Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır

Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır

admin admin - - 3 dk okuma süresi
36 0
Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır?

Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır? Teknoloji sürekli insanların hayatını kolaylaştıracak yönde gelişmeye devam ederken her yeni çıkan özellik bizi biraz daha kendine bağlıyor. Cep telefonlarının hayat bulduğu dönemlerde insanların bu teknolojiye alışmaları zaman alacakken bugün cebimizdeki telefonlar hayatımızın en önemli parçaları haline geldiler. Bir zamanlar sadece uzaktaki tanıdıklarımızla konuşmak ve mesajlaşmak için kullandığımız telefonlar, bugün şaşılacak şekilde elimizden düşüremediğimiz aletler haline geldiler. Konuşarak iletişimi geçtik kilometrelerce uzaktaki sevdiklerimizle artık yüz yüze görüntülü görüşmeler yapabiliyoruz. Eskiden devasa büyüklükteki bilgisayarlarla çalışırken bugün o bilgisayarları cebimizde taşıyabiliyoruz. Koskoca internet âlemini cebimizden kontrol edebiliyor, dilediğimiz gibi sörf yapabiliyoruz.

Tabi tüm bu gelişmeler beraberinde bazı sorunlarda getirmiyor değil. Bu sorunların en başında da tabi ki şarj sorunu bulunuyor. Gün ortasında biten bataryalar, her geçen gün biraz daha can sıkıcı oluyor. İlk telefonlar sadece iletişim için kullanıldığından bir hafta on gün kullanılan şarjlar günümüzün teknolojisiyle birleşince bir gün dayandığında bizi mutlu ediyor. Bunun içinde birçok çözüm sunulsa da telefonumuzu daha dikkatli kullanarak bir nebze tasarruf yapabiliriz. Ekranların sürekli büyüdüğü düşünülürse ekran koruyucu kullanmamız bile pil ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. Bunun yerine siyah arka plan kullanarak %20’ye yakın pil tasarrufu sağlayabiliriz.

Peki, Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır? Eğer amoled ekrana sahip bir telefon kullanıyorsak bu mümkündür, çünkü bu telefonlar ekrana görüntüyü renkleri yansıtan diyotları kullanarak oluştururlar. Bu diyotlar üzerine gelen renge göre belli bir güç harcayarak yansıtma işini yaparlar ve en az enerjiyi siyah rengi yansıtırken kullanırlar. Dolayısı ile siyah arka plan kullanmak diyotların işini kolaylaştırırken pilinizin ömrünü de uzatmış olur. Ne var ki böyle bir tasarruf şekli LCD ekranlı telefonlarda mümkün değildir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir