Nasıl Yapılır

Kapat

Kediler ve Hamilelik Dönemi-Kediler Nasıl Dogum Yapar-Kediler Nasıl İkiz Dogurur-Kedilerin Hamilelik Dönemleri-Kedilerde Ölü Dogum

Hamilelik

Kedilerin hamilelik süresi ortalama olarak 63-68 gün arasında değişir. Bazen 61. günde ya da 70. günde de doğum görülebilir. Hamile kalmış bir dişi kedi hamile kaldıktan 2-3 hafta sonra kızışma dönemini geride bırakır ve çiftleşme isteği göstermez. Göğüs uçları belirginleşmeye ve tombullaşmaya başlar. Ama dördüncü haftaya gelene kadar kedinizin karnında belirgin bir şişlik göremezsiniz. Dördüncü haftadan sonra karındaki şişlik gözle görülür hale gelir ve memeleri büyür. Hamile kedileri hamilelikleri boyunca normal kilolarının yaklaşık % 20-25 fazlasına çıkarlar. Bu dönemde beslenme önemlidir. O sebeple genellikle normal beslenmesine devam edilmelidir ama daha besleyici yiyecekler verilmelidir. (Hamile kediler için özel mamalar bulunmaktadır.) Beslenmede aşırıya kaçılmamalı, aşırı kilo almasına sebep olunmamalıdır. Ayrıca, hamile kedi normal yaşamından alıkonulmamalıdır. (Tabii normal yaşamında nispeten tehlikeli alanlarda dolaşabiliyorsa hamilelik döneminde daha kontrollü olmakta fayda vardır.)

 Hamileliğin 28. günde bebeklerin bütün iç organları oluşmuştur. Embriyolar yaklaşık 2.5 cm. Büyüklüğündedir, iskelet yapısı ise hamileliğin 40. gününde gelişmeye başlar ve 50. günde gelişim tamamlanmış olur.

Hamile kedi doğumdan yaklaşık bir hafta önce doğum için uygun ve güvenilir bir yer arama başlar. Ev kedileri için en uygun mekan giysi dolap içleri ya da nispeten kuytu bölgelerdir. Ama bir sepet ya da kuytu köşeye konmuş geniş bir kutu da hamile kedi tarafından doğumhane ve bebeklerin ilk günlerinin yuvası olarak seçilebilir. Ama yuva konusunda hamile kedi zorlanmamalıdır. Seçim ona bırakılmalıdır. (Benim kızım doğum için alınan muhteşem sepeti yerine eski giysi dolabını tercih etmişti.)

Hamile kedilerin stresten uzak tutulması gerekir. Ayrıca doğum sırasında olası hastalık belirtileri ya da olağandışı durumların gözlemlenmesi halinde veteriner desteği geciktirilmemelidir. Ayrıca hamile kedilerde zaman zaman hemoroid sıkıntısı baş gösterebilir. Hemoroid sıkıntısının hafifletilmesi hususunda veterinerinize danışabilirsiniz. (Anüse ılık suya batırılmış pamukla masaj yapılması ve vazelinle kremlenmesinin rahatlatıcı etkisi olabilir. Ayrıca katı beslenme yerine daha sulu beslenmede tuvalete çıkmayı kolaylaştıracaktır.)

Doguma Hazırlık
Doğum öncesinde siz de hazırlığınızı yapmalısınız.
İşte Büyük Anne ya da Büyük Baba’nın Doğum Çantası ;
2-3 adet temiz yüz havlusu ve temiz bezler,
• Temiz Bir Makas (Göbek bağını kesemeyen anneye yardım için)
• Kedi Pompası (Kedi yavrularının burnunda bazen mukoza kalabilir ve nefes almalarını zorlaştırır. Pompa bebeğin burnundan içeriye hava verecek şekilde değil,burun içindeki mukozayı emecek şekilde kullanılır. Bunun için pompa sıkılı iken burun içine hafifçe sokulur ve burun içindeyken pompa serbest bırakılır. İğnesi çıkarılmış bir şırınga da bu işi görebilir)
• Temiz diş ipi (Göbek bağını bağlamakta kullanılmak için)
• Vazelin (Çıkmakta zorlanan yavruyu dışarıya çıkarabilmeye yardımcı olmak için)
• Dezenfektan
• Şırıngası çıkarılmış yeni bir şırınga
• Temiz kauçuk eldiven (mümkünse operasyonlarda kullanılanlardan. Eczanelerde bulunabiliyor.)
• Kedi yavrusu için biberon ve anne süt tozu (şayet anne kedi bebeklerine bakmayı reddederse beslenmeyi geciktirmemek için)

Doğum
Muhteşem saatlerin başlamasından önce hamile kedi doğumun başlayacağının işaretini verir. Doğuma beş kala, ağız şapırdamaları başlar, yattığı yere mukoza salgıları bırakabilir, nefes alışı hızlanır. Daha sonra ağız şapırdamaları çoğalır, nefes alış derinleşir. Bazı hamile kediler miyavlayarak dolaşma eğilimindedirler. Doğumun başlaması hamile kedinin vulvasından (cinsel organı) su gelmesi ve doğum kesesinin görünmesiyle başlar.

Doğum yapılan yerin temiz olması gerekir. Hamile kedinin altında geniş bir havlu ya da bez yayılı olması akıntıların emilmesine yardımcı olacaktır.
İlk bebek 20 dakika içinde doğar. Diğer bebekler genellikle arkası arkasına gelir ama bazen diğer bebeklerin gelişi daha uzun da sürebilir. Nadiren de olsa doğumun tamamlanması 24 saat sürebilir. Böylesi bir durumda anne kediyi besleyici yiyeceklerle desteklemekte fayda vardır. Ama doğum anında ters giden bir olayla karşılaşılması halinde veteriner haberdar edilmelidir. Hatta doğum olayı başladığında veterinerinizi haberdar etmeli ve acil bir durumda çağrılmaya hazır olması rica edilmelidir.
Her bebeğin normalde önce başı gelir. Anne kedi dili ile gelen bebeği hemen yalamaya başlayarak onun ilk nefesini almasını sağlar. Bebekler ağlar ve gerinirler. Bu aynı zamanda onların sağlıklı olduklarının da bir göstergesidir.

Anne kedi bebek ile arasındaki kordon bağını dişi ile keser ve plezantayı genellikle yer. (Sokak kedileri için bu ilk değerli besindir.) Bebekler doğar doğmaz annelerinin karın bölgesinde toplaşırlar ve annelerinin memelerine uzanırlar. Kedi yavruları, nispeten sağırdırlar ve gözleri henüz görmez.
Genellikle kediler bir doğumda iki ile altı arasında bebek doğururlar.
Normal doğum sırasında bebekler tutularak çekilmeye kesinlikle çalışılmamalıdır. Hatta mümkünse bebeklere dokunulmamalıdır.

Dogum ve Stres
Hamile kedi doğuma başladığında yanında başka bir kedi olmamalı ve kendini güvende hissetmelidir. Normal akışındaki doğum sırasında müdehalede bulunulmamalı, yer değişikliğine kalkışılmamalı, doğum tamamlana dek herşeyi yolunda olması kaydıyla gözlemci olarak odada kalınmalıdır. Bazı kediler kimseyi yanlarında istemezler. Bu durumda göz kontrolünü ara ara yapmakta fayda vardır. Kimi kediler doğumdan sonra bebeklerine yaklaşılmasını istemezler, kimileri ise yaklaşılmasına izin verirler. Kedinizin bu kararını saygıyla karşılamalı ve onun isteğine uymalısınız. Ayrıca doğumdan sonraki günlerde kesinlikle yavru kedileri ne sebeple olursa olsun annelerinden ayırmamalı ve fazla elinizde tutmamalı ya da ev içinde gezdirmeye çalışmamalısınız.

İlk Kez Anne Olan Kediler
Genellikle ilk kez anne olacak kediler için doğumdan ürkmesi ve çocuklarını istememesi gibi kaygılar duyulur. Bazı kediler için doğum travmatik bir etki yaratabilir ve yaşadığı ağrı ve acıdan dolayı korkarak ürkebilir. Doğumdan sonra eğer anne kedi yavrulara ilgi göstermiyorsa yavrularına ilgi göstermesi yönünde teşvik edilmelidir. Doğum sonrasında asla ve asla stres yaratılmamalı, sevecen bir tavır ile anne ile yavruların birlikteliği sağlanmalıdır. Ama eğer her çabaya rağmen anne kedi bebeklerini reddediyorsa işiniz gerçekten zordur, çünkü yavru kedileri yaşatma çabası size düşecektir. Bu konuda kesinlikle bir veteriner yardımına ihtiyaç duyacaksınız. Böylesi bir durumda umudunuzu yitirmeyin. Gerçekten samimi ve emek-yoğun bir çaba ile yavrular hayatta kalabilir ve yaşamlarını sürdürebilirler.

Doğumdan Sonra
Doğumun tamamlanmasından üç dört saat sonra kedinizin altındaki havlu ya da şilteyi değiştirebilirsiniz. Anne kedi genellikle 2-3 gün içinde normal sağlığına geri döner. Doğumun tamamlanmasından sonraki günlerde anne kediye normalin 3 katı yemek verilmelidir. Su bu beslenmede önemli bir yer tutmaktadır.


Komplikasyonlar
Bebeğin ters gelmesi

Bazen bebek kedinin başı yerine kuyruğu ilk olarak gelir. Bu durumda yavru kedinin çıkışı kontrol altında izlenmeli, zorluk halinde kauçuk eldiven giyilerek, parmak kanca şekline getirilip bebek çok yavaşça vulvadan çekilmeye çalışılmalıdır. Bu işlem sırasında vulvanın çevresine vazelin sürülmesinin çıkmayı kolaylaştırması mümkündür.
Anne kedinin kalçasını duvara yaslaması
Doğum sırasında telaşa kapılan kimi kediler arka taraflarını duvara/dolaba yaslayarak çıkmakta olan yavru ve kendisi için komplikasyon yaratabilir. Bu durumda hamile kediye engel olunmalı ve kendisini dayamaya çalıştığı yerden uzak tutulmamalıdır.

Doğum kesesinin çıkmadan anne kedice yırtılması
Bu durumda bazen komplikasyonlar oluşabilir. Bebeğin çıkması zorlaşabilir ve çıkış sırasında yavrunun beyninin zarar görme ihtimali belirebilir. Vulvanın çevresine vazelin sürülmesinin çıkmayı kolaylaştırması mümkündür.

Bebeğin ayağının doğum kanalında takılı kalması
Bu da ciddi bir durum olabilir. Durum dikkatle gözlemlenmeli. Özellikle bu durum hem anne kedi hem de yavru için oldukça yorucu olabilir. Bu durumda yavru kedinin çıkışı kontrol altında izlenmeli, zorluk halinde kauçuk eldiven giyilerek, parmak kanca şekline getirilip bebek çok yavaşça vulvadan çekilmeye çalışılmalıdır. Bu işlem sırasında vulvanın çevresine vazelin sürülmesinin çıkmayı kolaylaştırması mümkündür. Ama çıkma işlemi çok uzun sürdü ise veteriner çağrılmalıdır.

Ölü doğum
Ne yazık ki bazen ölü doğum da söz konusudur. Ölü doğum halinde yavru kedi her ihtimale karşı hemen alınmalı, hafifçe sallandıktan sonra burun ve ağzından suni teneffüs yaptırılmalıdır. Bazen ölü doğan yavru kediler suni teneffüs sonrası yaşama dönmektedirler. Şayet yavru kurtarılamıyorsa anne kedinin yanından alınmalıdır. Zira anne kedi normal davranışları göstermeyen ölü doğan yavrusuna dikaktini yönelterek doğum olayını tamamlamakta zorlanabilir.

Sezeryan
Bazı dişi kedilerin normal doğum yapmaları çok zor olabilir. Bu durumda sezeryan ile doğum en iyi çözümdür. Ama sezeryanın yapılıp yapılamayacağı kararını bir veteriner verebilir.

Doğuma Bağlı Hastalıklar
• Pyometra ; Rahim enfeksiyonu.. Rahmin enfeksiyon kapması, ağır vakalarda antibiyotik tedavisi gerekir.
• Süt hasatlığı ;Bazı anne kediler yavrularını emzirmekten dolayı kendi ihtiyaçları olan kalsiyumu da kaybedebilirler, bu durumda veterinere danışarak kalsiyum desteği sağlanmalıdır.
• Mastitis ;Emziren anne kedinin meme çevresi ya da uçlarının yara olması ya da enfeksiyon kapması durumu. Bu durumda antibiyotikli kremler kullanılması gerekmektedir.
• Süt Azlığı; Bazı anne kedilerin sütü azdır ve yavrularına yetişmeyebilir. Sütü arttırıcı beslenme mümkünse de başarılı olunmaması halinde anne kedinin yavruları beslemesine yardımcı olunmalı ve anne sütü tozu ile yavrular kedi biberonu kullanılarak beslenmelidir.
Yeni doğmuş kedilerde az da olsa aşağıdaki anormallikler görülebilir. Bunların varlığı halinde veterinerinize mutlaka danışmalısınız.


• Yarık dudak
• Görme azlığı
• Kalp sorunları
• Fıtık
• Dışarı çıkmış barsak


Evet.. Dileriz kedinizle birlikte sağlıklı ve keyifli bir doğum yaşarsınız. Bir yavru kedinin doğumu bir insanın doğumuyla benzerdir. İlk ses, ilk soluk ve ilk öpücük. Merhaba yaşam!

Etiketler:, 101.535 Okunma 12 Şub 2011

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar(12)
  • melek
   melek Nisan 15, 2015

   Kedim.hamile.kac gundur rahatsiz hep.miyavliyor ve cox yiyor ama dun az az kan geldi dogacak sandim ama dogmadi nedeni ne ola bilr

   • Pelin
    Pelin Haziran 7, 2016

    O benim kedilere oldu o kedinin doğuracağı an yaklaşıyor demek melek endişelenme yukarıda yazan hazırlığı yap

  • Ceyda
   Ceyda Haziran 19, 2016

   Arkadaşlar şimdi kedim doğum için yer arıyor ve balkonun kapısını açtığında içeri kaçmaya çalışıyor . Ve annem bir nedenden dolayı kediye kucagima almami istemiyor .Ve içeri almiyor catiyada cikartirttirmiyor . Sancısı başlamak üzere nereye doğurabilir sizce temizlik ve hijyen açısından dolayı neler yapabilirim lutfen cevaplayinn . Daha önce ctiya doğurmuştu erkek kedi yemişti 🙁 bir daha olmasını istemiyorum.yardimlarinizi bekliyorum cvp yazın lütfen

  • meryem
   meryem Haziran 20, 2016

   Kedim 2 gün önce 4 yavruyu doğurdu. Yavrulari cok iyi. Kendisi de iyi yemek yiyor geziniyor kendini yavrularını yaliyor ancak cok hızlı nefes alip veriyor nefes nefese yani neden acaba bu normal mi?

  • sena
   sena Ağustos 25, 2016

   kedim doğum yaptı iki yavrusu ölmüş 3 tanesi yaşıyor yalnız odada felaket bir koku var ve ben bu kokuyu geçiremiyorum ne yapmalıyım

  • ırem
   ırem Eylül 5, 2016

   kedim dun sabah dogum yaptı ancak bır yavru dogurdu suan gayet ıyıler ancak anne kedının karnı hala şiş acaba daha yavru dogurucak mı veya dogum sonrası sarkıklık mı yada ıcerde kı yavrular oldumu cok endıselıyım lutfen yardım edın

   • Sümeyye
    Sümeyye Mayıs 5, 2017

    Ya kedim 2 gün önce 1 yavru doğurdu ilk dogumuydu. Ama karnında bebek var yani tekmeliyorlar. Ne yapmam lazım. Veterinere götürdüm anne kedide olabilir dedi. Bende yaptırmadım iğneyi.

  • Seymaaaa
   Seymaaaa Aralık 20, 2016

   Merhaba. Kedim dogum yapacak ama evde. Kendine göre ayrı bir odasi var doğumdan sonra yavruların tuvletlerini nasıl hallediyorsunuz? Yani etrafami yapiyor yoksa annemi yaliyor.?? Şimdiden tesekkurler

  • yasmin
   yasmin Şubat 18, 2017

   merhaba. kedim sabah hafif kanli suyu geldi dogum yapacak sandim ama 19 saat oldu hala dogum baslamadi. ve yemek yemiyor su icmiyor öylece yatiyor lütfen cevap…

  • Burak
   Burak Temmuz 3, 2017

   merhaba. hamile sokak kedisi açık cam buldukça içeri giriyor dolaba falan giriyor. kıyamıyorum ama kediye bakacak sorumluluk sahibi olmadığım için eve alışmasını istemiyorum ne yapabilirim.

  • filiz
   filiz Mart 11, 2018

   merhaba benim bir sorum olacaktı ben dışardan yeni doğurmuş kedi aldım 4 tane de yavrusu var kedilerin hepsinde pire var sijmdi onları yıkasam bi sorun olur mu

  • hito
   hito Mart 23, 2018

   merhaba arkadaşlar,
   sokak kedimin 1.gün yuvasına çekildiğinde suyu gelmiş.bu gün 4.gün ve hala doğum yapmadı.sizce normal mi ?keyfi yerinde


Sen de Yorumla!