Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bunlari Biliyormusunuz?
 4. »
 5. Kedi Kısırlaştırmak-Kedi Kısırlaştırmak Dogrumu-Kedi Kısırlaştırmak Yanlışmı-Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?-Kedi Yavrulamasını Nasıl Önlerim-Kedimi Nasılm Kısırlaşır

Kedi Kısırlaştırmak-Kedi Kısırlaştırmak Dogrumu-Kedi Kısırlaştırmak Yanlışmı-Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?-Kedi Yavrulamasını Nasıl Önlerim-Kedimi Nasılm Kısırlaşır

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 6 dk okuma süresi
63 6

Kedi Kısırlaştırmak-Kedi Kısırlaştırmak Dogrumu-Kedi Kısırlaştırmak Yanlışmı-Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?-Kedi Yavrulamasını Nasıl Önlerim-Kedimi Nasılm Kısırlaşır

İlk kedimi kısırlaştırmaya bir türlü razı olmamıştım. Sonunda bir gün zamparalık yaparken yaralanmış ve alıp veterinerimize götürmüştüm. Veterinerin kontrolü sonunda küçük dilimi yutacaktım. Ben sadece yaralandığını sanıyordum. Oysa ki detaylı inceleme sonucunda vücudunda mantar başladığını, bir ayağında epeydir bir ödem olduğunu öğrendim. Çiftleşmek için eve yaz boyunca neredeyse yemekten yemeğe uğrayan kedim bu hevesinin bedelini sağlığı ile ödüyordu. Veterinerimiz beni bu kez ikna etti. Ama kısırlaştırma operasyonunun her dakikasında kararımı değiştirip durdum. Tabii bu arada içtiğim sigaralar da cabası. Ama bugün doğru bir karar verdiğimin farkındayım. Hatta diğer kedilerimi de aynı şekilde kısırlaştırdım.

 Dediğim gibi, kısırlaştırma duygusal ve zor bir karar. Ama kısırlaştırılmayarak eve kapatılan ve çiftleşmek için acı çeken kedi görüntüleri de pek insaflı bir şey değil. Ayrıca erkek kedilerin değil de dişi kedilerin kısırlaştırılması yönündeki yanlış inancı da sorgulamak gerek. (Nedense kısırlaştırma görevi hep kadınlardan beklenmiştir.) Aslında kısırlaştırılmayan erkek kediler de üretken dişi kedilerle çiftleşerek yeterli besin ve bakımdan yoksun kalan yüzlerce kedi yavrusunun doğumuna sebebiyet vermektedir. O yüzden kısırlaştırma kararı alındıysa cinsiyet ayrımı gözetilmemelidir.

Kısırlaştırma kedinizin tabiatını değiştirmeyecektir. Yine yanlış bir inanışla kısırlaştırılan kedilerin hayata küsüp pasif kaldıkları söylenir. Bunun sebebi aslında (ve ne yazık ki) kedi dostlarının genellikle tek kedi ile yaşamayı tercih etmeleridir. Sormak lazım, siz sadece kendi başınıza kalsanız, konuşacak kimseniz olmasa ve bir evde kapalı kalıp dursanız ne kadar neşeli olursunuz. Kısırlaştırılan tek ev kedileri yalnızlıktan dolayı sessizleşmekte ve pasifize olmaktadır.

Kısırlaştırmanın kedilerin –özellikle de erkek kedilerin- ömrünü bir ölçü uzattığı doğrudur. Çünkü kısırlaşmış bir kedi daha az saldırgan ve kavgacı olmakta, böylelikle hastalık kapma olasılığı azalmaktadır.

Erkek kediler 6 ila 8 aylıkken, dişi kediler ise 4 ila 6 aylıkken erginleşir. Erginleşmeden bir kediyi kısırlaştırmaya kalkışmak doğru değildir.

Eğer kısırlaştırmaya karar verdiyseniz ;

 • • Kedinize en az 12-16 saat önce yemek vermeyi kesmelisiniz. (Su içebilir.)
 • • Kısırlaştırma operasyonun sonunda kedinizin tam olarak kendine gelmesi 12 saat sürebilir. Bu süre içinde kesinlikle yemek ve su verilmemelidir. Kusmaya sebep olur.
 • • Operasyon sonrasında kedinizi kendine tam olarak gelinceye kadar kedi evinde kapalı tutmalısınız. Açıkta bırakırsanız yarı bilinçli hali sebebi ile hareketlerini kontrol edemeyerek kendini yaralayabilir. Ara ara kontrol altında tutarak kedi evinde çıkarabilirsiniz.
 • • Operasyon sonrasında kedinizi koyduğunuz mekanda keskin kokular olmamasına, bir hastanın dinlenmesine izin verecek kuytu bir köşe olmasına dikkat ediniz.
 • • Operasyondan sonraki günlerde kedinize bir kaç gün boyunca su ihtiyacını da rahatlıkla karşılayabilmesi için yaş mama vermenizi tavsiye ederiz.

Kısırlaştırma erkek kedinin testislerinin alınması, dişi kedinin ise yumurtalıklarının alınması şeklinde gerçekleştirilir. Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere göre kolaydır ve operasyon kısa sürer (takriben 1 saat). Dişi kediler ise tam bir operasyon geçirir (takriben 3 saat). Karın bölgesi tıraşlanarak temizlenir ve 5-6 santim büyüklüğünde bir kesik açılır. Dişi kedilerin operasyon sonrasında bakımı çok önemlidir. Dikişlerinin üzerine buket diye tabir edilen bir yara bezi konur. Kediniz bu bezden ve dikişlerinden rahatsızlık duyacak ve bunları açmaya çalışacaktır. O yüzden hem erkek kediler hem de dişi kediler için Elizabeth Yakalığı denen baş bölgesine geçirilen şeffaf plastik koruma kasketinin takılması gerekir. Bu kasket ağızlarının kolaylıkla yaraya ulaşmasını engeller.

Erkek kediler operasyondan 1 gün sonra ayağa kalkarlarsa da dişi kedilerin iyileşmesi bir haftayı bulabilir. Bu süre içinde evde başka kedi varsa ayrı tutulmalıdır. Hem nekahetteki kediniz huzursuz olacak hem de yaranın bir kavga ile zarar görme olasılığı mevcuttur. Özellikle kedinizi kısırlaştırma sonrasında dikkatle gözlemeli ve sağlığını bir kaç saat ara ile kontrol etmelisiniz. Ayrıca kakasını yapıp yapamadığına da bakmalısınız. Yanlışlıkla yapılmış operasyonlar ya da komplikasyonlar sonucunda kedinizi kaybedebilirsiniz. Durumunda olumsuz bir değişiklik söz konusu ise vakit geçirmeden veterinerinize başvurmalısınız.

İlgili Yazılar

6 Yorum

 1. niymet malkav - -

  ben bir hayvansever olarak kedilerin kısırlaştırılmasına karşıyım nedeni ise komşularımızın kısırlaştırdıklları iki kediside öldüler diğer komşumuzunda kedisinde tüy dökülmesi oldu ilac sürdükleri halde tekrar cıkmadı bu onları cok üzdü vijdan azabı duydular tanık olduğum olayı sizlerle paylaşmak istedim

  1. Beste - -

   Fakat kedinize Dışarıda bakıyorsanız sorun oluyor ben kedimi 2 gün sonra kızırlaştıracağım ve 3 kere doğurdu çok doğurunca kedi ölüyor ve kedi evde ise kedi evde çiftleşmek için sizi baya zorluyor

 2. Alev - -

  Güzel paylaşımınız için teşekkürler..

 3. Önder koç - -

  Yeni bir kedi babası ve eski bir hayvansever olarak erkek kedilerin kisirlastirilmasına tamamen karşıyım dişi kedi icin bakımı zordur ve sahibi yanında olmalıdır.erkek kedi çıkar gelir

 4. serhat - -

  Hayvanlar aci cekiyorlar kisirlastirma sonrasi. Psikolpjik olarak cokuyorlar. Aptallasiyorlar. Tembellesiyorlar. Hantallasiyorlar. İyilik yaptigini saniyor birileri ama aslinda en buyuk kotulugu yapiyorlar. Bunun islamiyette gunahi ve vebali buyuk olur. İnsanin basina kotu seyler gelir.

 5. muhammet - -

  kısırlaştırmaya erkek kedilerde bende karşıydım taki bunu okuyana kadar kime sorsam keşke kısırlaştırsaydınız dediler şuan kedim 2gündür kayıp nerde olduğunu bilmiyorum halen aramaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir