Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
11 0

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Yolda yürürken birden vitrinde ki ayakkabıyı görürsünüz. O an o ayakkabıyı çok istersiniz. Sonrasında ise mümkünse o an yoksa ilk fırsatta o ayakkabının sahibi olmak istersiniz. Ve aldığınızın ertesi sabah yeni ayakkabı giyinmenin vermiş olduğu mutluluk ile okula veya işe gidersiniz. Ancak akşam ayaklarınızın koktuğunu fark edersiniz ve ayaklarınızı yıkamayı tercih edersiniz lakin ertesi akşam yine aynı koku ile karşılar yeni ayakkabınız. Sonra ve sonra zaman geçtikçe geçer taki sizin bu durumdan sıkılıp gerekli çalışmayı başlatana kadar. Peki “ayakkabı kokusu nasıl giderilir.”

Öncelikle açıklık getirmemiz gereken bir konu var. Hiçbir ayakkabı koku yapmaz, ayak koku yapar. Ancak bireyler ayaklarının daha önce koku yapmadığını yeni almış oldukları ayakkabılar sonrasında rahatsız edici durumlar ile karşı karşıya kaldıklarını söylemektedirler. Cevabı çok açık.  Önceden kullandığınız ayakkabı daha iyi hava alabilen bir maddeden yapılmış olabilir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Ayaklarımızın koku yapmasının başlıca sebebi terlemesindendir.

Eğer ayakkabınız ayağınıza hava aldırabilen bir özelliğe sahip ise ayaklarınız kokmaz. Böyle durumlarda yapılması gereken birkaç basit yöntem vardır. İlk ve en kolay olan yöntem bir yemek kaşığı karbonatın ayakkabının içerisine boşaltılması ile kokudan kurtarılana bilir. Dikkat edilmesi gereken durum ise ayakkabının tamamen kuru olmasıdır. Sonrasında ise ayakkabının içinde kalan karbonatın silkelenerek boşaltılmasıdır. Bu yötemi uygulamanıza ramen kokukan kurtulamadıysanız şu yöntemi de deneyebilirsiniz. Ayakkabınız yıkanabilen bir türden ayakkabı ise yıkayın ve aralıklar ile ayakkabınıza beş sefer bebek pudrası dökün.

Zamanla kokunun giderek azaldığını göreceksiniz. Atbi bunların hepsi birikim ile olan yötemler  siz bilimsel yolları tercih edebilirsiniz. mesela ayakkabınıza koku giderici sprey sıkabilirsiniz. Bu yol ile kokudan daha hizlı kurtulabilirsiniz. Ancak şu ayrıntıyı belirtelim ki ayakkabı koku giderici spreyleri kullanmak gerekir, oda spreyi veya deodorant gibi kokuları kullanarak kokudan kurtulamazsınız. Durumu daha kötüye sürüklemekten başka bir şey değildir.

Ayakkabıya sıkılan deodorant ayakkabının kokusu ile birleşerek daha da dayanılmaz bir koku meydana getirebilir ve ayağınızda tahriş oluşturabilir. Önceden de bahsettiğimiz gibi ayakkabı koku yapmaz, ayak koku yapar. Böyle bir durumda ise “ayakkabı kokusu nasıl giderilir”  yerine     “ayak kokusuna sebep olan durumlar”  araştırılması gerekir.

Ayak kokusunun asıl nedeni ayaklarınızın terlemesi sonucu ayağınızda bulunan mantarın kokmasıdır. Zaten asıl koku sebebi de budur. Çözümü ise çok basittir. Öncelikle ayağınızı iyice yıkayıp kurulayın. Sonra da bebek pudrası ile parmak aralarınızı da iyice pudralayın, son olarak da pamuklu çorap giyin. Pudra oluşacak mantarı pamuklu çorap ise oluşacak teri emer ve ayağınız koku yapmaz. Tabi bu durum en sağlıklı olan yoldur. Lakin bu yöntemi her gün izlemek zamanla zorluk çıkarmaktadır. Bu yüzden iki ayakkabı kullanılmalı ve birer gün arayla giyilmelidir. Ayakkabı kokusu nasıl giderilir. Bu konuyu detaylı olarak ele aldık ve sorunu çözümleri ile ele aldık.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir