Nasıl Yapılır

Kapat

Yumurta Haşlaması, Yumurta Nasıl Haşlanır?, Yumurta Haşlaması Tarifi, Yumurta Haşlama Tarifi,Haşlanmış Yumurta Yapımı

 İlk önce istediğiniz kadar yumurtayı alacak bir tencere ya da cezve edinin ve içine yumurtaları koyun. Yumurtaların üzerini bir bardak geçecek kadar su doldurun.

Buraya kadar sorun yok, ama yumurtaları çatlayıp patlatmadan nasıl haşlayacağız? Bunun için suya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edelim ya da 1 yemek kaşığı sirke. Bu sayede yumurtalar çatlayıp içi boşalmadan yiyebiliriz.

Farklı bir Yorum;

Dolaptan çıkan soğuk yumurtayı önce tabi ki yıkıyoruz, Serçe parmağımızı yakmayacak sıcaklıktaki suya koyuyoruz, yumurta eşit hizada olabilir üzerini çok geçmesine lüzum yok bizce, 2-3 dak. duruyor, sonra üzerine 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz, tuz aynı zamanda yumurtamızın daha kolay soyulmasını da sağlıyor.

RAFADAN YUMURTA
Kaynadıktan sonra 1 dakika kaynatılıp soğuk suya konacak ki sıcağıyla pişmeye devam etmesin.

KAYISI YUMURTA
Kaynadıktan sonra 4-5 dakika,sonrasında gene soğuk suya koyarız.

LOP YUMURTA
Yine suyumuz kaynadıktan sonra,7-9 dakika arası olacak, bu süreler yumurta büyüklüğü ocak harına göre değişirse de ortalama sürelerdir,bir kaç tecrübeden sonra kendi zamanlamanızı oluşturursunuz zaten, yazın yumurta haşlamasından kokusundan dolayı uzak dururuz,haşlandıktan sonra buzlu suyun içinde iyice soğutursak yumurta kokusunun yok olduğunu farkederiz, son olarak haşlanmış yumurtayı küt tarafından soymaya baslarsak daha kolay soyulur,taze yumurtanın bayat yumurtaya oranla zor soyulduğunu hatırlatarak tamamlıyoruz.

Etiketler: 141.091 Okunma 11 Tem 2010

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(7)
  • Tolga
   Tolga Nisan 19, 2015

   Acil yardımınızı bekliyorum….
   Ben bir otelde kahvaltıcı olarak çalışıyorum işe yeni girdim mutfakta yeniyim kahvaltı sayısına göre 3.dk ve 5dk lık iki yumurta yapıyorum (daha doğrusu yapamıyorum) mesela sabah 200 kişilik kahvaltı varsa bi tencereye 100 diğerinede 100 tane atıyorum ama hepsinin kıvamı bir olmuyor yani tencerenin dibindekiler ve üstündekiler eşit olmuyor. Karıştır diyenler olucaktır.. Denedim şimdiden teşekkürler

  • irem
   irem Ocak 28, 2017

   eee kaç derecede pişireceğiz ?

   • gizli kisi
    gizli kisi Şubat 26, 2017

    Ac iste altini ne farkeder bu kadar incelerseniz tabiki yapamassiniz ne cok ac nede az sanki firundami pisiriyosun

  • Murat
   Murat Haziran 10, 2018

   Kayısıyumurta suyu 10dakka kaymatıp sonra yumurtamı atcaz


Sen de Yorumla!