Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hayvanlar Alemi
  4. »
  5. Kediler Nelerden Hoşlanmaz? Kediler Neleri Sevmez?

Kediler Nelerden Hoşlanmaz? Kediler Neleri Sevmez?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
14 0

Kediler Nelerden Hoşlanmaz? Kediler Neleri Sevmez? Kedileri Çileden Çıkaran Noktalar. Birbirinden çok farklı karakterlere sahip oldukları bir gerçek. Ama ortak bir doğaya da sahipler. “bana fazla ilişmeyin” “neden kimse benimle oynamıyor?” “karnımı fazlasıyla aç olduğunu anlatmak için daha ne yapabilirim?” tarzındaki serzenişlerini insan kulağının işitemeyeceği bir frekanstan yaptıkları için kendilerine özgü çeşitli sesler çıkarmakla yetiniyorlar. Kendilerine özgü bir işaret dilleri ve oldukça enteresan mimikleri var. Safa yattıklarına bakmayın oldukça uyanıklar. Hem gizli hem ortadalar.

Evet, insanlar tarafından evcilleştirildiler. Ama orman düzenini evde daha kurnaz bir biçimde uyguluyorlar. Onun sahibi olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ama o da aynaya baktığınızda gördüğünüz kişinin sahibinin kendisi olduğundan emin. Geri çekilebilen pençeleri hem naifliğe hem de vahşiliğe yakın olduklarının kanıtı gibi. Kimlerden bahsettiğimi anladınız… Kediler. Her canlının hoşuna giden ve gitmeyen şeyler olduğu tartışma kabul etmez bir gerçektir. Peki, kendilerine has canlılar olduklarını bildiğimiz kediler nelerden hoşlanmazlar? Bu sorunun cevabına birlikte göz atmaya ne dersiniz? Zaten bunu yapmaya çoktan başladık bile;

Öncelikle bilenler bilir, kedi banyo sefasından haz alan bir canlı türü değildir.Eğer memnuniyetsiz bir kedi görmek istiyorsanız onu yıkamanız yeterli olacaktır. Ayrıca kediyi yıkamaya kalkmak ona açık bir hakarettir, çünkü o zaten gün boyu yalanarak kendini temizler. Ve dilinin antiseptik özelliğe sahip olması bu eylemi kusursuz bir biçimde yapmasını sağlar. Kediler nelerden hoşlanmaz turumuzun ikinci durağı ise “durmaksızın sevilmek, okşanmak” tır. Ölçülü sevgiden hoşlanmakla birlikte uzayan sevgi gösterilerinden asla haz almazlar. Üstelik uzun okşanmalarda gerilmelerinin mantıklı bir sebebi de vardır: statik elektriklenme. Sürekli okşamanın yarattığı elektriklenme kedileri agresif kılan unsurlardan biridir.

Abartıya kaçmadan makul ölçüde sevilmeyi tercih eden kediler kucağa gelme konusunda zorlanmaktan da asla hoşlanmazlar. Onlar “özgür irade” kavramının suskun savunucularıdırlar. İstedikleri zaman kucağa gelmekten hoşlanırlar. Her türlü dayatma kedileri çileden çıkarır. Hani bazı kişilerden şu söylemi duyarız ya “aniden uyandırılınca çok sinirli oluyorum” işte bu cümlenin altına her kedi tereddüt etmeden imzasını atar. Aniden uyandırılma durumlarında huysuzluğun birçok çeşidini sergilemeye meyilli olurlar. Fiziksel müdahalelerden asla haz almazlar. Bu davranış onları daha da saldırgan kılabilecek yanlışlar listesinde üst sıralardadır. Tırnak kesimi yada aşı gibi durumlarda inanılmaz reaksiyonlar gösterebilirler.

Kediler nelerden hoşlanmaz sorusuna verdiğimiz cevaplara birde hoşlanmadıklarını nasıl belli ettikleri mevzusunu da eklemek gerekir.

Kulaklar arkaya yatmışsa, gözbebekleri büyümüşse, kısık sesli memnuniyetsiz homurdanmalar başlamışsa, itfaiye veya ambulans sireni gibi enteresan sesler çıkarıyorsa, tırnaklar yuvalarından fırlamışsa, bedeninde kasılmalar gözlemleniyorsa yanlış giden ve hoşlarına gitmeyen bir yada birkaç durum içinde olduklarından emin olabilirsiniz. Uyarı işaretlerini dikkate almanızı tavsiye ederim. Gerekli durumlar dışında onlarla inatlaşmak onları daha agresif kılmak dışında bir sonuç vermeyecektir. Kedilerle tatlı ve homurtulardan uzak bir iletişim kurabilmeniz dileği ile.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir