Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Faydalı Bilgiler
 4. »
 5. Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı

Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı

Arthur Arthur - - 2 dk okuma süresi
27 7

Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı

 İlk önce istediğiniz kadar yumurtayı alacak bir tencere ya da cezve edinin ve içine yumurtaları koyun. Yumurtaların üzerini bir bardak geçecek kadar su doldurun.

Buraya kadar sorun yok, ama yumurtaları çatlayıp patlatmadan nasıl haşlayacağız? Bunun için suya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edelim ya da 1 yemek kaşığı sirke. Bu sayede yumurtalar çatlayıp içi boşalmadan yiyebiliriz.

Farklı bir Yorum;

Dolaptan çıkan soğuk yumurtayı önce tabi ki yıkıyoruz, Serçe parmağımızı yakmayacak sıcaklıktaki suya koyuyoruz, yumurta eşit hizada olabilir üzerini çok geçmesine lüzum yok bizce, 2-3 dak. duruyor, sonra üzerine 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz, tuz aynı zamanda yumurtamızın daha kolay soyulmasını da sağlıyor.

RAFADAN YUMURTA
Kaynadıktan sonra 1 dakika kaynatılıp soğuk suya konacak ki sıcağıyla pişmeye devam etmesin.

KAYISI YUMURTA
Kaynadıktan sonra 4-5 dakika,sonrasında gene soğuk suya koyarız.

LOP YUMURTA
Yine suyumuz kaynadıktan sonra,7-9 dakika arası olacak, bu süreler yumurta büyüklüğü ocak harına göre değişirse de ortalama sürelerdir,bir kaç tecrübeden sonra kendi zamanlamanızı oluşturursunuz zaten, yazın yumurta haşlamasından kokusundan dolayı uzak dururuz,haşlandıktan sonra buzlu suyun içinde iyice soğutursak yumurta kokusunun yok olduğunu farkederiz, son olarak haşlanmış yumurtayı küt tarafından soymaya baslarsak daha kolay soyulur,taze yumurtanın bayat yumurtaya oranla zor soyulduğunu hatırlatarak tamamlıyoruz.

İlgili Yazılar

7 Yorum

 1. duru - -

  hiç olmadı biz yaptık

 2. gizemsu - -

  haşlanmadan beklemeli mi yumurta

 3. Tolga - -

  Acil yardımınızı bekliyorum….
  Ben bir otelde kahvaltıcı olarak çalışıyorum işe yeni girdim mutfakta yeniyim kahvaltı sayısına göre 3.dk ve 5dk lık iki yumurta yapıyorum (daha doğrusu yapamıyorum) mesela sabah 200 kişilik kahvaltı varsa bi tencereye 100 diğerinede 100 tane atıyorum ama hepsinin kıvamı bir olmuyor yani tencerenin dibindekiler ve üstündekiler eşit olmuyor. Karıştır diyenler olucaktır.. Denedim şimdiden teşekkürler

 4. irem - -

  eee kaç derecede pişireceğiz ?

  1. gizli kisi - -

   Ac iste altini ne farkeder bu kadar incelerseniz tabiki yapamassiniz ne cok ac nede az sanki firundami pisiriyosun

 5. Murat - -

  Kayısıyumurta suyu 10dakka kaymatıp sonra yumurtamı atcaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir