Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Nasıl Yapılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hastaliklar ve Tedavileri
  4. »
  5. Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Merve Sözübelli Merve Sözübelli - - 2 dk okuma süresi
21 0

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Vücudumuzun kendi yağından oluşturduğu siyah noktalar cildimizin üstünü örten ölü derilerdir. Çoğunlukla yağlı ciltlerde görülürler. Ergenlik zamanın da önclikle yüz bölümünde ki yağlanmanın çoğalmasıyla birlikte ciddi bir siyah nokta ve sivilce artışı görülür. Siyah noktalardan kurtulmaksa mümkündür.

Temizlik: Temizlik yüzümüz için de çok önemli bir etkendir. Siyah nokta oluşumunu engellemek istiyorsanız yüzünüzü temiz tutmalısınız. Makyajınızı silmeden yatmayın, yüzünüzü sürekli nemlendirin ve yıkamayı unutmayın.

Kaliteli kozmetik ürünleri kullanmak: Kullandığınız kozmetik ürünlerin içlerindeki kimyasal maddelere dikkat ederek alınız.

Sağlıklı beslenmek: Sağlıklı beslenerek siyah noktaların oluşumunu düşürebilirsiniz.

Bol bol su tüketmek: Bol su tüketmenin vücudunuzu yenilemeye etkisi vardır. Siyah noktalarınızı azaltır.
Evde pratikçe yapabileceğiniz maskeler:

Limon suyu maskesi: En sık kullanılan yöntemlerden biri de limon suyudur. Bal ile karıştırarak şikayetçi olduğunuz bölgeye uygulayabileceğiniz gibi sadece limon suyunu siyah noktalara sürerek iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Kil maskesi: Gül suyu ve doğal kili karıştırarak uygulayacağınız bu maske hem sivilcelerinize hem de siyah noktalarınıza iyi gelecektir. Saf gül suyunun akne azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Kahve maskesi: Taze çekilmiş Türk kahvesi ve balı karıştırarak siyah noktalarınıza bu yoğun kahveli karışımı uygulayabilirsiniz.

Yoğurt maskesi: Evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerden oluşan bu maske, siyah nokta oluşumunda etkilidir. Yoğurt ve limon suyunu karıştırarak hazırlayacağınız bu maskeyi siyah noktalarınıza uygulayın.

Yukarıda belirtilenleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora başvurmanız önerilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir