Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasil Yapilir
 4. »
 5. İlkokul Diploması Nasıl Alınır?

İlkokul Diploması Nasıl Alınır?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
44 5

İLKOKUL DİPLOMASI ALMANIN YOLLARI

Hayatın size getirdikleri ya da zamanında yaptığınız tercihler yüzünden öğreniminizi tamamlayamamış ya da hiç başlamamış olabilir ve bunlara ilişkin diplomaları temin edememiş olabilirsiniz. Bu şartlar ilkokul diploması almanıza engel değildir. Yani yıllar sonra öğrenim hayatına giriş yaparak bu eksiği kapatabilir ve planlarınızı uygulamaya sokabilirsiniz. Peki ilkokul diploması nasıl alınır?

İlkokul diploması temin edebilmeniz belli şartların varlığı halinde mümkündür.

Öncelikle diploma temin edebilmenizin en doğal yolu 8 yıllık öğreniminizi tamamlamak ve mezuniyetiz sonucu bu belgeyi almanızdır. İlkokul diplomanızı aldıktan sonra kaybetmeniz durumunda da tekrar alabilmeniz mümkündür. Peki kaybedilen ilkokul diploması nasıl alınır? Yapmanız gereken bitirdiğiniz okula giderek diplomanızı kaybettiğinizi belirten bir dilekçe ile başvurmaktır. Okulunuz bu konuda size yardımcı olacaktır. Yetkili kişi tarafından ilköğretim kurumları yönetmeliğinin altındaki çizelgelerden biri doldurulur ve size verilir.  Ancak öğrenciye yeniden diploma temin edilemez. Mezuniyetin gerçekleştiği okulda diploma defterleri tutulur.

Bu defterlerden mezuniyetin ilgili okuldan sağlanıp sağlanmadığı tetkik edilir. Oradaki diploma notu kullanılarak bir mezuniyet belgesi düzenlenir ve diploma almak isteyen kişiye teslim edilir. Ancak bu mezuniyet belgesinin son derece titiz düzenlenmesi gerekir. Zira bir harf hatası dahi belgeyi geçersiz hale getirir. Sonuç olarak diplomanızı kaybettiğinizde yeni bir diploma değil, onun yerine geçecek diploma kayır örneğini okulunuza başvurarak bahsedilen şekilde temin edebilirsiniz. Okula yaptığınız başvuruda size yardımcı olunmaz ise bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurarak 1 hafta içerisinde diplomanızı temin edebilirsiniz.

İlkokul diploması edinebilmenin yollarından bir diğeri ise Açık İlköğretim Okuluna internet üzerinden ya da halk eğitim merkezlerinden başvurarak ilgili sınavları geçmektir. Bu şekilde ilköğretim diplomasını edilebileceksiniz.

Peki açık ilköğretim okulu hakkında ayrıntılı bilgilerdir nelerdir ve buradaki eğitimi tamamlayanlar için ilkokul diploması nasıl alınır?

Öncelikle açık ilköğretim okuluna
•    Zorunlu eğitim yaşını bitirenler(Başvuru tarihinde 15 yaşında ve 15 yaşını tamamlamış olan ilköğretim mezunları)
•    İlköğretimin 5′ inci sınıfını tamamladığını belgelendirenler,
•    Yetişkinler 2′ inci kademe eğitimi başarı belgesi olanlar,
•    Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
•    İlköğretimin ya da ortaöğretimin 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarından ayrılanlar,
•    İlkokulun 4’üncü sınıfını bitirenler,
•    Yurtdışında eğitim görüp ilgili mevzuat maddenin şartlarına uygun olacak şekilde denklik sağlayanlar
•    Bir yıldan fazla süreli kamu görevi ile yurtdışında görevlendirilen anne, baba veya vasisiyle birlikte bulunduğunu belgelendiren öğrencilerde yaş kaydı aranmaksızın başvurabilirler.
•    Daha önce ortaokulu dışarıdan bitirme sınavlarına katılıp başarısız olarak mezun olamayanlar başvuru yapabilir.

Başvuru tarihlerini www.aio.meb.gov.tr adresinden kontrol edebilir ve gerekli işlemleri bu adres üzerinden takip edebilirsiniz. Kaydınızı yaptırıp ilgili sınavlardan başarılı sonuç elde ettiğinizde ilkokul diploması almaya hak kazanacaksınız. İlgili site üzerinden özel durumlarınızı ele alıp açıklayan ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

İlgili Yazılar

5 Yorum

 1. Cigdem - -

  İlk okula gitim ama okuyamadim diploma almak istiyorum alabilirsem ehliyet almak istiyorum

  1. Murat - -

   Evet

 2. kenan - -

  merhaba yaşım 27 3 sınıfa kadar okuya bildim diploma almam.gerekiyor ve ihtiyacım var ve lütfen yardım ci.olun bana

 3. Leyla yilmaz - -

  Merhaba ilkokul 4de kadar okudum halk eyitimden okuryazar belgesi aldım ama diploma almak istiyorum8 ci sinifıda okumak istiyorum neyapmam nereye bas vurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 4. Guler - -

  Slm ben okur yazar diplomasi aldim fatih kara gümrükten ilk okul diplomam için nereye baş vurmalıyım lütfen yardimci olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir