Nasıl Yapılır

Kapat

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi iki şekilde yapılır. Bunlardan biri idrardan anlaşılır. Diğeri ise kanda anlaşılır. İdrar testi, kan testine nazaran geçerliliği daha azdır. Bu yüzden tam emin olmak için kan testi yapmalıyız. Kesin sonucu kan testiyle öğreniriz. Bunları tek tek ele alalım. Hamile olduğunuzdan şüphe etmemiz için adet kanamasının gecikmesi gerekir. Gebeliğin testte görülmesi için adet gecikmesinin üstünden 4-5 gün geçmesi gerekir.

İdrar testlerini eczanelerde kolaylıkla bulabiliriz. Aldığımız zaman üzerindeki kullanma kılavuzunu okumamız yararlı olacaktır. Çünkü testin markasına göre uygulama şekli az da olsa değişiklik gösterebilir. Temiz ve kuru bir bardağa idrar yapılmalıdır. Gebelik testi düz bir zemine konulmalıdır. Üzerine bir iki damla idrar damlatılmalıdır. İdrarı damlattıktan 5 dakika kadar bekletmeliyiz. Bekledikten sonra sonucu öğrenebiliriz.

Bir süre geçtikten sonra sonuç okuma bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok anlamına gelir. Eğer çift çizgi belirirse gebelik var anlamına gelir. Eğer testte hiçbir çizgi görülmezse test geçersiz anlamına gelir. Yeniden eczaneden test alıp yeniden uygulamayız. Diğer bir hamilelik testi ise kanda gebelik testidir.

Bu yöntem diğerine göre geçerliliği daha yüksektir. Kesin sonuçlar verir. Bu testi yapmamız için idrar testinde olduğu gibi âdetin 4-5 gün gecikmesi gerekir. Ancak bu şekilde uygulanabilir. Az bir miktarda kan, tür içerisine alınır. Test sonuçları 1-2 saatte çıkmaktadır. Sonucun sıfır olması gebelik yok anlamına gelir.

Test sonucunda gebeliğin olduğunu gösteren değerler 20’den yüksek rakamlar olması gerekir.20’den düşük değerler şüpheli değerlerdir ve genellikle gebelik çıkmaz. Bir süre sonra testi yeniden uygulamamız gerekir. Bu daha sağlıklı bir yöntemdir.

1.539 Okunma 06 Tem 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!