Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasil Yapariz
 4. »
 5. Yünlü Kazak Nasıl Yıkanır ?

Yünlü Kazak Nasıl Yıkanır ?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
53 2

Yünlü Kazak Nasıl Yıkanır ?

Yünlü kazaklar eskiden beri üretilen ve giyilen ürünlerdir. Ancak son yıllarda iklim koşulları ve artan maliyetler ile birlikte üretimi azalan yünlü kazaklar oldukça pahalı giysiler haline gelmiştir. Hem pahasından hem özel yapısından ötürü temizlikleri de ayrı bir özen ister. Mümkünse yıkanmamalı ve yünlü olduğu bilgisi özellikle vurgulanarak Kuru Temizleme yaptırılmalıdır. Bu her zaman imkan olan bir konu olmadığından ve maliyetinden ötürü yıkama yapılacaksa mutlaka dikkatli yıkanmalıdır. Burada en önemli soru yünlü kazak nasıl yıkanır?  sorusu olacaktır.

Yünlü kazaklar tamamen yünden yapılabileceği gibi, kısmen yün içerebilirler.

İçerdikleri diğer sentetik bileşenler de kendi aralarında farklı özelliklere sahip olduğundan mutlaka onların da yıkma talimatlarına uyulmalıdır. Üretilen her tekstil ürünü için ona has bir yıkama talimatı etiketi ürünün üzerinde olmalıdır. Bu talimata uyularak yıkama işlemi yapılmalıdır genel kuralı yünlü giysiler için oldukça hassas bir konudur. Bunun en önemli sebebi yünün suya ve mekanik etkilere ve deterjan ya da sabuna karşı davranım özelliğidir.

Su ile temas eden yün ekzotermik bir reaksiyona girer ve hidrofob yani suyu sevmeyen iten yapısı nedeni ile suyu uzaklaştırmaya çalışan yün büzüşmeye yani kısalmaya yani halk arasındaki deyimiyle çekmeye başlar.

Buna ısı ve mekanik etki ve de bir de deterjan ya da sabun konsantrasyonu eklenirse keçeleşmeye doğru yünün yolculuğu başlar. Bu nedenle yünlü kazaklarınızı çok devirli tamburlu çamaşır makinelerine atmanız ve yüksek ısıda yıkamanız halinde oldukça küçülmüş ve keçeleşmiş şekilde almanız kaçınılmazdır. Deterjan ya da sabunların özellikle koyu renkli yün kazaklar üzerindeki boyar maddeyi aşındırıcı etkisi göz önüne alındığında durum iyice karmaşık bir hal alır. Çünkü deterjan veya sabun fazlası yüksek devir ve yüksek sıcaklık bu boyar maddelerin kazaktan sökülmesi için tüm şartları neredeyse hazırlamış olur.

Çok koyu renkli veya parlak renkli yün kazaklar bu şartlarda hem renklerini kaybedecekler hem de beraber yıkandıkları diğer giysileri de renklendireceklerdir.

Tüm bunlardan kurtulmanın tek yolu, yünlü kazak nasıl yıkanır? konusuna dair hazırlanmış yıkama talimatlarını harfiyen uygulamaktır. Genel haliyle bu talimatlar kesinlikle elde yıkama, düşük sıcaklıkta yıkama veya kesinlikle yünlü narin programda düşük devirde yıkamayı önerirler. Ancak en doğru ve garantili yün oldukça az deterjan veya sabun ile hatta neredeyse hiç kullanmadan elde yıkamaktır.

Kesinlikle döner tamburlu kurutucular, sıkma makineleri gibi kurutma alternatifleri denenmemelidir.

Elde yüzey suyu sıkılıp bir yere düzgünce bırakarak kendi kendine kuruması sağlanmalıdır. Elde yıkarken de kazağa zarar verecek şiddette çitileme vs yapılmamalıdır.

En değerli ve sıcak tutan giysilerinizden olan yünlü kazak nasıl yıkanır? diye düşünüyorsanız kesinlikle çok devirli çamaşır makinesine atmamanız ilk öneri olacaktır. Elde yıkmanız ve sererek kurutma yapmanız en doğru ve kolay çözümdür.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. jebihemta - -

  Çalışmayıp evde takılınca dünya sizin için 70 derecede yıkanmış yünlü kazak gibi aniden küçülüyor, büzüşüyor.

 2. Gettingbetterr - -

  Dün gece sıcak diye kısa kollu ile yattım şimdi kalkıp yünlü kazak giydim bu şehir bizle oyun oynuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir