Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasil Yapilir
  4. »
  5. Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı

Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı

admin admin - - 2 dk okuma süresi
8 0

Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfak evdeki en önemli mekânlardan birisidir muhakkak. Özellikle kadınların günün büyük çoğunluğunu geçirdiği mutfak, aydınlatma hileleri ile olduğundan daha büyük ve ferah gösterilebilir. Gerek tercih edilen aydınlatma elemanları gerekse de aydınlatma elemanlarının yerleştirilmesi planlanan konum bu amaçta fazlasıyla etkilidir. Peki, mutfak aydınlatılması nasıl olmalıdır?
Mutfak aydınlatılmasında yapılması gereken en önemli adım, her bölümün aydınlatması ile ayrı ayrı ilgilenmek olacaktır. Şöyle ki mutfağın en iyi şekilde aydınlanması için, bir adet genel aydınlatma ve bir adet de tezgâh aydınlatması kullanılmalıdır. Mutfakta özellikle geceleri çalıştığınızda kendi gölgeniz tezgâha düşecek ve bu da çalışma kalitenizi düşürecektir.

Bu sebeple, tepede tek bir avize aydınlatmasından ziyade tezgâh üzerinde ekstra bir aydınlatma da kullanılmalıdır. Burada tercih edeceğiniz aydınlatma elemanı küçük LED ampuller olabilir. LED ampullerin yerleştirileceği en uygun yer ise, tezgâh ve dolapların kesiştiği köşeler olacaktır. Mutfakta temel aydınlatma elemanını ve konumunu seçerken, ana kriteriniz mutfağınızda yemek masasının yer alıp almayacağı olmalıdır.

Çünkü yemek masasının mutfağınızda kullanmayı tercih edecekseniz, aydınlatma elemanı mutfağa masayı aydınlatacak şeklide yerleştirilmelidir. Masanın tamamen aydınlatılabilmesi için, avizeyi masanın tam üzerine yerleştirmek en iyi çözüm olacaktır. Aydınlatma elemanlarının konumu hakkında bilgi verdikten sonra sıra geldi avize seçimine. Mutfakta en çok tercih edilen avizeler, metal avizelerden oluşuyor.

Özellikle kolayca temizlenebilmesi metal avizeleri daha çok ön plana çıkartıyor. Bunun yanı sıra yansıma sebebiyle de daha geniş alana hükmedebiliyorsunuz. Son dönemlerde mutfakların olmazsa olmalarından olan metal avize modellerinden ise, oval şekilli olan modeller en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir