Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bunlari Biliyormusunuz?
 4. »
 5. Pasta Nedir?, Pasta Nasıl Yapılır?, Pasta Çizikleri Kapatırmı?, Pasta Boyayı Matlaştırırmı?, Pasta Boyaya Zarar Verirmi?, Pasta (Cila) Atmak Faydalımıdır?

Pasta Nedir?, Pasta Nasıl Yapılır?, Pasta Çizikleri Kapatırmı?, Pasta Boyayı Matlaştırırmı?, Pasta Boyaya Zarar Verirmi?, Pasta (Cila) Atmak Faydalımıdır?

Arthur Arthur - - 8 dk okuma süresi
47 6
pasta boya koruma
Pasta Nedir?, Pasta Nasıl Yapılır?, Pasta Çizikleri Kapatırmı?, Pasta Boyayı Matlaştırırmı?, Pasta Boyaya Zarar Verirmi?, Pasta (Cila) Atmak Faydalımıdır?
 
Pasta denilen malzeme hem fiziksel olarak hem de kimyasal olarak çözücü bir maddedir..Tiner gibi etkili değildir.. Boya üstündeki boyayı almamış lekeleri çıkarmak için kullanılır..
Boyayı incelttiği için çok hafif yine boyayı almadan oluşmuş çizikleri de kapatabilir. Ama bu pasta aynı zamanda boyatyı çok matlaştırır..
Uygulanan yüzeyde cila yapılmazsa çok rahat o bölgeye pasta yapıldığı anlaşılır..
Bu yüzden cila gerekir ve ayrılmaz ikilidirler..Bu arada Pasta-Cila işlemlerinde kullanılan malzemenin kalitesinin de önemi büyüktür.
Boya koruma işlemi ayrıdır..Pasta-Cila içermez..Mevcut boyanın üstüne şeffaf ve parlatıcı özelliği olan bir malzeme ile ince ama dayanıklı bir kaplama yapılır..Kuş pisliği, ağaç reçineleri gibi asidik maddelere karşı hiçbir koruma sağlamaz.
Zaten yapan firma da garanti koşullarında bunu belirtir..Ama bunun dışında kalan lekelerin(yağmur, çamur vs.) oluşmasını geciktirir, kayganlaştırıcı özelliği sayesinde lekenin saç üstünde uzun süre ikamet etmesini engeller, ayrıca hoş bir parlaklık verir..

Arkadaşlar öncelikle pasta, cila ve boya korumayı birbirinden ayırmak lazım. Pasta denilen işlem genel olarak araç bir hasar gördükten ve boyandıktan sonra üzerinde kalan tozların alınması amacıyla yapılır. Bu işlem sırasında aracın boyasıda incelir. Hatta eğer verniksiz bir boya ise pasta işlemi sırasında aracın boyasının ne kadar aktığını görebilirsiniz. Kırmızı bir arabaya yapılan bu işlemde sanki kurban kesiyormuş hissine bile kapılabilirsiniz.

Pasta genel olarak yıkama sırasında oluşan ince fırça çiziklerinin alınması için az miktarda uygulanmalıdır. Bahsettiğim bu çizikler genel olarak güneş altında gördüğünüz dairesel kılcal çiziklerdir. Bu işlem yapıldıktan sonra araca cila işlemi uygulayabilirsiniz. Cila pasta sırasında matlaşan yüzeyin parlatılması amacıyla uygulanır. Genel olarak uzun süreli bir etkisi yoktur ve 3 ay kadar sonra yenilenmelidir. Boya koruma işlemi ise (gerçekten yapılan boya koruma cila değil) kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak 1yıl-3 yıl arası aracın parlaklığını kaybetmemesini sağlar. Teflon içerikli boya malzemesi kullanılmasını öneririm.

Cila makinesinin alınıp uygulanması ise çok doğru uygulama değildir. Yapılan işlemin profesyonel olarak bu işi yapan bir yerde yaptırılmasının faydası var. Zira kendi kullandığınız makine ile bu kılcal çiziklerin artmasına yol açarsınız. İsteyen arkadaşlar makine ile cila yaptıktan sonra araçlarını görüntüsüne güneş altında bir baksınlar. Bu işlem için kullanılması gereken makina orbital makinası adı verilen cihazdır. Bu makina düşük devirde ve eliptik olarak döner ve el hareketini simule eder. Fakat el ile yapılmasından farkı her noktaya eşit ağırlık vermesidir. El ile yapıldığında parmaklarınızın basıncı farklı olacağından malzemeyi eşit miktarda yediremezsiniz. Böyle bir cihazın Türkiye de satılmamakla birlikte fiyatı Amerika da yaklaşık 600 dolardır.
Son olarak marketerden aldığınız boya koruma malzemeleri genel olarak wax(mum) içerikli olduklarından her yıkamada ve güneş altında aracın üzerinden akarlar . Bu yüzden kullanım ömürleri azdır ve 3 ayda bir tekrar yapılmaları gerekir.

Arkadaşlar öncelikle pasta ve cila ayrımını iyi yapın bu iki işlem birbirinden farklıdır. Nasıl rot ve balans ayrı işlemlerse pasta ve cila da ayrı işlemlerdir.

Araca durduk yerde parlasın diye pasta yapılmaz parlaması için cila yapılır. Pasta işlemi daha önce de belirttiğim gibi boya işlemi sonrasında veya kılcal çiziklerin giderilmesi için yapılır. Çizik kavramına da açıklık getirilmesi gerekirse; eğer bir çizik tırnağınıza gelecek kadar hissediliyorsa bu çiziği hiç bir pasta kapatamaz. Ancak aracınız opak ise yani verniksiz boya ise pasta yaparken yüzeyden kopardığınız boyalar çiziğin için doldurur yani ince bir rötuş işlemi yapmış olursunuz. Fakat vernikli boyada siz aslında boyaya pasta yapmazsınız pasta yaptığınız yer aracın boyasının üstünde bulunan verniktir.

Nissanın kataloğunda pasta cila değil sadece cila yazması gerekir. Her yapılan pasta işlemi aracın verniğinden yada verniksiz boya ise boyasından inceltir.

Ben cila işlemini kendim yapmak istiyorum diyorsanız teflon içerikli boya koruma malzemelerini tercih etmenizi öneririm. Autowax ve ziebart tarafından kullanılan boya koruma malzemeleri wax içeriklidir ve verebildikleri garanti süreleri 1 yıl ile sınırlıdır. Bu işlem sırasında dikkat ederseniz aracın plastik kısımlarını kağıt bant ile kapatırlar bunun sebebi malzemenin yağ bazlı olmasıdır. Teflon içerikli malzemeler genelde su bazlıdır ve plastik kısımlarına sürseniz bile plastiğin boyasında henhangi bir hasar oluşturmazlar.

İstanbul ve Ankara da Dr. Vnyl ve Ankara da Toughseal firmaları teflon içerikli boya koruma malzemeleri kulaanıp 5 yıla kadar garanti veriyorlar.

Arkadaşlar kuş pisliğine karşı kimse garanti veremez, yok öyle bir şey. Ancak boya koruma yaptırırsanız size biraz daha zaman kazandırır. Boya koruma olmayan arabada kuş pisliği kuşun cinsine de bağlı olarak 24 saat içinde boyanızı yakar. Boya koruma yapılan bir arabada ise koruma malzemesinin kalitesine göre 5-6 gün kadar dayanır. Ziebart ta geçen ömür boyu garanti sadece reklamdır. her yıl 150 dolra verip yeniletilen bir sistemde ömür boyu garanti bir şey ifade etmez o olsa olsa bir yıl garanti demektir. Ayrıca bu garantinin kapsamı nedir? Kuş pisliği 1 yıl kalsa arabanın üzerinde bir şey olmayacak mı? Ayrıca hem sonax hemde ziebart wax içerikli ürünler kullanırlar ve maks. koruma süreleri 7-8 aydır. Teflon içerikli ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Bu konudaki bilgilerime güvenebilirsiniz çünkü ben boya koruma malzemesi ithal eden ve uygulayan bir firmanın ortağıyım ve kim ne kullanıyor çok iyi biliyorum.

İlgili Yazılar

6 Yorum

 1. bülent gündüz - -

  sayın yetkili açıklamalarınızı ilgiyle okudum. 2004 model megane 2 arcımın opak boyasında bazı ince çizikler ve parmak izi kadar vernik atması var.
  aracıma kendim boya bakımı yapmak için
  1. ÇBS ince pasta
  2. turtle wax teflon cila
  3. turtle wax hızlı wet cila almayı ve bu sıra ile uygulamayı düşünüyorum.

  Acaba sizin farklı bir öneriniz olur mu?
  tavsiyelerinizi bekliyorum… teşekkürler.

 2. ankara meguiars - -

  Vermiş olduğunuz markalar pek işe yaramayan bilir

 3. Engin - -

  Sayin yetkili yaptiginiz aciklamalar icin size tsk ederim benim problemim citroen c4 grand picassu fume renkli arabam var sorunum on kopartaya cok ince cizikle yazi yazmislar ve arabayi yikadigimda dikkatli bakildiginda goruluyor bunu kapatmam gereklidir.sizce ne yaptirmam lazim ve kullanilmasini onersiniz yurtdisinda yasadigim icin sorunum buyuk cevabinizi bekliyorum simdiden tesekkur ederim

 4. Onur - -

  Çok fazla yanlış var. Pasta bir aşındırma işlemidir, halbuki yazıda geçen ifade de ” pasta yaparken yüzeyden kopardığınız boyalar çiziğin için doldurur yani ince bir rötuş işlemi yapmış olursunuz” deniyor. Bu doğru değildir. Pasta, çizik etrafındaki boyayı aşındırırak çizik ile yakın civardaki boya grubunun aynı seviyeye indirgenmesi işlemidir. Yani herhangi bir dolgu, rötüş asla söz konusu değildir.

 5. cem koltuk - -

  pasta cila ve sonrasında bakım için kullanılacak teflon içerikli malzemeleri söylermisiniz.

 6. aliihsan - -

  derin çiziklerin giderilmesi için usta pastacılar boyayı ısıtarak çizikleri doldururlar ve yok ederler sadece ustalar yapar başka anlatılanlar hikaye gerçek bir pasta cila şöyle yapılır gazlı yıkama killeme araç plastik yerlerini bantlama meguiars ürünleri 101_105_205_veya _82_66_26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir