Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Faydalı Bilgiler
 4. »
 5. Köpek Nasıl Eğitilir?,Köpek Nasıl Egitiriz, İyi Bir Köpek Nasıl Egitilir?

Köpek Nasıl Eğitilir?,Köpek Nasıl Egitiriz, İyi Bir Köpek Nasıl Egitilir?

Arthur Arthur - - 65 dk okuma süresi
75 29
Köpek eğitimi nasıl yapılır

Köpek Nasıl Eğitilir?,Köpek Nasıl Egitiriz, İyi Bir Köpek Nasıl Egitilir?

İnsanın en iyi dostları kimdir desem aynı yanıt alınacaktır. Tabiî ki köpekler. Köpekler her ne kadar eğitimsizde olsa sahiplerine bağlılığıyla bile dost olur ve insan hayatını renklendirirler. Fakat eğitimli bir köpek sizin hayatınızı tamamen değiştirecektir. Bir nevi hayatınıza ortak olacaklardır. Sizin isteklerinizi anlayacak ve karşılığında sizde onu isteklerini anlayacaksınız. Yani köpeğinizle iki ayrı dili konuşan yabancı olmayacaksınız.

Köpeklerin insanların yaşına oranlandığını hepimiz biliriz. 3 köpek yılı gibi. İnsanlar yaşlarına göre öğrenir. 0-1 yaş yürümeyi 1-2 yaş konuşmayı öğrenmek gibi. Aynen köpeklerde de eğitimde yaş çok önemidir. 5 aylık bir köpek itaat eğitiminde en ideal yaşındadır. 5 aya kadar çok fazla bir eğitim verilemez ama bu aylardan sonra vereceğiniz eğitimi köpeğin karakteriyle de doğru orantılı bir şekilde alacaktır. İtaat eğitimlerinde köpekler koşullandırılmalıdır. Yani ilk önce köpeğe yapması gereken komutu elinizle iterek ya da çekerek gösteriniz. Örneğin otur diye yüksek sesle komutunuzu verdikten sonra elinizle arkasından yere bastırınız. Oturduktan sonra aferin diyerek önce okşayınız sonra bir ödül olarak küçük bir sosis parçası veriniz. Daha sonra oturma işlemini sizin desteğiniz olmadan yapacaktır. Artık her yaptığında ödüllendirilen köpek bunu koşullanacaktır. Daha sonra ödülü azaltınız. Ve sadece okşayarak ödüllendiriniz zira sizin onu sevmeniz bile onun için bir ödül olacaktır.

Yürürken takacağınız tasma köpeğinizin sizi izleyerek yanınızda yürümesini kolaylaştıracaktır. İlk önce tasmayla ayak adımlarınıza uygun bir şekilde yürütmeyi deneyiniz. Yavaşladığında sertçe tasmayı çekiniz. Hızlı gittiğinde ise geriye çekiniz. Size ayak uydurmaya başladığında ödüllendiriniz.

Tuvalet eğitiminde ise köpekler için gazete yöntemi çok uygundur. Tuvaletini yaptığı zaman gazeteyi ıslak bölgeye koyun daha sonra bu ıslanan gazeteyi tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürün ve köpeğinizi tasmasından tutarak bu gazeteyi koklatın. Bir iki denemeden sonra köpek tuvaletini nereye yapması gerektiğini anlayacaktır. Fakat bu gazeteyi başka bir yere kaldırmayın köpek gazete üzerine yapmak için koşullandığından koyduğunuz diğer yeri bulacak ve oraya yapacaktır. Burada gazeteyi koyacağınız yer çok önemlidir. Köpekler yemekten, uykudan ve oyundan sonra genellikle tuvaletlerini yaparlar o yüzden gazeteyi dinlenme alanı olarak belirlediğiniz en yakın yere koyarsanız bu alışkanlığı daha çabuk yaratırsınız.

KÖPEK EĞİTİMİ
KÖPEĞİNİZE HER GÜN EN AZ 1 SAAT AYIRMALISINIZ!

KÖPEK EĞİTİMİ
KÖPEĞİNİZE HER GÜN EN AZ 1 SAAT AYIRMALISINIZ!

Eğitimin yaşı yoktur demiştik eğitim köpeğin ve sahibinin ortak yaşamını her iki taraf için kolay kılması bakımından köpek için şarttır .Doğada vahşi ortamda yaşayan canlılar bile yaşamak için ve sürü uyumu için mutlaka anne ve babasından alabileceği bütün eğitimleri almak zorundadır. Alamayan yavrular ise yaşına dahi giremeden bir başka canlıya yem olur veya bir felakete maruz kalır. Evinize getirdiğiniz yavru köpekte ileriki yaşamını kolaylaştıracak eğitimini sizden alacaktır Eğitim almamış hangi canlı olursa olsun yaşamında zorluklar karşısında geri adım atar ve karşılaştığı zorluklar karşısında başarılı olamaz köpek eğer eğitimsiz ise sahibine ve çevresine mutluluk vermez ancak eğitimli bir köpek çevresinden övgü toplar o güne kadar hiç bir köpekle yakınlaşmamış bir kişi bile artık köpeğe sempati ile bakacaktır ve ön yargılardan arınacaktır.

Köpek yetiştirmenin altın kurallarını iyi etüt etmek ve anlamak köpeğinizi yetiştirmenizde size çok kolaylık sağlarKöpek Nasıl Eğitilir ?köpeğinizi iyi gözlemlemeli ve ona göre davranmalısınız.Köpek denen canlı son derece iyi bir gözlemcidirKöpek Nasıl Eğitilir ?sizi bütün gün izler ve ona göre davranır. Köpek eğitmek veya köpek beslemek diye bir şey yokturKöpek Nasıl Eğitilir ?”KÖPEK YETİŞTİRMEK” vardır. Yavru bir köpeği alırsınız ve ölene kadar onu yetiştirirsinizKöpek Nasıl Eğitilir ? bu zaman zarfında beslersinizKöpek Nasıl Eğitilir ?eğitirsiniz. Köpeğiniz ile ilk komutları çalışmaya mutlaka sakin bir ortamda başlayın ve öğrenmeyi başardıktan sonra daha kalabalık ortamlarda çalışmaya devam edin. Çalışma sayıları ve tekrarlar çoğaldıkça öğrenme de hızlanır. Köpek yetiştirmek sanıldığı kadar basit değildir. Ancak bazı insanlar öğretme konusunda doğuştan yeteneklidir. Şöyle bir düşünün;mutlaka çevrenizde öğretme konusunda yetenekli bir tanıdığınız vardır. Hiç ilgilenmediğiniz bir konuyu size sohbet esnasında hissettirmeden öğretir. Sonradan siz bunun farkına varınca da hayretler içinde kalırsınız. Biz sadece size eğitimin temel teknik ve bilgilerini veriyoruz. Biz de çok iyi biliyoruz ki her köpek sahibi eğitim konusunda başarılı olamaz. On köpek sever dener fakat dört kişi başarılı olur. Eğer bu rakamları yükseltebilirsek başarılı köpek sahibi sayısı artar. Konuyla ilgili kitaplar da hep bu sebeple yazılır.

Ekonomik nedenlerden dolayı da birçok insan köpeklerini eğittirememektedirler. Bu nedenle verilen bilgileri iyi değerlendirinKöpek Nasıl Eğitilir ? en azından köpeğinizi kendiniz eğitemeseniz bile doğru bir şekilde yetiştirmiş olursunuz. Anlayamadığınız bir komutu kesinlikle köpeğinize öğretmeye çalışmayın .aksi takdir de köpekte psikolojik problemlerin oluşmasına sebep olursunuz bizim kitap yazmaktaki asıl amacımız köpeğinizi problemsiz bir şekilde yetiştirmenizdir size tavsiyelerimiz de ne diyorsak elinizden geldiğince uygulamaya gayret edin. Mesela siz yemek yerken asla ve asla köpeğinize masa kenarından yemek vermeyin ve verdirtmeyin diyorsak bu hem sizin hem de köpeğinizin iyiliği içindir mutlaka bu kurala uyun çünkü doğada köpek bir dilenci değildir sizin acıyıp ta vereceğiniz bir parça yiyecek köpeğinizi artık dilenci yapmaya yetecektir .

Köpek yetiştirirken iki şeyden yararlanmalıyız;
1- Dolaylı etki;
2- Direkt etki;
3- Tavizsiz Davranmak

Bu üç temel kuralı mutlaka her yerde ve ortamda kesinlikle uygulamalıyız aksi olursa köpek büyüdüğünde asla söz dinletemeyiz bazı eğitimler vardır ki asla uzmanlara danışmadan öğretmeye çalışmamalıyız (saldırı eğitimi gibi).

Bu resim küçültülmüştür. Gerçek boyuta dönmek için tıklayın. 750×562.
Köpek Nasıl Eğitilir ?

TEMEL EĞİTİM
KÖPEK EĞİTİMİNDE TEMEL KOMUTLAR VE BUNLARIN ÖĞRETİLMESİ
İZLE!

Bu komut köpeğinKöpek Nasıl Eğitilir ? sahibinin yanı sıraKöpek Nasıl Eğitilir ? onun yedeğinde veya serbest olarak yürümesini sağlamak için verilir.Eğitim içinKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin boynunda eğitim tasması bulunur. Bu tasmaya eğitim kayışı geçirilerekKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitimin yapılacağı alana gelinir.EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeği sol tarafına alır ve onuKöpek Nasıl Eğitilir ? başı dizinin hizasında duracak biçimde tutar. Eğitim kayışının serbest olan uca sağ eleKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğe bağlı olan ucu sol ele alınır. EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? “İZLE” komutuyla birlikte kayışı ileriye doğru çok hafif ve yalnızca bir kez sarsıp yürümeye başlar. Bu yürüyüş süresince her üç adımda birKöpek Nasıl Eğitilir ? fazla yüksek olmayan bir sesleKöpek Nasıl Eğitilir ? “İZLE!” komutu tekrarlanır. Köpeğin eğiticinin önüne ve arkasına geçmek istemesi halindeKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim zinciri uyarı olarak orta şiddetle sarsılır.Birlikte yürüme eğitimi en fazla 20 dakika olarak sürdürülür. Daha fazlası köpeği sıkar ve ilgisini dağıtır. Eğitimler her gün veya gün aşırıKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek hiçbir yanlış yapmadan eğiticisinin yanı sıra yürümeyi belleyinceye değin sürdürülür. KöpeğinKöpek Nasıl Eğitilir ? çeşitli koşullarda sahibinin yedeğinde yürümesini sağlayabilmek içinKöpek Nasıl Eğitilir ? daha ileri devrede köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? uzun bir duvar boyunca sahibi de duvar arasında yürümeye alıştırılır. Bu köpek için oldukça sıkıcı geçebilir.

Yön değiştirmeKöpek Nasıl Eğitilir ? ileri veya geri çıkma girişimlerinde bulunur. Her girişimiKöpek Nasıl Eğitilir ? “hayır” sözcüğü ile önlenir ve eğitim tasması orta şiddetle sarsılır. Eğiticinin dizi hizasında normal biçimde yürüdükçe okşanır. Yedekte yürümenin son aşamasıKöpek Nasıl Eğitilir ? ‘serbest yedekte yürümedir. Bu eğitimde köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? sahibinin yanında eğitim kayışıyla bağlı olmaksızınKöpek Nasıl Eğitilir ? öğretildiği biçimde yürür. Bu alışkanlığı kazandırmak içinKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek eğitim kayışıyla olarak sahibinin yanında yürümekte iken kayışKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim zincirinden çıkarılarak eğitime devam edilir. Köpek yürüyüşünü bozduğundaKöpek Nasıl Eğitilir ? hayır sözcüğüyleKöpek Nasıl Eğitilir ? uyarılır. Düzgün yürüdüğünde ise okşanarak ödüllendirilir. Tekrarlarla yedekte yürüme eğitimi köpeğe kazandırılmış olur.
DUR!

Bu komutla köpekten istenenKöpek Nasıl Eğitilir ? her ne yapıyor olursa olsun durup beklemesidir. Bu nedenleKöpek Nasıl Eğitilir ? yalnızca köpek yedekte yürürken değilKöpek Nasıl Eğitilir ? her durumda durma eğitimi yaptırılmalıdır. YatarkenKöpek Nasıl Eğitilir ? otururkenKöpek Nasıl Eğitilir ? gel komutunu getirirkenKöpek Nasıl Eğitilir ? bu yeni emrin uygulanışını görmeli ve benimsemelidir. Köpek bu komuta öncelikleKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim kayışıyla bağlı olarak yedekte yürürken alıştırılır. Yürüme halinde iken eğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? sol elinin avuç içi köpeğin burnuna doğru gelecek biçimde köpeği engelleyerek “Dur!” komutunu verir Bu arada kendi de durur. Köpek ilerlemek istediğinde: Hayır! diyerek uyarır. Durması halinde iseKöpek Nasıl Eğitilir ? okşayarak ödüllendirir. Defalarca tekrarlar ve köpek tarafından kavranan bu çalışmaKöpek Nasıl Eğitilir ? daha sonra köpek serbestken yapılır. Daha ileriki aşamalarda: OturKöpek Nasıl Eğitilir ? dur! YatKöpek Nasıl Eğitilir ? dur! GelKöpek Nasıl Eğitilir ? dur!” çalışmaları yapılarak eğitim tamamlanır. Bu komutuKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğe serbest olarak yerine getirtmeye alıştırmak için aşamalı bir çalışma yapmak gerekir. EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim kayışını sağ elinde tuttuğu haldeKöpek Nasıl Eğitilir ? sol eliyle köpeğe durmasını ikaz ederek bir metre kadar köpeğin ilerisinde ve önünde durur vazıyetteKöpek Nasıl Eğitilir ? Dur! komutuKöpek Nasıl Eğitilir ? sol kol dirsek kırılmaksızın köpeğe doğru uzatılarak ve avuç içi köpeğe doğru dönükKöpek Nasıl Eğitilir ? parmaklar bitişikKöpek Nasıl Eğitilir ? parmak uçları yukarı çevrili olarak verilir. Köpek yerinden kalkmak istediğindeKöpek Nasıl Eğitilir ? sertçe söylenen “hayır” sözcüğüyle ve parmak tehditkar biçimde sallanarak uyarılır. Komutu uygun biçimde yerine getirdiğinde ise okşanarak ödüllendirilir. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitimin bu bölümünü iyice kavrayıp tam bir itaatle komutları yerine getirdiğindeKöpek Nasıl Eğitilir ? bu kezKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim kayışı çıkartılarak alışılagelen ceza-ödül sistemiyle bu eğitim de başarıyla köpeğe benimsetilir.
OTUR! veya ÇÖK!

EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? isteğine göre bu iki komuttan birini kullanabilir. Ancak yalnızca birini kullanmalıdır. Bu komutla köpekten istenenKöpek Nasıl Eğitilir ? yürürken veya yatarken oturma durumuna gelmesidir. Oturma eğitiminin köpeğe kazandırılması için uygulanan bir iki değişik yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisiKöpek Nasıl Eğitilir ? yedekte eğitimdir. İkincisiKöpek Nasıl Eğitilir ? serbest eğitime geçiş niteliği taşır. üçüncüsü ise serbest eğitimdir. Bunları sırasıyla görelim:

1.Yedekte oturma eğitimi: Köpek eğitimeKöpek Nasıl Eğitilir ? “İZLE!’ komutuylaKöpek Nasıl Eğitilir ? yedekte başlatılır. Bir süre gidildikten sonraKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitici “DUR!” komutuyla birlikte sol elinin avuç içini köpeğin burnuna doğru tutarak onu durdurur. Sonra “OTUR!” komutu verir. Bunu yaparkenKöpek Nasıl Eğitilir ? sol eliyle köpeği kalçasından aşağıya doğru bastırır ve sağ elinde tuttuğu eğitim kayışını yukarı doğru çeker. Böylece köpeğinKöpek Nasıl Eğitilir ? başı dik ve ileriye dönük olarak oturmasını sağlar. Komut tam olarak yerine getirilinceye değinKöpek Nasıl Eğitilir ? oturKöpek Nasıl Eğitilir ? otur!… denerek emir tekrarlanır.

2. Köpek eğiticisinin karşısında iken yapılan oturma eğitimi: Burada eğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin bir metre kadar ötesindeKöpek Nasıl Eğitilir ? karşısına geçer. EliniKöpek Nasıl Eğitilir ? parmakları bitişikKöpek Nasıl Eğitilir ? avuç içi köpeğin burnu üstünde ve yere dönük olarak öne doğru uzatır. Bir ucunu sol elinde tuttuğu eğitim kayışınaKöpek Nasıl Eğitilir ? sağ ayağı ile basarak köpeğin çöküp oturmasını sağlarkenKöpek Nasıl Eğitilir ? komutu tekrarlar: Otur! Otur! diyerekKöpek Nasıl Eğitilir ? hareketle komut arasındaki bağıntıyı köpeğin anlamasına çalışır.
Köpek eğer bu komutla yapacağı hareketi kavrayamıyorsaKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitici köpeği engelin karşı yönünde bırakarak kendisi diğer tarafa geçer. Eğitim kayışının uzunluğu oranında ondan uzaklaşır. GEL! komutuyla köpeği kendi bulunduğu kısma çağırır. Köpek engeli aşma anında ikenKöpek Nasıl Eğitilir ? bu kez: ATLA! komutuyla birlikteKöpek Nasıl Eğitilir ? sağ kolunu aşağıdan yukarıya doğru dik doğrultuda kaldırır Parmaklar bitişik ve avuç içi karşı yöne dönüktür. Köpek zaten çok alçak olan engeli yürüyerek aşacaktır. Buna rağmen çok zor bir iş başarmışçasına köpek okşanır ve sevilir. Hareket yeterince tekrarlanır ve köpeğe benimsetilirseKöpek Nasıl Eğitilir ? zamanla basamak basamak yükseltilen engelleri aşmada büyük bir titizlik ve çaba gösterecektir.
Yüksek atlama eğitiminin son aşaması serbest eğitimdir. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? ATLA! komutuyla veya yalnızcaKöpek Nasıl Eğitilir ? kolun tanımlanan biçimde yukarı kaldırılmasıyla engeli aşar.

Uzun atlama çalışmaları daKöpek Nasıl Eğitilir ? aynı pratik yöntemle köpeğe anlatılır ve öğretilir. Burada daKöpek Nasıl Eğitilir ? önce köpeğin engeli tanıması ve alışması gerekir. Başlangıçta engeller kısa tutulur. Önemli olanKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin cesaret bulması ve eğitim yapma isteğinin yaratılmasıdır. Giderek engeller hem uzunluğuna ve hem de yüksekliğine artırılabilir. Ancak buKöpek Nasıl Eğitilir ? sürekli çalışma isteyen bir eğitimdir. Köpeğin fizik yapısının uygun olmasıKöpek Nasıl Eğitilir ? sürekli çalışma yapma ve köpeğin engel atlama eğitimini sevmesi gibi etkenler başarıda büyük rol oynar.

PROFESYONEL EĞİTİM
BEKÇİ VE KORUMA KÖPEĞİ EĞİTİMİ

Ne tür olursa olsun bütün köpeklerdeKöpek Nasıl Eğitilir ? kendilerine ait olan şeyi koruma eğilimi görülür. Bir köpek yavrusunun önünden yiyeceğini almaya kalkınKöpek Nasıl Eğitilir ? hırlar! Yattığı mindere elinizi uzatın Köpek Nasıl Eğitilir ? memnuniyetsizliğini hemen hırlayarak belli ederKöpek Nasıl Eğitilir ? vermek istemez. Köpekte benimseme duygusu çok yaygın ve köklüdür. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? kaldığı eviKöpek Nasıl Eğitilir ? aileyiKöpek Nasıl Eğitilir ? aile bireyleriniKöpek Nasıl Eğitilir ? sahibiniKöpek Nasıl Eğitilir ? kendi öz malı gibi görür. Onları korumak için çaba gösterir. Bu duygu ve eğilim içgüdüseldir. Tüm köpeklerde değişik derecelenmelerle vardır. Yetişme ve eğitimin etkisi bu doğal eğilimin gelişmesiniKöpek Nasıl Eğitilir ? yönlendirilmesini ve denetim altına alınmasını sağlar. Bekçilik ve koruma görevi yapan köpeklerKöpek Nasıl Eğitilir ? başlıca iki küme içinde yer alırlar. Bazı köpekler yalnızca uyarıcı ödevi görürKöpek Nasıl Eğitilir ? duyduğu seseKöpek Nasıl Eğitilir ? eve giren yabancıyaKöpek Nasıl Eğitilir ? bahçe kenarından geçen kişilere havlayarakKöpek Nasıl Eğitilir ? ev halkını muhtemel bir tehlikenin varlığından haberdar eder. Bunlar çoğunluklaKöpek Nasıl Eğitilir ? oyuncak köpekler ve süs köpekleridir. Bununla birlikteKöpek Nasıl Eğitilir ? onlar arasında daKöpek Nasıl Eğitilir ? Terrier türleri gibiKöpek Nasıl Eğitilir ? cesurKöpek Nasıl Eğitilir ? atak ve saldırgan olanları vardır.

İri yapılı türlerKöpek Nasıl Eğitilir ? daha az havlar. Ancak çoğunlukla daha atakKöpek Nasıl Eğitilir ? cesur ve saldırgan olurlar. Bekçilik ve koruma görevi yapacak köpeklerin seçiminde titiz davranmak gerekir. Köpeklerin ayrıntılı olarak tanıtıldığı bölümKöpek Nasıl Eğitilir ? bu seçim için gerekli olan ön bilgiyi vermektedir. Tanınmış bekçi köpeği türleri arasındanKöpek Nasıl Eğitilir ? size ve amacınıza uygun olanını seçebilirsiniz. Bununla birlikteKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitime karşı istekliKöpek Nasıl Eğitilir ? sağlıklıKöpek Nasıl Eğitilir ? enerjikKöpek Nasıl Eğitilir ? atak ve saldırgan olması gerekir. KöpeğeKöpek Nasıl Eğitilir ? ilk bekçilik eğitimi annesinden gelir. YavruKöpek Nasıl Eğitilir ? annesinin havladığı kişiye onunla birlikte havlar ve yabancılara havlanması gerektiğini öğrenir. daha sonra bir yabancı gördüğündeKöpek Nasıl Eğitilir ? yalnız başına olsa dahi kendiliğinden havlayacaktır.Bekçi ve koruma köpeği olarak yararlanılacak saldırganlık eğitimi verilecek olan köpeklerKöpek Nasıl Eğitilir ? daha yavru iken alınarakKöpek Nasıl Eğitilir ? gelen gidenin olmadığı bir yerde yetiştirilirler. Mümkün olduğunca kalabalık içine çıkartılmazKöpek Nasıl Eğitilir ? başka insanla temas ettirilmezler. Tüm bakım ve beslenmeleri tek kişi tarafından görülür.

Bu kişiKöpek Nasıl Eğitilir ? aynı zamanda onun eğitimini üstlenecek kişi olmalıdır. Bekçi ve koruma görevi yüklenecek olan köpeğin kendine olan güveni her zaman tam ve yüksek olmalıKöpek Nasıl Eğitilir ? tüm eğitimlerKöpek Nasıl Eğitilir ? her zaman köpeğin üstün geleceği biçimde sürdürülmelidir. Hiçbir zaman dövülmemeliKöpek Nasıl Eğitilir ? üstünlük duygusu sarsılmamalıdır. Saldırganlık eğitimi verilecek olan köpek. bir önceki bölümde anlatılan temel komutları eksiksiz olarak yerine getirenKöpek Nasıl Eğitilir ? eğiticisine bağlıKöpek Nasıl Eğitilir ? itaatliKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitime istekli ve yetenekli bulunmalıdır. Temel komutları tam olarak benimsememiş itaatsiz köpeklerle saldırganlık eğitimi kesinlikle yapılmamalıdır. AyrıcaKöpek Nasıl Eğitilir ? bazı tür köpekler yapısal olarak çok sinirlidir. Bunlara çok iyi itaat eğitimi yaptırılmamışsaKöpek Nasıl Eğitilir ? giderilmesi olanaksız sakıncalara neden olmak mümkündür. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? Dur! komutuyla durmalıKöpek Nasıl Eğitilir ? Gel! komutuyla gelmeliKöpek Nasıl Eğitilir ? Otur! komutuyla oturmalıdır.

AyrıcaKöpek Nasıl Eğitilir ? bu tür eğitim gören köpeklerin bulunduğu yereKöpek Nasıl Eğitilir ? insanların girmesinin sakıncalı olduğunu belirten yazılar konmalı. Köpeğin barınma yeriKöpek Nasıl Eğitilir ? kapalı dolaşma alanı olan türde yapılmalı veya buna benzer güvenlik önlemleri alınmış olmalıdır. Dinlenme zamanlarında köpeği zincirle bağlamak kesinlikle doğru değildir. Bu köpeğe verilebilecek en ağır cezadırKöpek Nasıl Eğitilir ? güvenini kırıcıdır. Ne denli iyi eğitilmiş olursa olsunKöpek Nasıl Eğitilir ? kalabalığa çıkartılacak köpeklerin ağızlarınaKöpek Nasıl Eğitilir ? herhangi bir kazayı önlemek için ağızlık takılmalıdır.

Daha önce gördüğümüz temel eğitimden geçmişKöpek Nasıl Eğitilir ? yalnız eğiticisi tarafından beslenip bakılarak özel olarak barındırılmış köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? uygun tür ve nitelikteyseKöpek Nasıl Eğitilir ? iyi bir bekçi ve koruma köpeği olmaya aday demektir. Hiçbir eğitim verilmese de oKöpek Nasıl Eğitilir ? koruma alanına giren yabancılara saldırır ve bulunduğu yere girmesini önler. Buna karşınKöpek Nasıl Eğitilir ? bu eğitimin büyük önem taşıyan bazı amaçları vardır. Onları şöyle sıralayabiliriz

1. köpeğin saldırgan ve koruyucu niteliğinin en üst düzeye ulaştırılması.
2. Köpeğin saldırganlığının denetim altına alınması. komutla saldırmaKöpek Nasıl Eğitilir ? komutla saldırıdan cayma alışkanlığının kazandırılması.
3. KöpeğinKöpek Nasıl Eğitilir ? yabancıların yaklaşmaKöpek Nasıl Eğitilir ? dostluk kurma eğilim ve girişimlerini karşılıksız bırakma alışkanlığını kazanması. Bunları sırasıyla görelim:

1. SALDIRGANLIK EĞİTİMİ
Her köpeğin saldırganlık güdüleri aynı oranda yüksek ve gelişmiş değildir bazı köpekler insancıl ve barışçıdırlar. Yabancılarla çabuk dost olurlar. Böyle köpekler bekçilik için elverişli sayılmaz ve bu görev için tercih edilmezler. Bununla birlikteKöpek Nasıl Eğitilir ? saldırganlık eğitimi verildiğinde bir ölçüde uygun nitelik kazanabilirler. Saldırgan yapıdaki köpeklerseKöpek Nasıl Eğitilir ? bu eğitimleKöpek Nasıl Eğitilir ? yabancılar ve kuşkulu kişiler için amansız birer canavar kesilirler. Bu eğitimdeKöpek Nasıl Eğitilir ? eğiticiden başkaKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğe tümüyle yabancı olan bir yardımcı kullanılır. Yardımcının göreviKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeği kızdırmak ve kışkırtmaktır. Köpeği kızdıran kişi zaman zaman değiştirilerekKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin saldırganlığının yalnızca belirli bir kişiye değilKöpek Nasıl Eğitilir ? eğiticiden başka tüm yabancılara karşı olması sağlanır. Belli bir amaç için eğitilen köpeklerKöpek Nasıl Eğitilir ? daha önceden saptanan bir niteliğe tepki duyacak biçimde yetiştirilirler. SözgelimiKöpek Nasıl Eğitilir ? belirli bir giysiye karşı koşullandırılabilirler.

Tutuk ve cezaevlerinde koruma görevi üstlenen köpeklerKöpek Nasıl Eğitilir ? tutukluların dışarı çıkmasını önlemek için yetiştirilmişlerdir. Bu köpeklerinKöpek Nasıl Eğitilir ? tutukluların giydiği tek tip elbiseye tepki duyacak biçimde şartlanmaları sağlanmıştır. Bazen bu durumun tersi de yaratılır. Sözgelimi: köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? belirli bir tip elbise giyen kişileri dostKöpek Nasıl Eğitilir ? bunun dışındaki giyimlileri düşman olarak benimseyecek biçimde koşullandırılır. Askeri birlikleri korumak için yetiştirilenKöpek Nasıl Eğitilir ? savaş köpeği olarak çalıştırılan bazı görev köpekleri böyle eğitilmişlerdir. Saldırganlık eğitimi sırasındaKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin şok tasması çıkartılarak yerineKöpek Nasıl Eğitilir ? sağlam ve dayanıklı deri bir tasma takılır. Tasmaya takılacak eğitim kayışıKöpek Nasıl Eğitilir ? kuvvetli ve sağlam olmalıKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin çekme gücüne dayanmalıdır. GerektiğindeKöpek Nasıl Eğitilir ? fazla ağır olmayan ince ve dayanıklı zincir kullanılabilir. Eğitim yerinin sınırları kapatılmış ve tenha bir yer olmasında yarar vardır.

KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitici tarafından eğitim alanına getirilir. Burada bulunan bir ağacaKöpek Nasıl Eğitilir ? sağlam bir direğe veya bir kazığaKöpek Nasıl Eğitilir ? kayışı uzun bırakılarak güvenli bir biçimde bağlanır. Eğitici bir süre köpekle oynarKöpek Nasıl Eğitilir ? onunla eğlenir. Bu sırada kışkırtıcı görevini üstlenen yardımcı gizlenerek gelir. KendineKöpek Nasıl Eğitilir ? bir çalılıkKöpek Nasıl Eğitilir ? bir çukur veya küçük bir tepe gibi doğal bir engeli siper alarak köpeğin yakınlarında bir yere siner. Yardımcının gelmesiyle eğitici köpeğin gerisine çekilir. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? kışkırtıcının yaptığı gürültülere kulak kabartıp havlayıncaKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitici onu takdir edici sözlerle över ve TUT! komutuyla kışkırtır. Bazı köpekler son derece sinirlidir. KendiliklerindenKöpek Nasıl Eğitilir ? ses duydukları yöne doğru atılıp şüpheli kişiyi tutmak isterler. Bunlar övülerek okşanır ve ödüllendirilir. Köpeği olduğundan daha sinirliKöpek Nasıl Eğitilir ? hırslı ve saldırgan yapmak gerekiyorsa yardımcıKöpek Nasıl Eğitilir ? elinde uzun bir kumaşla veya yaralama olasılığı bulunmayan herhangi bir dal parçasıylaKöpek Nasıl Eğitilir ? üzerine koyun postu sarılarak sıkıca bağlanmış uzun değneklerleKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin gövdesinin çeşitli yerlerine tahrik edici biçimde dokunur. Onu kışkırtır ve kızdırır. EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin arkasında durduğu halde:

TUT! komutunuKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek saldırganı yakalamak için istenilen isteklikte ileri atılıncaya değin yaptırıcı biçimde tekrarlar. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? bağlı bulunduğu kayışı veya zinciri gererek ileri atıldığındaKöpek Nasıl Eğitilir ? yardımcı korkmuş gibi yaparak geri geri kaçar. EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin bu davranışını överek ve okşayarak ödüllendirir. EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? aradaki güvenlik mesafesini korumaya çok dikkat etmelidir. Bu sayede köpek ancak kışkırtıcının kendine doğru savurduğu bez parçasına erişebilir. Bezi yakalayan köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? kısa bir çekişmeden sonra kışkırtıcının elinden bezi çekip alırKöpek Nasıl Eğitilir ? şüpheli kişi kaçar. Köpek okşanıp “aferin” denilerek ödüllendirilir. Kışkırtıcı durumundaki kişi hiçbir zaman köpeğe üstünlük kurmamalıKöpek Nasıl Eğitilir ? onun canını acıtmamalıKöpek Nasıl Eğitilir ? onunla eğlenmemelidir. Köpeği kızdırıp kışkırtmalıKöpek Nasıl Eğitilir ? onun havlayıp ileri atılması karşısında korkup kaçmalıdır. Bu eğitimler bu biçimde tekrarlanırsaKöpek Nasıl Eğitilir ? istenen sonuç kısa zamanda alınır. Köpek giderek yabancıların varlığına daha çok dikkat eder olur. Çıkan seslereKöpek Nasıl Eğitilir ? duyduğu yabancı insan kokusuna karşı sinirli olur. Yabancı varlığı hissettiği an atılıp tutmak ister.
Saldırganlık eğitiminde iki önemli nokta vardır:

1. KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? görevi gereği tüm yabancılara kızmalıdır.
2. Köpek kendiniKöpek Nasıl Eğitilir ? tüm yabancılar karşısında güçlü ve kuvvetli hissetmelidir. Saldırganlık eğitimiKöpek Nasıl Eğitilir ? bu iki amacın yeterince sağlandığına inanılıncaya değin sürdürülür.

2. SALDIRGANLIĞIN DENETİM ALTINA ALINMASI
KöpekKöpek Nasıl Eğitilir ? görmüş olduğu saldırganlık eğitimiyleKöpek Nasıl Eğitilir ? artık kendi denetim alanında yabancıların varlığına tahammül edemez hale gelmiştir.Ancak serbest bırakıldığındaKöpek Nasıl Eğitilir ? kuşkulu kişiler karşısında ne yapacağıKöpek Nasıl Eğitilir ? herhangi bir kişiyi hırpalama anında eğiticisinin komutunu dinleyip dinlemeyeceği belirsizdir. Bununsa çok önemli sakıncaları olduğu kuşkusuzdur. Köpeğin saldırganlığınınKöpek Nasıl Eğitilir ? kesin olarak eğiticisinin denetimi altında bulunması gerekir. Amatör eğiticiler içinKöpek Nasıl Eğitilir ? bu çalışma sırasında canlı yardımcı kullanmak çok tehlikelidir. Gerçi köpek eğitim kuruluşlarındaKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin diş geçiremeyeceği dolgu elbiseler giymiş deneyimli kişiler bu amaçla kullanılmaktadır. Ancak bizKöpek Nasıl Eğitilir ? kol ağızlarıKöpek Nasıl Eğitilir ? yakalarıKöpek Nasıl Eğitilir ? pantolon paçaları dikilerek içineKöpek Nasıl Eğitilir ? kuru otKöpek Nasıl Eğitilir ? samanKöpek Nasıl Eğitilir ? yünKöpek Nasıl Eğitilir ? pamukKöpek Nasıl Eğitilir ? paçavra gibi dolgu maddeleri doldurulmuş mankenler kullanacağız. Mankenlerde kullanılacak giysi ve dolgu maddelerininKöpek Nasıl Eğitilir ? eğiticinin kokusunu taşımamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Eğitimden önce bu mankenlerKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim alanında bulunan bir ağacın dalınaKöpek Nasıl Eğitilir ? bir ip aracılığıyla öyle bir biçimde yerleştirilir kiKöpek Nasıl Eğitilir ? ipin diğer ucu indirilip çekildiğindeKöpek Nasıl Eğitilir ? manken aşağı yukarı hareket eder. BöyleceKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin onu yakalamak ve yere indirmek için çaba harcamasıKöpek Nasıl Eğitilir ? onunla boğuşması sağlanır. Her şey hazırlanıp planlandıktan sonra köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitim alanına uygun uzunlukta bir eğitim kayışı veya eğitim zinciriyleKöpek Nasıl Eğitilir ? yedekte olduğu halde getirilir. EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? serbest olan sol eliyle mankenin bağlı olduğu ipi indirerek onun ayakları üstüne basmasını Sağlar ve sağ kolunu ileri doğru uzatarakKöpek Nasıl Eğitilir ? işaret parmağı ile mankeni gösterip: TUT! komutu verir. Komutla birlikte ileri atılan köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? mankenle boğuşmaya başlar. Bir iki dakikalık mücadeleden sonraKöpek Nasıl Eğitilir ? mankenin bağlı olduğu ip biraz daha bırakılarakKöpek Nasıl Eğitilir ? yere yatacak biçimde düşürülür. Köpek mankenin üstüne vardığı anda iseKöpek Nasıl Eğitilir ? DUR! – BIRAK! komutuyla köpek durdurulmalıdır. SonraKöpek Nasıl Eğitilir ? yine ip aracılığıyla manken doğruluyormuş gibi hareketlendirilipKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğe: TUT! komutu verilir. Köpek yeniden mankenin üzerine vardığındaKöpek Nasıl Eğitilir ? manken yine yere düşürülür. Bu kez deKöpek Nasıl Eğitilir ? daha önce olduğu gibi köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? DUR! – BIRAK! komutuyla durdurularak saldırının aşırı boyutlara vardırılması önlenir. Böylece köpeğin saldırganlığı dene tim altına alınmış olur. Köpeğin saldırganlığınınKöpek Nasıl Eğitilir ? doğrudan doğruya eğiticinin iradesine bağlı olduğu köpeğe benimsetilmelidir.

Her olumlu davranışta olduğu gibiKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek her komutu yerine getirişte övülmeliKöpek Nasıl Eğitilir ? okşanarak ödüllendirilmeli. Dinlenmelerde onunla ilgilenilerekKöpek Nasıl Eğitilir ? birlikte koşup oynanmalıdır. Emrin dinlenmemesi halinde köpek sert ve kesin olarak söylenen: HAYIR! HAYIR! uyarısıyla ikaz edilir. Bazı sinirli ve saldırgan köpeklerinKöpek Nasıl Eğitilir ? DUR! – BIRAK! komutuna uymalarını sağlamak için Şok Tasması kullanmak gerekir. Emri dinlemeyen köpeğin kayışıKöpek Nasıl Eğitilir ? biraz serbest bırakıldıktan sonra sertçe çekilerek köpeğin boğazı üzerinde kısa sureli bir şok yaratılır ve tam bu arada komut tekrarlanarak köpek uyarılır.
Askeri görevler gibi çok özel amaçlı bazı eğitimlerdeKöpek Nasıl Eğitilir ? mankenin boğazına et parçası bağlanarakKöpek Nasıl Eğitilir ? insanın can alıcı ve zayıf yeri olan gırtlak yöresiKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin saldırı hedefi olarak koşullandırılır. Mankenin yere düşmesiyleKöpek Nasıl Eğitilir ? boğaz kısmına sıkıca bağlanmış bulunan etKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek tarafından parçalanır. Ancak sivillerin köpeklerine bu türde eğitim vermeleri ağır suç kapsamına girer. Bazı eğitimlerde ise köpekKöpek Nasıl Eğitilir ? tüfekKöpek Nasıl Eğitilir ? tabancaKöpek Nasıl Eğitilir ? bıçak gibi öldürücü nitelik taşıyan silahlara karış koşullandırılır.

Saldırganlığın denetim altına alınması eğitiminin en önemli amacı; Köpeğin saldırganlığınınKöpek Nasıl Eğitilir ? doğrudan doğruya eğiticinin iradesine bağlı olduğunu köpeğe benimsetmektir.
3. YABANCILARINKöpek Nasıl Eğitilir ? KÖPEKLE DOSTLUK KURMA GİRİŞİMLERİNİ KARŞILIKSIZ BIRAKMA EĞİTİMİ
Yabancılardan uzak yetiştirilenKöpek Nasıl Eğitilir ? yalnızca eğiticisinin ilgilendiği saldırgan bir köpeğe yaklaşmak zor ve Çetin bir iştir. Buna rağmen köpeğe yaklaşıp onu elde etmek isteyenler olabilir. Bunların en kestirme ve denenen yaklaşma yollarıKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğe yiyecek vermektir.

Küçük yaştan itibaren yalnızca kendi yemek kabına sahibi tarafından konan yiyeceği yiyen köpeklerKöpek Nasıl Eğitilir ? sağa sola konan yiyecekleri yememeye alıştırılmışlarsaKöpek Nasıl Eğitilir ? onlara bu yolla yaklaşmak zordur. Ancak bu konuda daha güvenli olunmak isteniyorsaKöpek Nasıl Eğitilir ? başvurulacak bir iki yol daha vardır.
EğiticiKöpek Nasıl Eğitilir ? yine bir yardımcı kullanarak köpeğin önüne onun iştahla yediği yiyeceklerden attırır. Köpek bunları yemeğe girişinceKöpek Nasıl Eğitilir ? eğitici yaklaşarakKöpek Nasıl Eğitilir ? ‘Hayır!” diyerek onu azarlar. Ağır bir ceza olarak daKöpek Nasıl Eğitilir ? zincirini kısa tutarak bağlar. Hareket birkaç defa tekrarlandığında köpeğinKöpek Nasıl Eğitilir ? önüne yabancılar tarafından atılan yiyeceği yemediği görülür. Köpek bu davranışından dolayı eğiticisi tarafından övülerek ve okşanarak ödüllendirilir. Diğer bir yöntem deKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin dolaştığı alana bir yabancı tarafındanKöpek Nasıl Eğitilir ? üzerine bolca kırmızıbiber dökülmüş et parçaları attırmaktır. Köpek bu etleri yemeğe kalktığında ağzının yandığını görecek; birkaç kez tekrarı halindeKöpek Nasıl Eğitilir ? başkalarınca verilen yiyecekleri yememeyi öğrenecektir.

TUVALET EĞİTİMİ
Yavru köpeğin tuvalet alışkanlığını kazanması zaman alır. İkiKöpek Nasıl Eğitilir ? üç aylık yavrudan tuvalet alışkanlığını kazanmasını kimse bekleyemez. Köpeğin tuvaletini nereye yapacağını öğrenmesi bazen altı aylık olana kadarKöpek Nasıl Eğitilir ? bazı ırklarda bundan da fazla sürebilir. Bazı kişiler İkiKöpek Nasıl Eğitilir ? üç aylık yavruyu eve getirdikten sonra üçKöpek Nasıl Eğitilir ? beş günde tuvaletini öğrenmesini beklemektedirler. Bu imkansızdır. Köpeğin kasları güçlenmediğinden istese de tuvaletini tutamaz ve geldiği zaman yapmak zorundadır.
Bebeklerin de yürümeye başladıktan sonra altları bezlenmektedirKöpek Nasıl Eğitilir ? onlarında tuvalet alışkanlığını kazanmaları için belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Bana çok sayıda e-posta ile bu konuda soru gelmekte ve yeni yavru alanlar köpeğin tuvaletini öğrenemediğinden ve evdeki pislikden şikayetci olmaktadırlar. Yavru büyütürken bu pisliğe katlanılması gerekmektedir. Eğer köpeğin tuvaletini öğrenene kadar geçecek olan üçKöpek Nasıl Eğitilir ? beş ay içinde bunlara dayanamayacaksanız yavru köpek almamalısınız.

Tuvalet eğitimi köpeğin muhtemelen sahibinden göreceği ilk eğitim olacaktır. Tuvalet eğitimine başlanmadan önce köpek sahibinin bilmesi ve daima göz önünde bulundurması gerekenKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek davranışlarını doğru olarak anlamak ve olayı köpeğin bakış açısından görmekdir. Köpek doğru ve yanlışı sadece tehlikeyi ve emniyeti öğrendiği zaman algılayabilir. Bir yerde köpek için doğru yada yanlış yoktur. Köpek kendisi için tehlikeli olarak bildiği şeylerden kendini sakınırKöpek Nasıl Eğitilir ? emniyetli olarak gördüklerini ise uygular. Köpeğe verilen ödüllerKöpek Nasıl Eğitilir ? pozitif pekiştirmeler ona emniyeti; pozitif cezalandırmalarKöpek Nasıl Eğitilir ? negatif pekiştirmeler sakınması gerekenleri öğretir.

Tuvalet eğitimi sırasında köpeğin tuvaletini yaptığı yer istenmeyen bir yer ise ve buraya tuvaletini yaparken yakalanmış ve cezalandırılmışsa bu yer onun için tehlikeli olarak algılanır. Bunun aksine tuvaletini yaptığı yer istenilen bir yer ise ve yaptığı anda ödüllendirilirse veya hiçbir ceza görmezse burası da onun için emniyetli bir yer olarak algılanır. Bunun yanında cezayı ve ödülü veren sahibin köpeğin tuvaletini yaptığı an yanında ve ona görünür olması veya olmaması köpeğinKöpek Nasıl Eğitilir ? sahibinin yokluğunda veya varlığında durumu emniyetli veya tehlikeli olarak algılamasına da yol açar.

Bir kaç örnek vermek gerekirse köpek oda da tuvaletini yaparken yakalanıp cezalandırılırsa sahibinin yanında odaya tuvaletini yapmayı tehlikeli olarak algılayacaktır. Fakat sahibi oda da yokken yaparsa doğal olarak anında cezalandırılamayacağı için oda da sahibinin yokluğunda tuvaletini yapmayı emniyetli olarak algılayacak ve sahibinin yokluğunda tuvaletini yapmaya devam edecektir. Oda da sahibi varken gidip masanın altına veya koltuğun arkasına tuvaletini yapatığında ise sahibi tarafından görülmeyeceği için anında cezalandırılamıyacakKöpek Nasıl Eğitilir ? bu durumda da köpek oda da sahibi olsa bile masa altına ve koltuk arkasına tuvaletini yapmayı emniyetli olarak algılayacak ve yapmaya devam edecektir. Köpeğin tuvaletini yapmasını istediğimiz yer evin dışında ise her tuvaletini yaptığında ödüllendirilmesi ve bu davranışının pekiştirilmesi köpeğin dışarısını emniyetli olarak algılamasına neden olacaktır.

Tuvalet eğitiminde başarılı olmanın şartı köpeği devamlı gözetim altında tutmak ve tuvaletini yapacağı an anında müdahale etmektir.
Köpeğinizi tuvaletini yapmak için dışarı çıkardığınız zaman onunla oynamamanızKöpek Nasıl Eğitilir ? gezmeye başlamamanız gerekmektedir. Köpeğin çişini ve kakasını yapana kadar bekledikten ve yaptığı anda ödüllendirdikten sonra oyuna ve gezmeye başlamanız köpeğin yaptığı bu davranışın arkasından ödülKöpek Nasıl Eğitilir ? oyun ve gezinti geleceğini bilmesiKöpek Nasıl Eğitilir ? evin dışına yaptığı tuvaletinin pekiştirilmesine neden olacaktır. Eğer köpeği dışarı çıkardığınızda önce gezdirir ve oynar tuvaletini yaptıktan sonra da alıp eve götürürsenizKöpek Nasıl Eğitilir ? köpek dışarı tuvaletini yapmasını oyunun bittiği ve eve girilme zamanının geldiği olarak algılayacağından dışarıda yapılan bu davranış pozitif pekiştirilemiyecekKöpek Nasıl Eğitilir ? hatta negatif cezalandırmaya dönüşecek ve dolayısıyla her dışarı çıktığında tuvaletini yapmakta gecikecek belkide sizin bu süreyi beklemeyip köpeği içeri almanıza neden olacaktır.
Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi köpeğe tuvalet eğitimi verilirken her eğitimde olduğu gibi istenen davranışlar ödüllendirilip pekiştirilecek ve istenmeyen davranışlarda daha yapılmadan önlenecek veya görmezlikten gelinecektir.

Köpeğin tuvaletini istenilen yerde yaptığı zaman ödüllendirilmez ise bu tuvalet eğitimi olmaktan çıkıp köpeği kendi başına bırakmak olur. Eğitimde mutlaka ödüllendirme (pekiştirme) olmalıdır.
Köpeğe vereceğiniz tuvalet eğitiminde uyulması ve uygulanması gereken bazı yöntemler ve araçlar vardır. Bunların başında kafes eğitimi gelmektedir.

KAFES EĞİTİMİ
Kafes yöntemi tuvalet eğitiminde en etkililerinden biridir. Kafesin boyu köpeğin ırkına göre büyüdüğü zaman bile içinde rahatca yatabileceği bir boyda olmalıdır.
Kafes ile tuvalet eğitiminde kafes köpeğe pozitif pekiştirme ile tanıtılmalıKöpek Nasıl Eğitilir ? köpeğin kafesi sevmesi sağlanmalı ve içine girmeye istekli hale getirilmelidir. Kafesin içine yumuşak bir bezKöpek Nasıl Eğitilir ? battaniye konulmalı ve köpeğin yatarken rahat etmesi sağlanmalıdır. Köpek ilk olarak kafesin yanına getirildiğinde kapısı açık bırakılmalı ve köpek kesinlikle içeri sahibi tarafından konulmamalıdır.

Köpeğin sevdiği bir oyuncak köpeğe gösterilmeli ve sonrada bu oyuncak kafesten içeri atılarak köpeğin girip alması beklenmelidir. Köpek kafesten ürkebilir ve girmeyebilir. Bu durumda oyuncak sadece kafesin hemen kapısı önüne atılmalı ve oradan köpeğin alması beklenilmelidir. Daha sonra oyuncak yavaş yavaş daha içerilere atılıp köpeğin almasına olanak tanınmalıdır. Köpek oyuncağı almak için kafesin içine girmeye başladığı zaman köpeğin alışmış olduğu cesaretlendirici sözler söylenmeliKöpek Nasıl Eğitilir ? el içeri sokulup köpek sevilmelidir bu esnada köpek içeri girdiği zaman içeri atılacak ödül mamaları ile köpeğin içeri girmesi pekiştirilmelidir. Kafesin kapısı kesinlikle köpeğin üstüne kapatılmamalı ve bu işlemler köpek devamlı olarak kendi isteği ile kafesin içine girip çıkarak oynamaya devam edene kadar devam edilmelidir. Köpeğin mama vakti geldiğinde köpek gene bir oyuncak atılarak kafesin içersine gönderilmeli arkasından mama tası kafesin içersineKöpek Nasıl Eğitilir ? kapının yanına konmalı ve köpeğin kafes içindeyken mamasını yemesi sağlanmalıdır. Yemeğini bitiren köpek çağrılmalı ve dışarı çıktığında tuvaletini yapacağı yere götürülmelidir. Köpeğin yemeğini yedikten sonra içerde kalmasına ve buraya tuvaletini yapmasına kesinlikle müsade edilmemelidir.

Bu şekilde köpek kafesi iyice tanıdıktan ve alıştıktan sonra kapısı köpek içeride iken kapatılabilir. Kafesin kapısı kapatılırken köpeğin gene içeri kendinin girmesi sağlanmalı ve yanında oyuncağının bulunması gerekmektedir. Köpeğin kapısı kapalı kafeste ilk defalar fazla kalmasına müsaade edilmemelidir. Sahibi kafesin yanında bulunmalı ve 3-5 dakika sonra kapıyı açmalıdır. Köpek dışarı çıkarsa bir müddet dışarıda oynayıp sonra tekrar köpeğin içeri girmesi sağlanmalı ve kapı tekrar kapanmalıdır. Bu işlemlere sık sık devam edilmeli ve köpeğin içeride kalma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır. Köpeği kafesin kapısı kapalı iken içerde kalmaya alıştırırken sahibi kafesin yanından ayrılmamalıdır. Köpeğin yaşı ne kadar küçükseKöpek Nasıl Eğitilir ? kafeste kalma süresi de ona göre az olmalıdır. Eğer 2 aylık kadar bir köpeğiniz varsa en fazla yarım saat kafeste bırakabilir ve zamanla bir saate kadar çıkarabilirsiniz. Önceleri her yarım saatte bir köpek dışarı çıkarılmalı ve tuvaletini yapmasınaKöpek Nasıl Eğitilir ? oynamasına izin verilmelidir. Kafes gün içerisinde sahibinin devamlı görebileceği evin uygun bir yerinde olmalıdır. Örneğin mutfağa veya sık oturduğunuz bir odaya konabilir. Mutfak ve bu gibi bir odaya gün içinde sıklıkla gireceğiniz için köpeği kafes içinde izlemek rahat olacaktır. Kafesin geceleri sahibinin yattığı odaya alınması faydalıdır. Kafes içinde kalma sürelerine gecede uyulmalıdır. Fakat geceleri süreler daha uzun tutulabilir. Sabaha karşı erken uyanan köpek kafeste izlenmeli ufak seslerle mızmızlanmaya başladığı zaman kafesin yanına gidilmeli fakat hemen kapısı açılmamalıdır. Bir süre beklenmeli köpeğin sesini kestiği an kafes dışına alınmalıdır. İleride her ağladığı zaman kafesten alındığının farkına varan köpek bunu kafesten çıkmak için kullanabilir ve dışarı çıkmak istediğinde devamlı kafes içinde bağırabilir.

Yavru köpek kafesine alışıp kendi kendine girip çıkmaya başladıktan sonra kafesin kapısı artık kapanmayıp kafesin etrafı çevrilerek kafes de içinde olmak şartı ile köpeğe bir alan bırakılmalıdır. Bu alan içersine de kafese en uzak olan yere gazete kağıdı konmalıKöpek Nasıl Eğitilir ? kafese yakın yere ise köpeğin mama ve su kabı konmalıdır. Köpek bir müddet sonra gazete kağıdına kaka ve çişini yaparken kafesi sadece yatmak için kullanmaya başlıyacaktır. Bu yöntem özellikle köpeği fazla izleyemeyenler için daha iyi bir yol olacaktır. Eğer kafesi çevreleyecek çit gibi bir şey bulmazsanız evdeki küçük bir odayı da kullanabilirsiniz. Bu odaya yukarıda tarif ettiğim gibi kafesi yere sereceğiniz gazeteden uzak bir yere koymanız gerekir ki yavru yattığı yer ile tuvaletin yapılacğı yeri ayırt edebilsin. Oda da yerlerde halıKöpek Nasıl Eğitilir ? kilim gibi herhangi birşey olmamalıdır. Köpekler genelde tuvaletini yumuşak bir yere yapmak ihtiyacındadırlar. Onun için yerde gazeteden başka birşey olmazsa gidip onun üzerine yapmak isteyecektir. Yurtdışında evcilhayvan mağazalarında bu iş için çimlendirilmiş topraklar satılmaktadır. Bu çim tuvalet eğitimi için daha elverişlidir. Eğer imkanınız varsa sizde bulacağınız uygun bir kaba çim ekip kullanabilirsiniz.

KAFES EĞİTİMİNE ALTERNATİFLER
Kafesin mümkün olmadığı zamanlar başka alternatif metodlarda uygulanabilir. Bu durumda köpeğe kafes gibi içinde bulunduğu sürece rahat edeceğiKöpek Nasıl Eğitilir ? içinde bulunmaktan hoşlanacağı kısıtlı bir alan hazırlanır. Bu kısıtlı alan kafes eğitiminde olduğu gibi bir işlev görecektir. Bu alanı evde yaratmak bir yerde sizin yaratıcılığınızada kalmıştır. Örneğin evde bulunan ve köpeğin üzerinden atlayıp geçemeyeceği büyüklükteki bavul ve çantalarla bu kısıtlı alanı yaratabilirsiniz. Köpeğin rahatca yatıp kalkabileceğiKöpek Nasıl Eğitilir ? dönebileceği bir alan bırakacak şekilde bavulları duvarın kenarına bir dörtgen olacak şekilde yerleştirin. Altına aynı kafeste yaptığınız gibi rahat bir şeyler hazırlayın. Bu alanın bir köşesini sanki kapı gibi aralık bırakın. Bütün bu hazırlıklardan sonra uygulayacağınız işlemler yukarıda kafes metodunda anlattığımın aynısı olacaktır sadece kafes yerine bu hazırladığınız yeri kullanacaksınız. Ben bahçede bakacağım bir köpeğime tuvalet eğtimini evin giriş holünde odunlarla hazırladığım ve önüne de kontrplak bir plakadan kapı koyduğum bir alanda vermiştim.

Kafes eğitiminde bebekler(insanlar) için olan parklarıda kullanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken parkın parmaklık aralarının fazla geniş olup köpeğin çıkmak için boynunu bu parmaklıklara kıstırmamasıdır. Ayrıca bu park ahşap ise ağacı kemirmemesine de dikkat edilmelidir. Bebek parklarının yapısında köpekler için yapılmış büyük üstü açık tel kafeslerde vardır bunlarıda kullanmak başka bir seçenek olabilir.

Bunlardan hiç birini yapmanız mümkün değilse mutfak veya banyo gibi bir yeride kafes niyetine kullanabilirsiniz. Bu iş için mutfak en uygunlarından biridir. Mutfağın veya banyonun bir kısmına yukarıda anlattığım gibi köpeğin rahatca yatacağı yumuşak bir yer hazırlayın bu yer mutfak veya banyonun bir köşesinde az gidilen bir yerde olursa ve önüde bir dolap veya yukarıda anlattığım gibi bir çanta vs. ile köpeğin geçmemesi için kapatılabilirse daha iyi olur. Köpek bu alanlara yukarıda kafes metodunda anlatıldığı şekilde alıştırılmalıdır. Bu gibi yerlerde köpeğin yattığı yere yakın bir gazete açılarak serilirse ve köpek tuvaletini yapacağı zaman alınıp bu gazetenin üzerine konulursa kısa zamanda tuvaletini buraya yapmasını öğrenir. Gazete köpeğin yattığı yere çok yakın olmamalıKöpek Nasıl Eğitilir ? bu nedenle tuvaletini yattığı yere yapıyormuş gibi algılamamalıdır.
Köpek kafeste veya sonradan hazırlanmış bu tür alanlarda geçirdiği süre içinde kendini oyalayabilmeli ve bu yerlere kendi isteğiyleKöpek Nasıl Eğitilir ? hoşlandığı için girmelidir. Bunu sağlamakda sizin sabrınız ve pozitif pekiştirme ile olabilir.

CEZALANDIRMA
Ceza istenmeyen davranışı yok etmez. İstenmeyen davranışı; ödülün kaldırılması veya söndürme (extinction) dediğimiz davranışın pekiştirilmemesi sonucu yavaş yavaş unutulması ve yapılmaması yok eder. Ceza istenmeyen bir davranış için uygulandığı zaman geçici bir süre için o davranışı durdurur fakat uzun süreli bir etkisi yoktur. Köpek kısa sürede cezayı verenin yanında cezalandırıldığı davranışı yapmamayı öğrenip cezayı verenin yokluğunda aynı davranışı yapmaya devam etmeyi öğrenecektir. Tuvalet eğitiminde köpeğin evde yalnız olduğu zamanda tuvaletini yapmamasını istediğimizden ceza bu durumda eğitime bir yarar getirmeyecektir.

Sahibi köpeği eğitirken mümkün olduğu kadar köpeğine iyi adam olarak görünmelidir. Cezanın uygulanması bunu engelleyecektir. Tuvalet eğitiminde köpeğin tuvaletini istenilen yerlere yaptığı zaman yeteri kadar ödüllendirip bu davranışı pekiştirilerekKöpek Nasıl Eğitilir ? davranış bu alanlarda güçlendirildikten sonra ev içinde yasaklı yerde tam zamanında yakalanan köpek tuvaletini yapmadan engellenmelidir. Bu köpeğe ceza vererek yapılmamalıdır. Yani köpeğinize vurmayınKöpek Nasıl Eğitilir ? bağırmayınKöpek Nasıl Eğitilir ? azarlamayın sadece köpeğinizi eğer istemediğiniz bir yerde tuvletini yapmaya teşebbüs ederken gördüyseniz onu korkutmadan el çırparak veya köpeğin dikkatini çekecek bir ses çıkararak engellemeye çalışın eğer bunu başarmışsanız ve köpek tuvaletini yapmayı bırakmışsa hemen köpeği bu yerden alarak tuvletini yapması gereke yere götürünüz ve orada yaptığı zaman sevip ödüllendirin. Köpek tuvaletini yapmadan tam yaparken engellenmelidir. Bu zamanlamay çok dikkat edilmelidir. Tuvaletini yapacak köpek eğilerekKöpek Nasıl Eğitilir ? biraz da bacaklarını açarak pozisyon alırKöpek Nasıl Eğitilir ? tam bu pozisyonda daha tuvaletini yapmamışken engelleyebilirseniz başarılı olursunuz. Köpek tuvaletini yapmaya başladıktan sonra yapcaklarınız etkili olmaz bundan sonra köpeğe mudahale etmek gereksizdir.

TUVALET EĞİTİMİNDE CLICKER KULLANMAK
Cliker yüklenmiş bir köpeği clikerı kullanarak istediğiniz davranışlarını pekiştirebilirKöpek Nasıl Eğitilir ? işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Köpek dışarıda istenilen yere çiş veya kakasını yaparken bittiği an clikera basıp ardından yiyeceği verilerek davranışı pekiştirilir. Ev içinde eğer kafes kullanılıyorsa köpeğin kafese alıştırılma aşamasında cliker yararlı olacaktır. Yukarıda anlatıldığı gibi köpeği kafesin içine girmesi için zorlamayın kafesin içerisine atılacak bir oyuncağı takip eden köpek kafesin içine girdiği an clikera basın clikerın sesini duyan köpek yiyeceği bekliyeceğinden arkasından elinizi kafese uzatarak yiyeceğini verin. Bu işlemi defalarca yaptıktan sonra köpek yiyecek almak için kafesin içine kendide girip çıkmaya başlıyacaktır her girişinde clikera basıp yiyeceği verilmelidir. Köpek davranışı yeteri kadar uygulayıp otomatikleştikten sonra artık buna bir cue “yerine” ekleyebilirsiniz. Köpek içeri girmek için kafese doğru giderken tam kafesin önüne geldiği zaman “yerine” denilip içeri girdiği an clikera basılıp yiyeceği verilmelidir. Bu işlemlerde yeteri kadar tekrar edilirse köpek kafesin yanındayken “yerine” denildiği zaman içeri girdiği görülür. Bu durumdada köpek içeri girdiğinde clikera basıp yiyeceği verin. Köpek yiyeceği almak için clik sesinden sonra kafesten çıkmak isteyecekKöpek Nasıl Eğitilir ? sizin elinizi arayacaktır. Buna davranış iyice yer edene kadar devam edin. Daha sonra içerde kalış süresini uzatmak için “yerine” dedikten ve köpek içeri girdikten sonra clikera hemen basmayıp 3-5 saniye bekleyin köpekde içeride davranışın bitmesi için clik sesini bekleyecektir. Clikera bastıktan sonra tekrar yiyeceği vererek bu şekilde yaptıklarınıza devam edin ve giderek clickera basma süresini yavaş yavaş uzatın.

Sahibi sabah işe gidip akşam eve gelen ve gün boyunca evde yalnız kalan bir yavru köpeğe tuvalet eğitimi vermek oldukça güçtür. Hatta bazı durumlarda imkansızdır. Böyle yavruların eğitimleri güçleşir ve çok uzun zaman alır. Devamlı gözetim altında bulundurulamayan yavrulara tuvalet eğitimi verilmesi yukarıda anlatıldığı gibi köpeğin yanlış yerlere tuvaletini yapması engellenemeyeceğinden zordur.

İlgili Yazılar

29 Yorum

 1. urkush - -

  ya ben kopegimi okula gondermek istemiyorum ben onu egitmek istiyorum bunu nasil yapa bilirim??????

 2. Alev - -

  Merhaba;
  candostumuz.com Bu sitedeki arkadaşlardan Profesyonel yardım alabilirsiniz..

 3. ilhan özata - -

  3 aylık bı golden’ım var heryerı ısırma pesınde elımı kolumu bıle ısırıyo dıslerıde sıvrılestı can yakmayada basladı buna nasıl önlem ala bılırım ???

 4. ozan türkeş - -

  3 aylık cane corse yavrum,ve iletişimimiz çok güzel bnm sorunum köpeyimin öz güveni eksik,bana karşı çok iyi ama dışardaki en ufak ses bile onu korkutuyor arkadaşlar bu konuda yardımınıza ihtiyacım var

  1. ali - -

   Köpeği bağlamaya basla hep serbest bırakirsan korkak olur

 5. ali - -

  belçika kurdum var var ne yapabilirim

 6. adem - -

  Merhaba kopeyin daha buyuyup gelismesi icin vitamin veya kemik ilaclari varmi. Zarari varmi faydalari nelerdir. Tesekkurler

 7. ahmed - -

  7 aylik kopegin egitimine gec kalinmismi?

 8. ayse - -

  köpeğim hep üstüme atlıyo onun için eğitim veremiyorum nasıl yapacagım???

 9. mösyo - -

  ben golden retriever alcam ama dışarıda besleyebilirmiyim?????

 10. Mali - -

  3 4 aylık bir yavru köpeğim var cinsini tam bilmiyorum eğitmek icin saatlerce uğrasıyorum ama bi türlü basaramiyorum surekli biseyleri ısırmak istiyo uzerime zıplıyo oyun oynamak istiyo eğitim yapamiyoruz ne yapabilirim ? Ne önerirsiniz ?

  1. Eylül - -

   Eğitim için ilk olarak köpeğin cinsi önemlidir.Eğer üzerinize atlamak,oyun oynamak veya sizi ısırmak istiyorsa asla ama asla ondan kaçmayın.Güzel bir deyişle “Sakin ol oğlum/kızım”otur yapma gibi konutlar veriniz.Bu sayede hem eğitim aldığını öğrenecek hemde size küçük yaşta alışır ve sizin komutlarınıza uyması gerektiğini anlar

  2. ilayda - -

   Ona bir boyun tasmasi tak ve o her uzerine zipladiginda tasmasindan cekmeyi hissedecek kadar cek ayni zamanda hayir de ( sevecen bir tonla degil) ve 3-4 aylik bi kopek icin isirmasi normal disleri kasiniyor. 1 litrelik su sisesini yariya kadar suyla doldur ve icindeki havayi disari cikardiktan sonra kapagini kapat dışına sevmedigin temiz coraplari getir ve oynamasini ve sevmesini sagla dislemesi icin onu kullanabilirsin.

   1. Hilal Duru - -

    Aynen ilayda benim se 3 aylık rus finosu köpeğim var hep ısırıyor ama çok normal daha yavru

  3. Apo - -

   Kopegim alman kurdu hakiki yuz tipi flan ama arkasi cokuk degil ve 2 bucuk yasinda egite bilirmiyim ???

 11. Eylül - -

  2 yaşında bir goldenim var.Sadece otur komutumu dinliyor ve uyguluyor,başka hiçbir komutumu dinlemiyor.Ve bir önceki sahibi bu köpeği çok korkak alıştırmış.Banyo yaparken bile sudan korkup,ağlıyor.Kendisinin bir isteğini yerine getirmediğimde hemen küsüp ağlıyor.Bu durum için bir tavsiyeniz var mı???

  1. Umut - -

   Bence sana itaat etmesi için ona sürekli sarılmak yardımcı olabilir zamanla sesine ve kökünü alışıp sana istediğini verecektir

 12. Enes - -

  Merhaba benim bir 3 aylık golden bir köpeğim var ve çok korkuyo yeni geldiği için nezaman eğitebilirim ve nasil bizim burada hemn bitane köpek parkı var orayada büyük kopekler geliyo ve orada egitebilirmiyim

 13. Sabri - -

  Merhaba benim 2-3 haftalık Kangal köpeğim var çift pençeli nasıl eğiteyim neler önerirsiniz

  1. Umut - -

   Bence sana karşı gelen herkesin üstüne sal

  2. merve - -

   Benimde bir kopegim ver adi tarcin cok yaramaz

 14. Ümit - -

  Benim 1 yaşında golden im var hep üstüme atlayıp duruyor napmalıyım. Tasmasını bile bağlatmıyor.

 15. mehmet - -

  abi acil yardım edin köpeğin Pitbul 1 yaşnda ama cok korkak komut dinlemiyor kolay kolay kendi başına buyruk hareket ediyor cok korkak elini kaldırsan hemen korkup pusuyo hic havlamıyo napmalıyım???????

 16. Ben golden retriewer alicamda disarida beslenebilinirmi cok istiyorum kopek - -

  Ben golden alacamda disarida dururmu

 17. Hilal Duru - -

  Merhaba ben 3 aylık rus finosu aldım tuvalet eğitimi için damla verdiler gazeteye damlatın tuvaleti gelince kokusunu alıp gazeteye yapar dediler ama yapmıyor başka nasıl eğitim verebilirim?

 18. poyraz - -

  ben k9 alıcam ve eğiticem yani(otur,kalk,dur)filan kaç aylık almam gerek ve ne kadar büyük olmalı

 19. emir - -

  köpeğimin cinsi sus köpeğimidir nedir şöyle kıvırcık bişey saçları uzun ama fazla değil beni rahatsız eden ise hep evde çişini yapması ne yapabilirim çok önemli nolur yardım edin!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir