Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasil Yapilir
 4. »
 5. Hybrid Inverter Nasıl Kullanılır?

Hybrid Inverter Nasıl Kullanılır?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
14 1

Hybrid Inverter Nasıl Kullanılır?

Inverter teknolojisi, günümüzde kullanıcıya tasarruf sağlayan önemli sistemlerdir. Bu ürünler pek çok alanda kullanılmakta ve güvenlik, tasarruf gibi önemli konularda tüketiciye hizmet vermektedir. Çeşitleri olan inverter sistemleri ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey işleyiştir.
Inverter tasarruf amaçlı kullanılır. Elektrik enerjisi kullanan makinelere iletimi sağlayan devrelerdeki frekansları düzenler, doğru akımı alternatif akıma, alternatif akımı doğru akıma çevirme özelliğine sahiptir. Bu cihazlar 3 fazlı çalışma sistemine sahiptir ve frekansları, ayrıca gerilimi ayarlayabilme imkanı tanır.
Inverter, doğru akıma sahip akü voltajını, alternatif akıma çevirebilir veya aynı işlemin tersini gerçekleştirebilir. Cihaz 12V, 24V, 48V doğru akıma sahip olduğunda da işlem gerçekleşebilecektir.

Hybrid Inverter Nedir?
Hybrid inverter nedir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. Solar ve grid sistem güç teknolojilerin daha yüksek avantaj sağlayabilmesi için birlikte kullanılması sonucu, hibrid solar fotovoltaik sistem ortaya çıkmıştır.Evde tüketim için PV’ler aracılığıyla üretilen enerji yeterli olabilecektir. Bu durumda inverter PV enerjisi kullanılır ve aküye de gerekli gücü sağlar. Benze şekilde, tüketim PV enerjisini geçecek kadar yüksekse, bu durumda da inverter şebekeden fazladan enerji alımı meydana gelecektir. Güneşin olmadığı günlerde, enerji tüketimine bağlı olarak inveter, aküden gelen enerjiyi kullanacak ve kullandığı bu enerjiyi de şebekeden temin edecektir. Bu ve benzeri durumlar çoğaltılabilir.

Size En Uygun İnverter Sistemi Seçin
Burada önemli olan ihtiyaç duyulan inverter sistemin iyi belirlenmesidir. Eğer, evinizde elektrik kesintileri yaşamamak ve ana şebekeye erişim olmadığı durumlara karşı önlem alma amacına sahipseniz, zaman aralıklarına uygun, kesintisiz kullanıma olanak veren akü grupları ile beraber, şebekeden bağımsız inverter kullanılması gerekecektir.
Şebekeye ulaşım mevcutsa ancak kullanımın pahalıya mal olması nedeniyle tasarruf sağlanmak amaçlanıyorsa, böyle bir durumda yedek güç kullanımı arzulanabilir. Ancak anlaşıldığı üzere söz konusu sistem yedek olacağı için bağlı kalma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bu noktada en faydalısı hibrid inverter kullanımı olacaktır. Güneşli günler süresince, PV tarafından üretilen enerji tüketilebilinecektir. Söz konusu inverter yedek güç için akülere de bağlı konumda olacaktır. PV bu nedenl rahatlıkla aküleri şarj edebilir. Geceleri, güneş ışınlarından faydalanmak mümkün olamayacağı için PV gücü düşük olacaktır. Başka sebeplerden de PV gücünde düşme söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarda inverter, içinde bulunan güç kaynağını ana şebekeye iletecek ve değişim gerçekleşecektir.

Şebeke bağlantılı inverterlerin kullanılabileceği bir diğer durum da, Güneş enerjisinin en yeşil çözüm olduğunun bilincinde olan tüketicilerin, günlük elektriğini destekleyici bir sistem tercih etmek istemeleridir. Fazla güneş enerjisi aynı zamanda ana şebekeyi de destekleyerek hem tasarrufu hem de verimliliği artıracaktır. Hibrid inverter, PV gücünden şebeke gücüne geçiş esnasında verimli olmaktadır.

Güneş enerjisinden yararlanılabilecek gündüz saatlerinde, günlük elektrik ihtiyacını karşılamak üzere inverter, dolar DC gücünden AC şebeke gücüne geçişi sağlar. Bu esnada üretilen fazla güneş enerjisi de yerel elektrik dağıtım şirketine verilebilir, hatta yasal mevzuatlar dahilinde satılabilir. Yoğunluğun düşük olduğu akşam saatlerinde ise  inverter uyku modunda olur ve bu süreçler otomatik olarak son derece kontrollü şekilde gerçekleşecektir. Hybrid inverter tasarruf sağlamanıza bu açıdan destek verecektir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Ziya Yılmaz - -

  Herkese bol selamlar, öğrenmek istediğim 10kw ilk bir rüzgar gülü için hangi invertor ve controlleri kullanmam gerek. Şehir şebekesi var ama öylesine düşük voltaj geliyorki 15watt enerji tasarruflu ampul yanmıyor ama 5 Watt lık LED ampüller yanıyor.
  internet te araştırmalarımın sonunda hep invertor ile karşılaşıyorum. Controller diye birşey karşıma çıkmıyor onun için 10kw bir rüzgar gülü için hangi aletleri kullanmamız gerek. Bu konuda beni aydınlatırsanız şimdiden teşekkür ederim. Herkesin yeni yılını kutlar sağlıklı sıhhatli yeni yıllar dilerim.
  Ziya Yılmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir