sevginin simgesi. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir.
SARI :
Sarı zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür.
 
BEYAZ:
Temizliği ve saflığı temsil eder. İstikrarı, devamlılığı simgeler. Politikacılar beyazı pek severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterler…
 
KAHVERENGİ :
Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Kansas Ünv.’de bir sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzden fastfoodlar iç mekanda kahverengi kullanır. Kahverengi toprak rengidir. Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler.
 

İlgili Yazılar

23 Yorum

 1. şevval aymana - -

  çok doğru hepsi

  1. Adınız - Soyadınız - -

   evet

 2. Sümeyye - -

  Çok uzun ama doğru

 3. Sümeyye - -

  Tek işime yarar oldu

 4. GÜNCEL URFA - -

  BİZ RUH İKİZİYİZ BazenBilerekKızdırimSeni Gül Renkleri ve Anlamları

 5. Burak Rahat - -

  RENKLERİN DİNİMİZE GÖRE ANLAMLARI ?

 6. ELMAELMA - -

  Diş macunu tüplerinin dip tarafındaki renk farklılıklarına daha önce dikkat ettiniz mi ?

  1. sema - -

   ne var ki dibinde

  2. Adınız - Soyadınız - -

   hiç dikkat etmedim ama ederim

 7. KararKızların.com - -

  Renklerin hayatınızdaki yerini yeniden gözden geçirin.

 8. Jabberwocky - -

  Renk nedir? Renklerin anlamları nelerdir?

 9. 1okur1yazar - -

  renklerin anlamları? Kırmızılar 1. derece suçlular, diğerleri?

 10. alfapsikoloji - -

  Başın eğik gezme sağına soluna bak kaçırma görüntüleri görüntülerin içindeki renkleri köşeleri anlamları çıkar mucizeleri gör. Tekrar yok.

 11. Kaşif Doğan - -

  Gözler ve anlamları her zaman için merak uyandırmıştır bende.

 12. Reyhan - -

  Ne varki kisa yazsalar ne olacak size katiliyorum

 13. BÜŞRA - -

  çok güzel ve doğru proje ödevime yardımcı oldu

 14. Adınız - Soyadınız - -

  işte aradığım şey burada yaşasın

 15. Nurullah - -

  Çok doğru ☺☺☺

 16. adim - -

  supeeeeeeeer

 17. Rümiş☺☺ - -

  kisa olsa iyiydi ama projeme çok iyi oldu

 18. ceyda - -

  Mavisi tabisi çok tatlı renk çok seviyorum….

 19. Zeynp - -

  Aynen hepsi doğru:-D benimde en sevdiğim renk ise morr

 20. Gizlikız - -

  Çok işime yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir